HP:n läppäri ja käyttiksenä Win10. En pysty palauttamaan kasia takaisin, joten luovun koko pas**sta. Viitsisikö joku neuvoa miten teen kaiken tämän:
- Koneen täydellinen tyhjennys, ettei jää mitään jämiä mihinkään vaikka kuinka kaivaisi
- Miten Ubuntun asennus, onnistuuko muistitikulta? Miten?
- Miten cryptaan koko koviksen, eli ei käynnisty edes ilman salasanaa? Sopiiko tähän Veracrypt?
- Koneen täydellinen tyhjennys, ettei jää mitään jämiä mihinkään vaikka kuinka kaivaisi
- Miten Ubuntun asennus, onnistuuko muistitikulta? Miten?
- Miten cryptaan koko koviksen, eli ei käynnisty edes ilman salasanaa? Sopiiko tähän Veracrypt?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Koneen täydellinen tyhjennys on helppoa. Ruuvaat vaan kotelon auki ja kiskot kaikki komponentit ulos.
1. Onnistuu.
2. Tee Pendrivelinuxilla asennustikku ja käynnistä kone siltä.
3. Valitse asennuksen aikana salattu LVM ja anna asennusohjelman kirjoittaa levy täyteen bittimössöä. Kestää tosin tuntikausia mutta kohta 1 toteutuu ja tietoturva paranee.
Kuinka olet yrittänyt palauttaa kasin takaisin ja miksi ei onnistu?
Mikään ei estä asentamasta uudestaan kasia, seiskaa tai vaikka mainitsemaasi tubutinta.
Tubuttimelle teet ohjeiden mukaan boottaavan tikun ja boottaat koneen sillä.
1. Dbanilla ajo: http://www.tietojesiturvaksi.fi/ohjeet/dban-dariks-boot-and-nuke
2. Ubuntun käyttäjätieto kansioiden salauksen voi tehdä jo asennusvaiheessa
Pelkkä kotihakemiston salaus on huono vaihtoehto. Tosin sitä ei edes haluttu. Täytyy salata koko kiintolevy eli valitaan salattu LVM.
.....
http://wiki.ubuntu-fi.org/Ubuntu_USB-tikulle
Aloituksessa on jotain kummaa? Jos käyttiksenä todella on win10, niin ei ole järjellistä vaihtaa kasiin. Ja jos kymppi tuntuu mukamas niin erilaiselta kuin kasi, niin ubuntu on vielä erilaisempi.
Puhut poju täyttä skeidaa.
Totta melkein joka sana... Kun asensin kympin puhtaalle koneelle, Win kertoi että sen jälkeen ei ole paluuta kasiin, ja näin myös on. Lukee ihan Windowsin sivuilla.
Käyttiksenä 10 voi olla ihan ok, ja tietoturvan heikkenemisenkin voin niellä, mutta foorumit on täynnä siitä, että Win10 kaatuilee ja kaikki ohjelmat eivät ole yhteensopivia. Itseni pitää poistaa joka käynnistyksen yhteydessä ADM vai mikä näytönohjain sitten onkaan että en saa sinistä ruutua 5min sisällä käynnistyksestä.
Ja kun tämä päivittää tietenkin käyttistä aika ajoin, tulee joka kerta vika missä ei pääse edes työpöydälle asti kun ruutu on sininen (eri vika kun edellisessä). Win antoi ohjeet sen korjaamiseen, mutta vaatii pääsemistä reserssienhallintaan mutta kun ei ehdi kun kaatuu. 10-20 kaatuilun jälkeen Win ilmoittaa että oho, on joku vika. Sitten sen jälkeen menee 30-60 min ja kone taas toimii JOS taas menen näytönohjaimeen ja poistan sen.
Niin tai näin, koneesta tulee kakkoskoneeni, työkoneelle jää 8.1 ja Winillä mennään, mutta toiseen haluan tosiaan Ubuntun.
Kiitos vastanneille. Win on loistava, mutta tässä kakkoskoneena Ubuntu on ehkä oikein vaihtoehto tässä kohtaa.
Huono kun ei ollut edes recoveryä sillähän sen olisi voinut palauttaa.
Siis biosin kautta.
Windows 10 vakoilee kaiken, win 8 vain osan. Kuka idiootti haluaa luovuttaa yksityisyyttään ennemmän ja enemmän...
Näin : http://www.ubuntu-fi.org
Teet aluksi Ubuntusta asennusmedian ja käynnistät asennuksen. Taikka jos todella haluat eroon roskasta, niin asennat Ubuntun asennusmedialle sellaisen ohjelman jolla ylikirjoitat kiintolevysi. dd ohjelma osaa sen aikas hyvin...
Heh vai että asentaa:D Ei sellaista tarvitse tehdä..
Kyllä se kannattaa asentaa ja ylikirjoittaa vaikka monellakin ohjelmalla, jotta ei jää mitään entistä jäljelle.
Taitaa löytyä asentamattakin..
Muutama taitaa löytyä oletuksena, mutta jos todella haluaa tuhota >täydellisesti<, niin suosittelen usean ohjelman käyttöä. En toki tiedä tekeekö yksi ohjelma tuon kaiken. Joku Eraser taitaa hallita monet eri metodit ja tiedostojen palautus on mahdotonta(vai onko). Nämä "murskatut" tiedostot kun vois periaatteessa koota kuin palapelin(joku asiasta tietävä vois täsmentää "How to ...").
Siihen tuhoamiseen riittää kun se tieto ylikirjoitetaan.
Asennusohjelma tekee päällekirjoituksen automaattisesti ellei sitä kiellä. Miksi pitäisi käyttää kaikenlaisia ylimääräisiä ohjelmia?
Tuolla, nopeimmalla vaihtoehdolla kun kerran ajat läpi.
Darik's boot and nuke, loistava pikku ohjelma.
http://www.dban.org