Kivesjärvelle kalaan!!

duunari

Olen kuullut isoilta pojilta, että Kivesjärvi on pieni järvi Paltamossa.

Jos joku on käynyt Kivesjärvellä kalassa niin
mitä kalaa sieltä saa pystypil......killä?

Arvelisin että semmosta kivesten kokosta ahventa on järvessä runsaasti.

3

3722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukija..

      ....

    • liki

      kivesjärvi paltamosta ouluun päin siellä on enimmäkseen keskiverto kainuulaisen miehen mulkun mittasia ahvenia. Olihan siellä joku etelän porukka käynyt pilkillä ja saaneet runsaasti ahvenia, kehuneet oli että ompa teillä täällä tosi isot ahvenet ei meillä päin tommosia löydy juuri mistään.

      • smaamies

        Kivesjärvi siaitsee noin 20 km paltamosta ouluun päin. se on oulujärven yläpuolinen vesistö jonka alkupurot lähtevät puolangalta tulijärvestä ja laskevat kongas ja- osmankajärvestä kongasjokea muöden kivesjärveen josta käsinkaivettua varisjokea pitkin oulujärveen. 1840 luvulla Kivesjärven hakasuolle perustettiin rautaruukki, malmi otettiin järven pohjaruosteesta sen vuoksi vedenpintaa laskettiin parimetriä, että päästiin käsiksi ruosteeseen eli hölmään. Ruukin omistajasuvusta Eino Leino on kirjoittanut kirjan Kivesjärveläiset teos on julkaistu radiokuunnelmanakin -60 luvulla. Pekka Halosen paiisin näyttelyssäkin esiintynyt teos(1895) neijet niemen nenissä on maalattu kivesjärven virpelänniemessä. kivesjärven hakasuolla on nykyisin Riista ja- kalatalouden tutkimuslaitoksen kalanpoikasten kasvatuslaitos. Paikka tihkuu historiaa siitä kiinnostuneille. Mutta niistä "kikkelin kokoisista ahvenista, jos ahven on kasvanut todella sen kokoiseksi niin ne ovat ja kookkaita, aikamiehen "huja" keskimäärin 14-15 senttiä ovat ahveneksi kookkaita niitä kannattaa jo pilkkimiehenkin pyydystää. mutta on siinä muutakin kalaa mm. kuhaa 5-6 kiloisiakin, runsas haukikanta ja muikkuakin siinä on, itse olen saanut 30-40 vuotta sitten viidellä verkolla 60 kilon saaliin, muikut myytiin silloin kajaanin torilla torikauppiaan toimesta, pyynti oli silloin syyskesällä puoliammattimaista. kivesjärveen laskevassa kongasjoessa on harjusta, tammukkaa ja istutettua taimenta. Paikka on suosittu perhostajan kalapaikka, vanhenpani olivat luvanmyyjinä 30 vuotta, että kalastajien liikkeitä tuli pakostakin seurattua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      331
      11372
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      35
      3481
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3057
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      97
      2767
    5. 89
      2631
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      31
      2422
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2361
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2269
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1455
    Aihe