Kivesjärvelle kalaan!!

duunari

Olen kuullut isoilta pojilta, että Kivesjärvi on pieni järvi Paltamossa.

Jos joku on käynyt Kivesjärvellä kalassa niin
mitä kalaa sieltä saa pystypil......killä?

Arvelisin että semmosta kivesten kokosta ahventa on järvessä runsaasti.

3

3883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukija..

      ....

    • liki

      kivesjärvi paltamosta ouluun päin siellä on enimmäkseen keskiverto kainuulaisen miehen mulkun mittasia ahvenia. Olihan siellä joku etelän porukka käynyt pilkillä ja saaneet runsaasti ahvenia, kehuneet oli että ompa teillä täällä tosi isot ahvenet ei meillä päin tommosia löydy juuri mistään.

      • smaamies

        Kivesjärvi siaitsee noin 20 km paltamosta ouluun päin. se on oulujärven yläpuolinen vesistö jonka alkupurot lähtevät puolangalta tulijärvestä ja laskevat kongas ja- osmankajärvestä kongasjokea muöden kivesjärveen josta käsinkaivettua varisjokea pitkin oulujärveen. 1840 luvulla Kivesjärven hakasuolle perustettiin rautaruukki, malmi otettiin järven pohjaruosteesta sen vuoksi vedenpintaa laskettiin parimetriä, että päästiin käsiksi ruosteeseen eli hölmään. Ruukin omistajasuvusta Eino Leino on kirjoittanut kirjan Kivesjärveläiset teos on julkaistu radiokuunnelmanakin -60 luvulla. Pekka Halosen paiisin näyttelyssäkin esiintynyt teos(1895) neijet niemen nenissä on maalattu kivesjärven virpelänniemessä. kivesjärven hakasuolla on nykyisin Riista ja- kalatalouden tutkimuslaitoksen kalanpoikasten kasvatuslaitos. Paikka tihkuu historiaa siitä kiinnostuneille. Mutta niistä "kikkelin kokoisista ahvenista, jos ahven on kasvanut todella sen kokoiseksi niin ne ovat ja kookkaita, aikamiehen "huja" keskimäärin 14-15 senttiä ovat ahveneksi kookkaita niitä kannattaa jo pilkkimiehenkin pyydystää. mutta on siinä muutakin kalaa mm. kuhaa 5-6 kiloisiakin, runsas haukikanta ja muikkuakin siinä on, itse olen saanut 30-40 vuotta sitten viidellä verkolla 60 kilon saaliin, muikut myytiin silloin kajaanin torilla torikauppiaan toimesta, pyynti oli silloin syyskesällä puoliammattimaista. kivesjärveen laskevassa kongasjoessa on harjusta, tammukkaa ja istutettua taimenta. Paikka on suosittu perhostajan kalapaikka, vanhenpani olivat luvanmyyjinä 30 vuotta, että kalastajien liikkeitä tuli pakostakin seurattua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      54
      1219
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1114
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      962
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe