jokainenpersu

Haluaa perustaa oman puolueen. Jos ei tehä niinku minä haluan. Niin naps! Aika sopeutumatonta porukkaa. Soini kyllä yrittää pitää joukon kasassa. Niin se Haapaveeläkin. Ilkka lyö tahtia ja muut perässä.
1555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Vähänpä seuraat politiikkaa. Ei Soini pidä porukkaa kasassa vaan itse parasta aikaa on hajottamassa puoluetta. Soini on pettänyt kaikki perussuomalaisten vaalilupaukset. Ei ole ohjelmassa enää mitään jäljellä. Haapavedellä jarmo johtaa puoluetta ja hyvin johtaakin. Tarmo puolestaan istuu hallituksessa. Pieni on ilkan ja muiden persujen rooli. Haapavedellä persuilla on hyvä yhteismeininki. Saa nähdä mitä hallituspolitiikka tekee kunnallisjärjestöissä niinhaapavedellä kuin muuallakin. Soinin ja muiden petsuministerien on aika laskeutua maan pinnalle ja alkaa pitämään kiinni niistä lupauksista joita ennen vaaleja tekivät. Ei ole rintamakarkuruutta jättää hallutus, jonka politiikka ei vastaa miltään osin puolueen vaaliohjelmaa. Sitä vastoin on äänestäjien ja puolueensa jäsenten pettämistä rikkomalla kaikki vaalilupaukset joiden avulla äänestäjät nostivat puolueen toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Kohta puolet persujen äänestäjistä on jättänyt persut galluppien mukaan ja lasku jatkuu. Äänestäjät ovat siis selvästi kokeneet tulleensa petetyiksi. Hallituksessa ei voi olla hinnalla millä hyvänsä. Soinin itserakas linja on lopettamassa perussuomalaisten lorun lyhyeen. Ministerinä olo näyttää olevan Soinille tärkeämpää kuin lupausten pitäminen ja puolueen tulevaisuus.

Äänestä
  • Mitä hyötyä sellaisen persupuolueen lorussa on jos vain oppositioon tähätään sieltä eivät viimme kerrallakaan saanu mitään aikaan, nyt ovat hallituksessa josta on mahdollisuus vaikuttaa, mutta on nää hajottajat joiden mielestä pitäisi kaikki lupaukset muka täyttää ei se ole mahdollista yhdelläkään puolueella, demokratia toimii niin että jokainen joustaa jossakin asiassa!

    Äänestä

  • Todella huono vertauskuva "tiktatuuri" kun persut sukelsi juuri sen takia että soini kumartaa sipilää (tikataattori) pyllistäen persuille. Sinun käsitys demokratiasta on siis se, että persut joustaa jokaikisessä asiassa myötäillen kepuja jotka ei luovu ensimmäisestäkään asiasta taipumatta kompromisseihin siinä missä persut antaa periksi jokaisessa asiassa? Ei persut tähtää oppositioon vaan sipilää kumartamalla sinne ajautuvat ihan väistämättä ja sjuuri siihen nämä muutamat purnaajat yrittävät estää. Hallituksesta poistuminen nyt tarkoittaisi jytky kolmosta sipilän peesaaminen vain varmistaa sen oppositioon joutumisen. Kaksi hyvin eri asiaa ja toistensa ääripäitä. Kova on pelko kepuilla että persut hajottaa sipilän hallituksen ja on syytäkin.

    Äänestä

  • 2345rt kirjoitti:

    Todella huono vertauskuva "tiktatuuri" kun persut sukelsi juuri sen takia että soini kumartaa sipilää (tikataattori) pyllistäen persuille. Sinun käsitys demokratiasta on siis se, että persut joustaa jokaikisessä asiassa myötäillen kepuja jotka ei luovu ensimmäisestäkään asiasta taipumatta kompromisseihin siinä missä persut antaa periksi jokaisessa asiassa? Ei persut tähtää oppositioon vaan sipilää kumartamalla sinne ajautuvat ihan väistämättä ja sjuuri siihen nämä muutamat purnaajat yrittävät estää. Hallituksesta poistuminen nyt tarkoittaisi jytky kolmosta sipilän peesaaminen vain varmistaa sen oppositioon joutumisen. Kaksi hyvin eri asiaa ja toistensa ääripäitä. Kova on pelko kepuilla että persut hajottaa sipilän hallituksen ja on syytäkin.

    Mutta ei niillä jytkyillä mitään saada aikaan oppositiosta, nyt kun persut on hallituksessa ne voivat vaikuttaa sillä voimalla minkä vaaleissa saivat, ei nekään kaikkea saa kuin ei muutkaan puolueet, näin toimii demokratia!

    Äänestä

  • Voi *tun juntti yritä nyt tehdä itsellesi selväksi mitä eroa on lähteä nyt hallituksesta ja olla sen ansiosta seuraava pääministeripuolue tai jäädä Sipilän hallitukseen mikä ajaa persut väistämättä oppositioon?

