Minulla on alkanut kutiseen käsiä talouskäsineiden käytön jälkeen. Onkohan tämä kumiallergiaa ? Pitäisi varmaan käyttää alla puuvillakäsineitä tai siirtyä muovihanskoihin, mutta onko näistä toimenpiteistä ihan oikeasti apua ?
Talouskäsineistä kutinaa
9
1406
Vastaukset
- siparite
Pese niitä välillä, likaantuu nekin. Muista laittaa rasvaa ennenkuin vedät puuvillahanskat käteen ennen kumi/muovihanskoja, saat samalla hyvän käsihoidon. Paa reilusti tököttiä. (siis ei oo allergiaa luulen ma)
- annu
on voimakas kumiallergian aiheuttaja.
Muovikäsineet käyttöön. - vinyylihanskoja.
annu kirjoitti:
on voimakas kumiallergian aiheuttaja.
Muovikäsineet käyttöön.ihan yhtä hyviä kuin lateksi,kannattaa olla varovainen, jos olet latex allergikko,ettei tule anafylakstista shokkia.
- lällykkä
Niin ja kaupastahan saa tällaisiakin siivouskäsineitä, joissa on sisällä nukkapinta, ja allergiavapaasta kumista valmistettu. Että välttämättä ei tarvi värkätä minkään puuvillahanskojen kanssa.
Niissä paketeissa kyllä lukee onko lateksista vai ei. Nämä luonnonkumittomat mitä itte oon ostanu, on sellaset vaaleansiniset ja siinä lukee isolla että ei sisällä luonnonkumia.
- Petta
Kumiallergiaa. Itsellä sama ongelma ,ihottuma vaan tulee käsien sijasta kasvoihin. Olen ollut kaikissa mahdollisissa allergiakokeissa, ja havaittiin vain todella paha kumiallergia. Inhottava vaiva, mutta minkäs teet.
- Marju75
Iselläni ongelma alkoi kun otin ennen joulua rakennekynnet ja samalla aloitin kumihanskojen säännöllisen käytön kotitaloustöissä. Kutinat lakkasi kun lopetin kumihanskojen käytön ja siirryin käyttämään vuorellisia muovihanskoja ja alla puuvillahanskoja. Lisäksi yritän rasvata kädet mahdollisimman hyvin. Aina ennen muovikäsineiden pukemista käsiini ja kerran viikossa laitan illalla reilusti rasvaa käsiini ja vedän puuvillahanskat suojaksi yön ajaksi. Aluksi oli tosi kömpelöä työskennellä pitkillä kynsillä kun muovihanskojen alla oli puuvillahanskat, mutta kaikken tottuu. Näillä toimenpiteillä ongelmat katosi ja rakennekynnet ovat kestäneet, huolto noin viiden viikon välein.
En silti usko että kyseessä on kumiallergia. Esim. Lidlin Mondos-kondomit eivät ole aiheuttaneet puolen vuoden aikana ongelmia.- Joku vain
Kumiallergialta kuulostaa. Vaikka kortsuista ei mitään tulisikaan, mutta hanskoista tulee, on se todennäköisesti silti luonnonkumiallergiaa. Itsellänikään ei kumit vaikuta mitenkään mutta auta armias kun vetää lateksihanskat käteen. Jo on päivä pilalla...
- Marju75
Joku vain kirjoitti:
Kumiallergialta kuulostaa. Vaikka kortsuista ei mitään tulisikaan, mutta hanskoista tulee, on se todennäköisesti silti luonnonkumiallergiaa. Itsellänikään ei kumit vaikuta mitenkään mutta auta armias kun vetää lateksihanskat käteen. Jo on päivä pilalla...
Ompa hyvä tietää se kondomeista. Pitääpä välttää kumihanskoja sillä siivouskaapissa on vieläkin avaamaton Pirkka-kumihanskapakkaus. Muovihanskat jota käytän ovat vaalean siniset Famonit, ovat noin kaksi kertaa kalliimat kuin tavalliset. Olen ajatellut jättää puuvillahanskat alta pois ja katsoa tuleeko ongelmia. Koska osa töistä esim. perunoiden kuoriminen pitkillä kynsillä ja muovi ja puuvillahanskoilla yhdessä on todella liian kömpelöä.
- Liima-allergiako?
Onko sulla tullu mieleen että rakennekynsissä oleva liima voi aiheuttaa kostuessaan sen vasta esille tulleen allergian?Testaappa käsineet sitten kun on kynsien vaihdon aika!Jos et saa silloin allergisia oireita, todennäköinen allergian aiheuttaja on silloin liima.Onhan myös todistettu, että kynsilakat voivat aiheuttaa pahoja allergisia oireita, niin miksi ei myös liima?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e902607- 1041921
- 1451691
- 1171684
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161659- 851587
Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä281534Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2851397- 1191299
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241180