Olinsin kysellyt kokemuksia kissan sopeutumisesta kerrostaloon sisäkissaksi. Itse olemme ottaneet hoiviimme hylätyn, vanhan kissan, joka on ikänsä (18v) asunut vapaana rivitaloalueella milloin kenenkin luona. Nyt kisu on noin vuosi sitten muuttanut pysyvästi meille. Nyt ongelmana onkin se, että joudumme mitä luultavammin muuttamaan kerrostaloon ja kissanhan haluamme luonnollisesti mukaan. Onko kenelläkään kokemuksia tälläisestä? En itse oikein hyväksy kissojen pitämistä pelkästään sisällä, mutta tämä on pakkotilanne. Kissa on nimittäin vakavasti sairas ja syö päivittäin lääkkeitä. En usko alueelta löytyvän ketään joka kissasta tahtoisi ruveta täysipainoisesti huolehtimaan.
Rivitalosta kerrostaloon
Roosa
7245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Omat kissat 2kpl(molemmat olivat aikuisia ja alunperin löytökissoja)otin vuosia sitten sisäkissoiksi, koska yksi kolmesta kissastamme löytyi kuolleena. Epäilimme myrkytystä. Jokatapauksessa pojat välillä naukuvat ulos, vuodenajasta riippuen, mutta muuten sisälle muutto onnistui ok.
Miten sitten siisteysasiat lähtivät sujumaan, "opetitko" kisuja jotenkin käymään laatikolla vai älysivätkö ne sen itse? Entä hihnan käyttö ulkosalla, oletko kokeillut ja onko kissat tottuneet?
Omat kissat muuttivat 3 viikkoa sitten ok-talosta kerrostaloon. Muutto ja sopeutuminen tapahtui äkkiä. Kannattaa hommata uuteen kotiin töpseliin kiinnitettävä Feliway- haihdutin; se auttaa, auttoi ainakin meillä kissojen tressiin. Haihdutin toimii sillä tavalla, että se haihduttaa huoneeseen eräänlaista kissan naama-feromonia, joka rauhoittaa kissaa, sillä tuo aine on tavallaan valmiiksi merkannut paikat eikä kissan tarvitse alkaa itse merkkailemaan sisällä.
Vanhan kissa kun vielä on kyseessä, on aktiivisuuskin vähentynyt ja riittää että hankitte sinne tarpeeksi leluja ja raapimista varten muutaman kiipeilypuun. Kissat tykkäävät korkeista paikoista minne kiivetä, sillä korkeus tuo turvallisuuden tunnetta. Kannattaa siis hyödyntää kissan kiipeilytaitoja ja kolmatta ulottuvuutta! ;)
Kerrostaloissa on tärkeää huolehtia ikkunoiden turvallisuudesta. Niitä ei saa jättää auki sellaiselle rakoselle, josta kissa mahtuu. Parvekkeellekin on yhtälailla syytä värkätä jokin verkkosysteemi estämään putoamisia, jotka usein ovat kohtalokkaita!
En usko että valjaissa ulkoilu on tarpeen, ja tuskin tuon ikäinen kissa valjaita hyväksyy ellei sitä ole pennusta asti niihin totutettu. Ulkona on aremmalle kissalle kaikkea pelottavaa: Liikennettä ja koiria, kannattaa siis mielestäni hylätä tuo ajatus.
Kissan pitäisi luonnostaan tajuta, mihin tekee tarpeensa, kunhan vain näytätte sille laatikon ja autatte kissaa ymmärtämään kuopimalla hiekkaa käsillä, että hiekkaan voi kaivaa kolon ja peittää sen.
Itselläni on 3,5 ja 1,5- vuotiaat kissat, joista vanhempi on myös löytökissa. Ja vaikka on rohkea ja ihmisrakas, on myöskin välillä aika varautunut. Siksi en vie sitä ulos valjaissa, vaikka se on niihin opetettu. Nuorempi sen sijaan on helppo ulkoilutettava.
kovasti vinkeistä, näin yritän tehdä! Epäilyttää vaan juuri se kun kisu on todellakin niin vanha, eikä missään hyvässä kunnossakaan, kärsii sydänviasta ja nestekeuhkoista :(
Parempi kuitenkin tarjota koti, sillä kissa ei pärjää ilman ihmistä ja talvi on ankaraa aikaa kodittomille kissoille.
Voihan olla että vanha kissa ei jaksa, että muutto on liian raskas, mutta te annatte sille vielä mahdollisuuden. En tiedä miten huonossa kunnossa kissa on, joskus se viimeinen piikkikin on tietyssä tilanteessa oikein.
ei siis tule kysymykseenkään niin pitkään kun lääkkeet auttavat hyvin eikä kissa kärsi. Tarkoitin epäilylläni vain siis juuri sitä, että miten kisu tulee sopeutumaan uuteen kotiin.
Ota vaan kyllä onnistuu jos olet jo jonkin aikaa
kaveria kerta hoidellut ja lääkinnyt se on jo KIINTYNYT sinuun.Olis tosi surkeaa jos joutuisit luopumaan kaverista.Jos ET OTA KAVERIA MUKAASI niin vie piikille, se on sitten armollisempaa kun jättää TAAS ulos.