Sellaista tiedustelisin että saako raviradalla käydä autolla ajamassa. kun siellä ilmeisesti viime viikonloppuna oli jollain autolla käyty ajamassa.
Hyrynsalmen ravirata
sierraford
16408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Komentosanoilla ”lähtö (nro)” lähtöauto lähtee liikkeelle ja hevoset kokoontuvat lähtöauton taakse. Ohjastaja vastaa, että hevonen lähtee oikealta lähtöradaltaan. Lähtöauto kiihdyttää vauhtia lähtölinjaa kohti. Sata metriä ennen lähtölinjaa kaikkien hevosten tulee olla määrätyillä paikoillaan. Ohitettuaan lähtölinjan auto lisää nopeutta ja poistuu radalta mahdollisimman pian.
Ei se kyllä siltä näyttänyt ku sivu luisuakin oli vedetty. :) ja sitten palataan aiheeseen kertokaa jos joku tietää saako siellä käydä ajamassa.
Saa saa tietenkin. Hyvä siellä on ajella. Kuka estää?
Radan omistaja estää. Luulenpa ettei kukaan tässä ketjussa edusta radan omistajaa!
Ja aloittaja ei kovin suurelta älyköltä vaikuta kun ei käsitä ravi- ja ralliradan eroa
Molemmilla ajetaan kilpaa ja hevosvoimat antaa vauhdin.
nim.laki_ja_järjestys. kyllä minulla on kaikki muumit laaksossa. :) sattuin vaan näkemään youtubessa ku oli pätkää kuvattu hyrynsalmen raviralta. että ilmeisesti oli laitonta hommaa harrastaneet.
No kuka sen radan omistaa?
Miksi ajaa raviradalla, kun vieressä olevalla ajoharjoitteluradalla saa ajaa syömmensä kyllyyvvestä?
Eikä taida se teidän maankuulu ravivalmentajakaan tykätä hyvää, jos siellä kaviouralla autoilla kaahataan:)
Nekkekö?
Taitapa ite valmentajakin ajaa autolla ja pitää hepan köydellä kiinni autossa. Voihan sitä niinki valmentaa ravureita
Mustalaispoika luki päivän lehteä:
-Isä täällä on ilmoitus, että on halvalla lämminverivarsa myytävänä!
Isä innostui asiasta, pisti hevoskärryn mersun perään ja pojan kyytiin. Ajelivat muutaman sata kilometriä ilmoittajan luo. Isä meni taloon kysymään varsaa, mutta tuli pian takaisin.
-Perkeleen poika, lue tarkemmin! Siellähän oli lämminvesivaraaja myytävänä.
Tuli tuossa mieleen, että mahtaako ravikärryissä olla turvavyötä? Jos sattuu hepo vaikka törmäämään auton kanssa. Siinä lentää päin........., ei ehkä auta suojalasit ja kypärä kovin paljoa. Toinen vaaratilanne voi syntyä jos peruutta esim. päin rakennusta eikä saa pakkia pois päältä ja valjaat antaa periksi. Silloikin voi tulla niin sanotusti, ahtaat paikat.
Hyvin kirjoitettu...hahahahahahahahahahaha
Pannaan Seitenoikeantien kunnallispersu juoksemaan ravirataa ympäri, niin saadaan tasainen alusta autoille ja hevosille!!
Vai ravirata? Totoa pelataan kai jossain kopperossa alueella? "Lähdöissä lie aina yksi hevonen? Varma voittaja. Tulevaisuuden raviratako?