    Mitä ne persut voi vaikuttaa hallituksessa???? Ei yhtään mitään koska Sipilä päättää mitä Soini tekee ja se on juuri se syy miksi persujen rivit rakoilee ja suosio sukelsi ja sinä vain hoet demokratiaa kuin jokin vähäjärkinen. Persujen ja kepujen ero on siinä, että persujen kannattajat haistattaa puolueelle vitut jos puoluejohto pettää. Kepuille se on niin tuttua ettei keput edes odota mitään muuta kuin lupausten pettämistä. KeskustaPettääAina

    Äänestä

  • Ei ku ile pettää aina.

    Äänestä

  • KPA_PPA kirjoitti:

    Voi *tun juntti yritä nyt tehdä itsellesi selväksi mitä eroa on lähteä nyt hallituksesta ja olla sen ansiosta seuraava pääministeripuolue tai jäädä Sipilän hallitukseen mikä ajaa persut väistämättä oppositioon?

    Mitä ne persut voi vaikuttaa hallituksessa???? Ei yhtään mitään koska Sipilä päättää mitä Soini tekee ja se on juuri se syy miksi persujen rivit rakoilee ja suosio sukelsi ja sinä vain hoet demokratiaa kuin jokin vähäjärkinen. Persujen ja kepujen ero on siinä, että persujen kannattajat haistattaa puolueelle vitut jos puoluejohto pettää. Kepuille se on niin tuttua ettei keput edes odota mitään muuta kuin lupausten pettämistä. KeskustaPettääAina

    Katoppa soinin ykkösaamu haastatelu niin aukeaa sinunkin silmät, siellä soini sanoi että päätökset on tehty yksimielisesti hallituksessa, eikä puoluetta johda mikään kolmas varapuheenjohtaja tynkkynen, kannatan soinin linjaa!

    Äänestä

  • Voi herrajumala kun se Soinin linja on keskustan ei persujen linja ja siksi suosio sukelsi. Ei persuja johda Tynkkynen sen enempää kuin Soinikaan joka on pelkkä Sipilän juoksupoika. Ota sinä pää pois perseestä ja tule sitten uudestaan muiden näkemisiä tulkitsemaan kun olet ensin pyyhkinyt paskat omilta silmiltäsi.
    Keskusta pettää aina Soini seuraa esimerkkiä. Soinilla meni 20 vuotta nostaa persut hallitukseen neljä kuukautta hallituksessa riitti persujen alasajoon.

    Äänestä

  • KPA_PPA kirjoitti:

    Voi herrajumala kun se Soinin linja on keskustan ei persujen linja ja siksi suosio sukelsi. Ei persuja johda Tynkkynen sen enempää kuin Soinikaan joka on pelkkä Sipilän juoksupoika. Ota sinä pää pois perseestä ja tule sitten uudestaan muiden näkemisiä tulkitsemaan kun olet ensin pyyhkinyt paskat omilta silmiltäsi.
    Keskusta pettää aina Soini seuraa esimerkkiä. Soinilla meni 20 vuotta nostaa persut hallitukseen neljä kuukautta hallituksessa riitti persujen alasajoon.

    Soin sanoi ettei hän lähe muutamien puolueeseen sopeutumattoman juoksupojaksi, vasta on valittu puolueenjohto ja nyt mennään näin ei kalluppien persuteella hötkyillä!

    Äänestä

  • Niin. Soini on jo alistunut Sipilän juoksupojaksi eikä Soini ole ennenkään oman puolueen jäseniä ihmisrotuun kuuluviksi luokitellut. Soini määrää turpa kiinni persut rivissä. Lehdelle pari päivää sitten kertoi kuinka Immosella ei ole mitään asiaa persuihin jos ei pidä suutaan kiinni. Sellainen johtaja persuilla. Turpa kiinni tai ulos puolueesta.

    Äänestä

  • Sipilänsylikoira kirjoitti:

    Niin. Soini on jo alistunut Sipilän juoksupojaksi eikä Soini ole ennenkään oman puolueen jäseniä ihmisrotuun kuuluviksi luokitellut. Soini määrää turpa kiinni persut rivissä. Lehdelle pari päivää sitten kertoi kuinka Immosella ei ole mitään asiaa persuihin jos ei pidä suutaan kiinni. Sellainen johtaja persuilla. Turpa kiinni tai ulos puolueesta.

    Soini on aivan oikessa, jos jotakin ei puolue miellytä siitähän pääsee eroon, perustaa vain oman puolueensa jokainen sopeutumaton!

    Äänestä

Soini on viisas mies pulinat pois, ja ny saunaan.

Äänestä
  • Soini on viisas mies tosiaan, nää pikkukihot luulevat omasta mielestä olevasa viisaanpia!

    Äänestä

muuten ei toimi.Korkeintaan kaksi persusta samassa puulaakissa on sopiva ryhmä koko,tai tulee onkkelmia.

Äänestä

Tuo hyvä itea että jokainen persu persustas oman puolueen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eienääpersu kirjoitti:

Haluaa perustaa oman puolueen. Jos ei tehä niinku minä haluan. Niin naps! Aika sopeutumatonta porukkaa. Soini kyllä yrittää pitää joukon kasassa. Niin se Haapaveeläkin. Ilkka lyö tahtia ja muut perässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu