Itsellä on ollut murkkuikäisestä asti päänahassa psoria, viime kevät talveen saakka vaan laikkuina talvisin siellä täällä päänahassa.
Mutta sitten laihdutin aika rajusti ja söin D-vitamiineja ja monivitamiineja ja kalkkia ja ja..ja hirvittävä kutina ja hilse vaan lisääntyi.
Ihotautilääkärillehän se ajoi ja sain sieltä kortisonirasvaa pari kertaa viikossa laitettavaksi päänahkaan. Se irrottaa kyllä hilseen ja rauhoittaa pariksi päiväksi ja taas ryöpsähtää.
Viime kesä ei helpottanu tilannetta yhtään, koska aina satoi ja aurinkoa ei näkynyt. Mulla on pitkä ja aika paku tukka ja sitä pitää yleensä pitää tietysti kiinni ja silloin päänahka ei saa ponnarin altä tietenkään yhtään ilmaa.
Viimeksi kokeilin Apteekista saatavaa Psoriassis voidetta, ihotautilääkärien kehittämään voidetta, jossa ei ole kortisonia. Se levitetään kosteaan päänahkaan. Viikon verran sitä läträsin pari-kolme kertaa viikossa päänahkaan, kunnes taas nyt illalla tuumasin että ei auta kortisoni voiteeseen on taas siirryttävä.
Enää ei tuu mieleen muutakuin että pitääkö mun vaan käydä parturissa ja leikkuuttaa ihan lyhyt tukka?
Onko teillä muilla kokemuksia siitä, onko päänahan psoriin vaikutusta hiusten pituudella?
Päänahan Psori ja pitkä tukka
lettinainen
1
234
Vastaukset
- Eneestiedämistäaloittais
On niin kummallinen postaus aloittajalta. Mitä tahansa voidetta tai linimenttiä käyttääkään,on sitä laitettava joka päivä! Tai kahdesti päivässä! Kysyt onko väliä hiustenpituudella? Ajat kaljuksi niin tokihan se lääke on helpommin ajettavissa päänahkaan,ethän sä voi mitään rasvaa sinne hiustensekaan hieroa muutenkaan kai sen nyt järkikin sanoo jos pitää ihmisten ilmoilla kulkea. Samahan se on silloin pitää siiliä. Pyydä lekurilta vaikka diprosaliccia tai hommaa sisäinen lääkitys ihotautipolin kautta jos oikein harmittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492