Saako kovaleyn kopioitua

mintmania

Saako MIntillä kopioitua kovalevyn sisällön toiselle kovalevylle siten että kaikki säilyy entisellään, kuten keskeneräiset työt?

Tarkoitus olisi vaihtaa HDD-levy SSD-levyksi.

Vai laittaako vain kaikki tärkeä pilveen ja asentaa kylmästi järjetelmä uudelleen sille SSD:lle?

12

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VieläLisäkysymyksiä

      RAM:a asennetaan lisää täydet mitä emo tukee ja tulee myös ssd-levy, niin kai kannattaa asentaa järjestelmä uudelleen.

      Eikös tuo asennettaessa tajua kokoonpanon ja asentuu sen mukaan mikä tarve on?

    • dd-auttaa

      Käynnissä olevalla järjestelmällä sen järjestelmän käyttämästä levystä on hankala saada kunnolla täydellistä kopiota, pitäisi kopioinni ajaksi estää kaikki kirjoitusoperaatiot ettei kopioitavan levyn sisältö muutu kesken kopioinnin.

      Käynnistä kone asennuslevyllä (tai millä tahansa Live-DVD:llä) niin saat kopioitua. Jos kopioitava levy on /dev/hda ja kohdelevy /dev/hdb niin komento dd if=/dev/hda of=/dev/hdb tekee täydellisen kopion levyosioineen kaikkineen, tuossa kohdelevyn on syytä olla vähintään kopioitavan levyn kokoinen jos et halua ongelmia. Komentotulkkiin "man dd" kertoo parametreja.

      Tuohon kloonaukseen on myös useita ohjelmia, en ole Minttiin tutustunut niinpaljoa että muistaisin oliko Mintissä mukana tuollainen.

    • rsync
    • carboncopy
    • KokeilinMintissä

      Oli kopioitava levy kiinni ulkoisena asemana ja yritin tehdä siitä levykuvaa, ei suostu tekemään vaan ilmoittaa virheestä.

      Jos se onnistuisi niin kait sen sitten voisi siirtää minne haluaa.

      • Tar_

        Linux-jakelut tarjoavat jo oletuksena lukuisan määrän varmuuskopiointiin soveltuvia ohjelmia. Näistä kopioista saat suht' helposti kopioitua järjestelmäsi uudelleen. dd taas ohjelmana on usein tykki varpusten ampumiseksi, sillä se lähinnä kloonaa levyn/levyosion, joka ei useinkaan ole edes tarjoituksen mukaista.


      • On_se_niin_vaikeata

        Tietysti ihan mahdotonta kertoa että mitä virhettä se ilmoittaa ? Jokuhan voisi vaikka kertoa syyn virheeseen ja ratkaisun kuinka homma onnistuu.


      • JooSorry
        On_se_niin_vaikeata kirjoitti:

        Tietysti ihan mahdotonta kertoa että mitä virhettä se ilmoittaa ? Jokuhan voisi vaikka kertoa syyn virheeseen ja ratkaisun kuinka homma onnistuu.

        En vaan nyt enää muista ja on tässä muita hommia jo menossa, taisi olla jotain että levyn liittäminen ei onnistu ja levykuvan kirjoittaminen ei onnistu.


      • JaLisään

        Käytössä oli ulkoinen levy usbeissa kiinni.


      • TarkoitusSiisOli

        Ulkoiselta HDD:ä siirtää levykuva esim latauksiin ja sieltä sitten ulkoiselle SSD:lle.
        Sitten SDD siihen koneeseen josta HDD oli irroitettu, se vaan että mahtaiskos silti skulata ihan noin?


      • Tar_
        JooSorry kirjoitti:

        En vaan nyt enää muista ja on tässä muita hommia jo menossa, taisi olla jotain että levyn liittäminen ei onnistu ja levykuvan kirjoittaminen ei onnistu.

        Kuten jo aiemmista viesteistä kerrottu, ei esim. dd sovellu kopiointiin, jos käyttöjärjestelmä on käytössä. Eikä dd edes vaadi levyn/levyosion liittämistä, sillä se tekee kloonin ko. osiosta/levystä. Ei siis kuitenkaan useimmiten se _järkevin tapa_ kopioida järjestelmää.


    • sepe.t.eus

      Käytä clonezillaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2082
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1611
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1222
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1135
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe