Onko teillä yleensä mukana kopiot passista ja matkavakuutuksesta ulkomailla? UseN suositellaan otettavaksi mukaan vai onko ihan turhaa?
Tarviiko muista kun passista ja vakuutuksesta kopioita?
Tarviiko muista kun passista ja vakuutuksesta kopioita?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen ottanut valokuvat passista, viisumista sekä matkavakuutuskortista (mol. puolet). Valokuvat on lähetetty sähköpostiin, joka on luettavissa pääsääntöisesti missä vain. Lisäksi matkalaukun taskussa on kaiken aikaa paperikopiot em. dokumenteista.
Lisäksi puhelimeen on talletettu matkustajavakuutuksen tiedot (tarpeen, jos joutuu hätätilanteeseen esim. kauempana hotellista). Puhelimessa on tallessa myös luottokortin sulkutiedot kohdemaan suurlähetystön / konsulaatin yhteystiedot.
Ns. matkustajailmoituksen tekeminen on tärkeä juttu, varsinkin jos matkustaa EU:n ulkopuolisiin maihin.
On. Sekä matkalaukussa että käsimatkatavarassa. Matkavahvistus tai liput on myös sekä sähköpostissa että paperiversiot.
Kyllä on kaikista asiapapereista tuplakopiot..
Matkalaukussa, sekä käsilaukussa.
Sekä puhelimessani..