Otin tietokoneestani osat pois ja maalasin koneen koneen kotelo on noin 10 v vanha pystyykö siitö rakentamaan mitään hyvää konetta? Kun tiedän yhden ketö voisi rakentaa mutta en ole vielä kysynyt .
tietokoneen kasaus
tietokoneenkasaus
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuskin pystyy
Jos se on ATX (7 lisäkorttipaikkaa takana) tai mATX (4 lisäkorttipaikkaa takana), niin miksei pystyisi.
10v vanha, eli varmaan joku Baby AT form factor.
Atx standardi on vanha kuin mikä. Kehitetty n. 20v sitten. Käyttöön levinnyt siitä aikaa myöten.
Ihmisen muistiin ei voi luottaa, todennäköisesti ikäarvio heittää ainakin 13,27 vuotta.
ATX:n kehitti Intel vuonna 1995, eli n.20 vuotta sitten. mATX 1997.
Esimerkiksi Pentium II emolevyjä sai ATX-formaatissa 90-luvun loppupuolella. Sitä en osaa sanoa olivatko kaikki P2-emolevyt sellaisia.
Mitä väliä sillä on, jos kone on 13.27 vuotta vanha, eli vuodelta 2003. Mulla oli silloin ainakin ihan perus ATX-kotelo. Tuon ajan koneissa tosin virtalähde oli ylhäällä imemässä kuumaa ilmaa lävitseen, ja muutenkin noissa vanhoissa koteloissa voi tulla helpolla lämpötilaongelmia, ellei lisää vaikka kattoon paria tuuletinta, mutta kyllä perus ATX tai mATX-koteloon – vanhaankin jos kerran on standardinmukainen – saa rakennettua ihan huippumodernin koneen.
On niitä moderneja koneita rakennettu pizza- ja kenkälaatikoihinkin :)
Vanha mikä vanha. Ei pysty..
Miksei pysty?
Voithan sä rakentaa koneen vaikka kenkälaatikkoon, sisuskalut ratkaisee.
Ja mitähän se 'hyvä' oikein tarkoittaa?