Lukio-opettajat

opiskelija1998

Ihmettelenpä suuresti, minkä takia en (yleensä) saa lukiossa kirjoitettuihin (koe-)esseisiin kovinkaan laajoja kommentteja. Joskus on marginaaliin kirjoitettu "syvennä" tai "tätä voisi laajentaa" taikka sitten ihan kokeen lopussa on kommentti "hyvää, laajahkoa pohdintaa. Pieniä asiavirheitä."

Mikä siinä on opettajille niin hankalaa koittaa kirjoittaa laajempia kommentteja? Itselleni on toisettu alakoulusta lähtien, että kokeiden fuktio on oppiminen. Miten opiskelijan pitäisi oppia, jollei saa juurikaan palautetta tuotoksistaan?

Annettua palautetta voisi kehittää siten, että kertoisi myös miten asiaa x tulisi syventää. Haluatko ilmiön historiaa tarkemmin, jotakin tiettyä pientä yksityiskohtaa vai mitä? Muutama hyvä, positiivinen "jatka näin"-kommentti ja muutama "kehitä näitä"- kommentti auttaisi paljon kehittämään esseevastauksia. Pelkkä punatussilla tehty alleviivaus siellä täällä ei paljoa kerro, eikä kommentti "syvennä" . Puhumattakaan koepapereista, joihin on vain merkitty arvosana. Eikä kommentin kommenttia.

Yhden ainoan koe-esseen, jonka palautteeseen olin tyytyväinen, olen lukioni aikana saanut. Ja tehtyjä esseekokeita on reilusti yli 30.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulista_vaan

      30 esseetä olet kirjoittanut. Jos ryhmässäsi on 20 opiskelijaa se tarkoittaa yhteensä 600 esseetä. Ja nuo kaikkiko opettajan pitäisi kirjoittaa uudelleen? Marginaalissa olevista merkinnöistä pitäisi ottaa opikseen, ei niitä huvikseen ole siihen kirjoitettu...

    • humisevatmannyt

      Ja aina voi kysäistä opettajalta, jos jää mietityttämään

    • opex

      Ei saakeli, oletko tosissasi! Laskepa huviksesi, montako esseetä ja koetta opettajasi lukee vuoden aikana. Jos ryhmässäsi on 30 opiskelijaa, kuten voi olla, ja jokainen kirjoittaa mainitsemasi 30 esseetä, niin niitä tulee vain yhdeltä ryhmältä 900. Jos nyt sitten ajattelee, että ope panostaa viisi minuuttia lisää esseen kommentointiin, niin 5 min. kertaa 900 tarkoittaa 75 tuntia lisää työtä, josta opettaja ei siis saa mitään ylimääräistä palkkaa. Opettajalla voi olla vaikkapa kymmenen ryhmää. Vaatimasi vaatimaton (!) lisäpanostus lisäisi opettajan työmäärää siis 750 tunnilla. Tämä merkitsisi useita työviikkoja lisää lukuvuoden aikana.

      Korjaustyöt tehdään pääosin iltaisin ja viikonloppuisin, koska päivät ja viikot kuluvat tunteja pitäessä ja suunnittelutyössä, opekokouksissa ja palavereissa.

      Ehkä jos olet jossain peräkylän pikkulukiossa, jota ei ole vielä ehditty lakkauttaa, niin ymmärrän valituksen. Mutta jos käyt tavallista lukiota, jossa opettajilla on useita satoja oppilaita, niin kehotan miettimään hieman. Opettaja varmasti antaa pyydettäessä lisää palautetta suullisesti.

      • humanoidi

        Muistapa nyt opetusvelvollisuus!


    • äitiäkinkiinnostaa

      Nykyäänhän ei saa mitään kommenttia enää kokeisiin, kun kaikki tehdään tietokoneelle. Itse äitinä olisin kiinnostunut näkemään koevastaukset, jolloin voisin myös jotenkin seurata tyttären kehittymistä. Silloin kun itse olin koulussa, korostettiin kovasti sitä, että myös koe on osa oppimista. Koevastaukset käytiin hyvinkin tarkasti läpi, jolloin tajusi, missä on tehnyt virheen. Ja esseevastauksiinkin sai opettajalta tärkeitä kommentteja. Nykyään ei tästä ole tietoakaan. Lisäksi ainakin tyttären lukiossa kokeet palautetaan vasta yli kuukauden päästä, jolloin asiat on jo unohtuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5150
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2329
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1564
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe