Tänäänkin moni ok-asukki haravoi pihaa, puhdistaa grilliä, harjaa terassia, puhdistaa paljua...
Tyhmää porukkaa sanon minä!
Itse olen tänään parantanut krapulan, katsonut telkkaria, pelannut x-boxia, syönyt kotiin tilatun pizzan ja masturboinut kahdesti.
Kyllä pitää olla tyhmä, jos muuttaa ok-taloon, kassulla ei tarvitse tehdä mitään ja voi vaan maata sohvalla.
Muita varakkaita lokerikko-asukkaita paikalla?
Tyhmää porukkaa sanon minä!
Itse olen tänään parantanut krapulan, katsonut telkkaria, pelannut x-boxia, syönyt kotiin tilatun pizzan ja masturboinut kahdesti.
Kyllä pitää olla tyhmä, jos muuttaa ok-taloon, kassulla ei tarvitse tehdä mitään ja voi vaan maata sohvalla.
Muita varakkaita lokerikko-asukkaita paikalla?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Miksiköhän tuota samaa ei voi tehdä ok-talossa ?
Kyllä syrjäseuduilla tehdäänkin, koska ei ole töitä, eikä arvottoman perintötalon eteen kannata raataa.
Koska kun lisäät tuohon listaan öljykattilan seuraamisen, salaojien tarkistuksen ja rossipohjan huollon, huomaatkin että kuunsirppi paistaa jo ulkona, ja seuraavana päivänä pitäisi mennä töihin.
Olen kävellyt Kaivarissa nauttien auringosta ja stadin kauniista merimaisemista, käynyt Cafe Ursulassa juomassa kupin kahvia, tavannut pari tuttuakin matkalla. Nyt voi sitten nauttia illasta kotona ja valmistautua työviikkoon. Työmatkaa reilut 15 min kävellen ja ratikalla. Masturboida ei tarvitse, kun on ihan oma vaimokin. Ok-talossahan se pystykoira hoitaa isännänkin tarpeet.
Eläimiin sekaantuminen on laissa kiellettyä.
"haravoi pihaa, puhdistaa grilliä, harjaa terassia, puhdistaa paljua..."
Juuri tuollaista puuhaa tässä on neljä päivää tehty. Ei omakotitalossa, vaan mökillä. En voi kuvitella mitään mukavampaa tekemistä syyssäässä. Samaahan teemme kotonakin, sekä mökillä että kotona lisäksi polttopuuhommia! Parasta ikinä - ja sauna päälle.
Pitivätkö hirvikärpäset edes seuraa?
Mulle yritti siskon mies kun kävin kylässä "jos otettais porukalla tuo meidän takapiha lehdistä, niin päästäis joutuisammin. HAH! Sanoin ihan suoraan, että sinähän sen pihan halusit, ei siskoni, saati minä. Että mene ihan keskenäs haravoimaan... nauti nyt siitä pihasta :)
Pihasuunnittelussakin pitää olla järkevä. Meillä "aidat" ovat ikivihreää timanttituijaa. Pihalla ei ole yhden yhtä puuta, vaan tasaista nurmikkoa. Näin ollen ruoho on helppo ja nopea leikata. Lisäksi jos sattuu yhtään kuivempi kesä, niin puut vievät juurillaan kaiken veden ja nurmikko kuivuu keltaiseksi ja elottomaksi - ei hyvä! Terassimme on tietysti lasitettu, ettei muovirottinkikalusteita tarvitse siirtää talveksi mihinkään. Näin ollen meillä syyshommiksi jää kalusteiden pehmusteiden ja vesiletkun roudaaminen autotalliin. Tässä menee pari minuuttia :) Ai niin, pitäähän sitä vielä kääntää vesisulkua ja muistaa avata terassin puolen hana, ettei pakkanen riko putkea. Tai no, tuskinpa rikkoisi, mutta varmuuden vuoksi voi tuonkin tehdä.
Todella härskejä nuo ok-urpot, yrittävät nakittaa omia hommia muille. Minulle kanssa serkkupoika tuollaista yritti, sanoin niin suoraan ettei ole toiseen kertaan ehdottanut.
Olisihan serkkusi pitänyt tajuta, ettei laiska kasarmiserkku voi ajatellakaan yhdistävänsä työtä ja sukulointia. Hän haluaa vain tulla kylään ja nauttia talon antimista ja väljästä tilasta varaavine takkoineen.
Tosin kasarmiserkku pummii itsekin kyydin juna / bussiasemalta kylään, kun ei raatsi ottaa taksia, vaikka aina netissä uhoaakin, kuinka ei tarvitse omaa autoa ja jos joskus tarvitsee, menee taksilla.
En siihen läävään enää mene vaikka kutsuttaisiin. Helvetin röyhkeätä yrittää laittaa vieraat töihin.
Pahimpia on vanhat jäärät, työllä velaksi aikoinaan hankituissa ikiomissa omakotitaloissaan. Kun ei riitä enää kunto pitämään tönöä ympäristöineen kunnossa, eikä eläke riitä omakotitalon kaikkiin kuluihin. Siellä sitä sitten silti yritetään olla hampaat irvessä, onnellisena oman katon alla, kunnes se romahtaa niskaan ja home pesii joka nurkassa. Saadaan pitää, se oma ihmisarvo, kun on saatu hankittua se IKIOMA talo! Toisin kuin jotkut saamattomat vuokralaishylkiöt.
Siellä sitä sitten kiukutellaan ikääntymisen myötä ilmaantuneista omakotitaloasumisen ongelmista ja vaaditaan ja pyydetään omaisia ja muita avuksi. Mutta, jos ehdottaa järkevämpää ratkaisua, eli talon myymistä ja muuttamista helpompaan asumismuotoon, saa vanhus raivareita, eikä suostu moiseen.
Onko järkeä pitää viimeisillä voimillaan, se koti, talo ja piha kunnossa?
Sinne sitä kai halutaan kuolla ylpeänä ikioman talon pihalle, ruohonleikkurin viereen, tai lumikolan päälle. "Kotiinsa on moni kuollut" Tämä sanonta on varmaan aika osuva näille omakotitalojaan loppuun asti jumaloiville.
Olipas katkeraa tilitystä kasarmikehveliltä. Kannattaisi hommata oma OK-talo ettei noin paljon harmita katsella OK-kuninkaallisia ja -upseereita ja näiden laadukasta elämää omassa talossa.
Auts. Aijai AUUUUUH!
AAAHHHHHHH
Kylläpä kassu-uuvelolla on mielikuvitusta. Taitaa ottaa koville eläminen betonisovhoosissa, ja ok-talojen hinnat ne vain nousevat 14% vuositahtia ok-unelman karatessa pikkuhiljaa saavuttamattomiin.
Hahhaaaa. Juuri näin. Nähdään omaisuutena se ostettu talo, mitä ei ole varaa edes pitää kunnossa. Ja kukapa sitä kotiaan myy? Huono yhtälö.
On huvittava seurata täällä miten "omistajat" tekevät itseään jotenkin paremmiksi ihmisiksi. Täysin aivopestyä jättöä. Kun valtio ottaa velkaa, niin minäkin. Se voittaa jolla eniten velkaa lyhennettävänä, tai suurempi hometalo :)
Paljonko esim. Timo T.A. Mikkosen ok-ladon hinta on viimeisen viiden vuoden aikana noussut? Vastaavia taloja on Suomessa aika helvetin paljon.
sieltähän löytyi kosteusvaurioita. Huonosti rakennettu tai pidetty siis. Muuten olisi jo tehty kaupat.
OKT Espoossa, omistajille arvon nousua +11.3% viimeisen vuoden aikana.
Varovainen ennuste tästä vuoden eteenpäin +10% arvon nousua.
Ai, että ei kannata asua omassa talossa vai????
:DDD
Mitä sillä arvon nousulla teet kun talo jaetaan sitten vasta perikunnan kesken. Tätä tarinaa näkyy toistettavan niiiin monessa sukulaisperheessä nyt.
OK. Tai myyt sitten kun siirryt vanhainkotiin. Mutta olet koko ikäsi kituutellut maksellen lainoja, et osaa enää sitä omaisuuttasi edes tuhlata. Et jaksa enää matkustaa tai nauttia rahasta niin kuin parikymppinen. Olet vain tehnyt sen mitä pitikin, elättänyt pankkia :)))
Oikeastaan en tee arvon nousulla mitään. Ehkä se kuitenkin vähän hivelee mieltä... ajatella asiaa teoreettisesti :D Käytännössä vain asun talossa, arvon noususta viis! Saunon ja asun ja saunon... :)
Hulluja noi suomalaiset, joku voisi ajatella :D
Nimenomaan, "joku" voisi ajatella...
