Millainen on tyypillinen aikidon harrastaja?
Tyypillinen harrastaja?
VAVAV
15358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mitähän tuolla tarkoitat? fyysisesti vai henkisesti?
Henkisesti :). Fyysisesti eivät vaikuta välttämättä olevan kovin hyvässä kunnossa... Mitä ihmiset "hakevat" ryhtyessään harrastamaan aikidoa?
Henkisesti eivät vaikuta olevan kovin hyvässä kunnossa, koska uskottelevat itselleen omaavansa paranormaaleja ki-voimia ja perustavat huuhaa-oppien pohjalle hierarkisia yhteisöjä. Uskottelevat vielä toisilleen että lajin perustajalla oli yli-ihhimillisiä kykyjä.
öööö....oiskos ihminen`?
Sanoisinko vaikka joku "rauhaa rakastava ituhippi"
Kaikenlaista väkeä on vuosien varrella tullut nähtyä ja ei voi oikein sanoa, että mitään "tyypillistä harrastajaa" olisi olemassakaan. Aikido on hyvin pehmeän lajin maineessa ja siihen eivät siksi ne kaikkein "kovimmat jätkät" sorru.
Tissier lienee yksi parhaimpia opettajia Euroopassa ja hänen tekniikkansa toimivuudesta voi olla montaa mieltä. Toki tehokkaan näköistä touhua vaikka jotkut japsiopettajat häntä enemmänkin show-miehenä pitävätkin. Suomestakin löytyy vastaavan muodon hallitsijoita, jos haluaa näin vauhdikasta menoa.
https://www.youtube.com/watch?v=6yW-bCmsMw0
Tervetuloa kokeilemaan!
"Pehmeästä" lajista voi olla montaa mieltä...FBI kouluttaa kentä agenttinsa aikidon tekniikoiden pohjalta ja eräät Etelä - Amerikan valtiot kouluttaa poliisinsa aikido opettajien ohjauksessa pidätys ja lähi taistelu tilanteisiin. Se että aikidossa ei vahingoiteta toisia ei tarkoita että laji olisi pehmeä tai toimimaton.
Niin on perustekniikkaa ja sitten on erikseen sovellukset ja sovellukset ovat niitä jotka saattaisivat myös toimia tositilanteessakin. Tietenkin joitain sovelluksia voidaan hyödyntää myös poliisien ja erilaisten agenttien koulutuksessakin. Perinteinen aikido on kuitenkin tositilanteeseen huonosti soveltuva. Esim. se että uke roikkuu kiinni nagessa kuin takiainen ja antaa nagen riepotella itseään miten tämä vain haluaa. Vastoin yleistä käsitystä aikidolla on myös mahdollista hyökätä. Aikidon ideologiaan se ei kuitenkaan sovi ja siksi sitä ei juuri koskaan harjoitella.
Seuramme harjoituksissa myös uke pyrkii pääsemään kontaktiin lyöden, potkulla tai tartumalla eikä ole näin ollen "riepoteltavissa". Paljon riippuu tyylisuunnasta ja opettajasta miten harjoitellaan.
Aikido on täysin toimimaton hipiksi ryhtyneen jujutsu ope Ueshiban rakkausbudo idea. Ne aikidon näköiset jutut joita turva alalla opetetaan ovat perinteistä jujutsua. Sekään ei toimi osaavaa kamppailijaa vastaan. Jos toimisi, niitä olisi nähty vapaaottelussa edes alkuaikoina jolloin taso oli matalampi ja käytnnössä kaikki sallittua.
Itse harjoittelin aikidoa silloin 80-luvulla kun se oli kovempaa... ja se oli täyttä hevonpaskaa jo silloin. Ylemmät vyöt leikki mestaria ja alemmat nöyristeli mukana. Kolmevuotiaiden leikkipaini on huomattavasti fiksumpaa ja realistisempaa treeniä.
Aikidokat suhtautuvat lajiinsa kuin uskovaiset uskontoonsa. Kaikki kyseenalaistaminen on kielletty, kaikki muut ovat väärässä koska eivät ymmärrä ja kaiken voi vääntää verbaalisella akrobatialla aikidon hyväksi.
Aikidokat tykkäävät selittää aikidoa mutta eivät tykkää testata sitä. Erityisen hyviä ovat selittämään sitä miksei lajin toimivuutta koskaan kokeilla. Uskovat ilmeisesti itse omia selityksiään, kuten uskovaisilla on tapana.
Kotirouvia, hinteliä poninhäntämiehiä ja muita henkisyyden etsijöitä.
Itse kävin aikoinaan aikidossa ja koostumus oli juuri tuollainen. Ei siinä mitään, itsekin olen aika kohtelias introvertti, mutta anteeksipyytelevä hippimäisyys oli jo omaa luokkaansa. Kiva tehdä treeniä, kun harjoituskaveri neuroottisesti varmentelee koko ajan, että ei kai vain satu. Ei nyt ihan sellaista, mitä kamppailu(?)lajilta etsii. Tähän sitten päälle ne seremonialliset konttaamiskävelyt yms.
Aikidon harrastaja elää illusiossa. Hän haluaisi pohjimmiltaan oppia edes vähän jotain kamppailuun liittyvää mutta ei ole kyllin rohkea menemään oikeaan kamppailulajiin. Sellaiseen jossa kamppaillaan eli sparrataan ja tai kisataan.
Aikidon harrastaja on kuin uimari joka pelkää vettä ja siksi harjoittelee kuivalla maalla.
Miksi joku valitsee "kamppailulajiksi" aikidon? Tässä se on kiteytettynä:
"Aikidon harrastaja on kuin uimari joka pelkää vettä ja siksi harjoittelee kuivalla maalla."
Näin viikonloppuna mustavöisiä miehiä judotakissa kävelevän urheilutaloon. Jotain oli kuitenkin vialla. Judokasta näkee heti tietyn väkevyyden, sen, että tuon kaataminen on vaikeaa. Nämä olivat kuitenkin keski-ikäisen liikuntaa karttavan sisätyöläisen näköisiä. Heikon oloisia. Sisällä urheilutalossa asia selvisi. Näin että menivätkin aikido-harjoituksiin. Se siitä.
Aikido huonontaa valmiiksi huonojen kykyä kamppailla.