Rakastan kaikkea pihapuuhailua. En teksisi mitään muuta mieluummin.
"Tänäänkin moni ok-asukki haravoi pihaa, puhdistaa grilliä, harjaa terassia, puhdistaa paljua..."
Varmaan ja asiallakaksi puolta nimittäin.... ne on niitä njoko nousukkait jotka ottivat velkaa ja nyt pitää sitten kääkkiä tai toinen onse että asuu sielä liin lähellä muita kanssa ihmisiä.
Jos asuisi maalla ja olisi sitä tonttia ja naapurin hengityskäänn ei kuuluisi tai kiroaminen niin eipä noita varmaan hetkauta yhet lehdet sun muut touhut,se on maalla maan tavat vähän niin kuin pohjanmaalla.
Sitä jos muuutellu postimerkinkokoselle ja vaikka taajamaan niin on sitä kääkittävä persepitkällä ehkä.
Jos on vauraanpi kenties niin käyttää ostopalveluna,minun parturikin tekee niin ja talohuolto ajaa sitten nurmikot ok talon pihalta,on sitten hyvin hoidettu tontti.
Klikkailkaa pa tämä piisi auki ja kuunelkaa syksyn satoa.
https://www.youtube.com/watch?v=64Z9D0mVRqA
Meitä on moneks toiset nauttii ulkoilmassa puuhastelusta toiset kittaa kaljaa ja saa pään kipiäksi. Kukakohan mahtaa tyhmä olla.
Ei kannata laittaa vielä grilliä talviteloille, viikonlopuksi on tulossa hienot syys-grillauskelit. Aurinko paistaa ja omalla pihalla on mahtavaa puuhastella ja laittaa grilliin hiilet hehkumaan runsaan sytysnesteen kera. Pystykoira tietysti vahtii pihaa ja pitää kassupetterit kaukana. PPV kantaa XO:ta runsaiden jääpalojen kera isännälle ja palaa valmistelemaan OK-talon keittiöön katkarapusalaattia. Kaslerit tulille ja kippis OK-talosta!
Niiin, jotkut ne muuttaa ok-taloon kassu-rykelmän viereen. Eipä voi kovin mieltä ylentävää olla tuokaan.
Ja kiitos muuten, meidän kaikkien 60 rauhallisen kerrostaloasukkaan puolesta, oli kiva kuunnella noloja kännipuheitanne eilen. Meillä tallennettiin paras pätkä, sitä voidaan sitten soittaa naureskellen omissa illanistujaisissa mökillä, missä lähimmät naapurit km päässä :)
Niin, on se aina mukavaa kun rahvas muuttaa herrastelemaan ja harrastelemaan tuohon ikkunoiden alapuolen. Mutta on kai tuokin tapa esiintyä, jos sitä haluaa :)
Kato kauppa jo auki . Täytyy hakee vähän illaks , onpa rauhallista .Ei ketään ylä,ala, puolella ,möykkäämässä . Perhanan linnut syö viimeset madot nurmikolta . Ajaisko vielä ,olkoon lumi tulee kohta .
Eikö se muuten ole ihan jokaikisen oma asia, mistä milloinkin tykkää. Jos pitää ulkona puuhastelusta ja raittiista ulkoilmasta, niin on etuoikeus asua OK-talossa. Jos taas tykkää syljeskellä kattoon, vetää kaljaa ja kamaa, niin sitten vaan slummiin asumaan. Jotkut muut sitten siihen väliin omien mieltymytksiensä mukaan. Pääasia kai on, että itse tietää mitä tekee.
Minä taas tykkään pyllistellä ok-taloni pihalla housut kintuissa ja katsella naapureiden ja ohikulkijoiden reaktioita ja tippailla kans.
Siinä taas lipsahti multinikkeilyn puolelle :-D
"savieinari"/"Pelleily_seis"/"Multiniccihirviö"/"OK-loordi ym muut multinikit
Ei pitänyt pinna :-D