Leuhka-Lohela ei antanutkaan, vaikka lupasi

Eduskunnan puhemieheksi jostakin tuntemattomasta syystä valittu persu Lohela ehdotti jokin aika sitten, että kansanedustajat luopuisivat viikon palkkiostaan tänä vuonna ja toisen kerran ensi vuonna.

Vaan kuinkas sitten kävikään? Tuoreen uutisen mukaan yksikään kansanedustaja ei tehnyt niin, vaikka eduskunta järjesti mahdollisuuden.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101320512883_uu.shtml

Kaiken huippu on, että edes Leuhka-Lohela ei päästänyt kynsiään irti yhden viikon palkkiosta, vaikka oli itse ehdottanut sitä. Perspöljä mikä perspöljä. :D

36

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ

      Hyvä Anti-Perse.

      Ehdotus ei ole lupaus, että kansanedustajat luopuisivat viikon palkasta.

      Mitä helvetin pettämistä tässä on

      • sontotuus

        Oli odotettavissa ,että eivät anna palkoistaan mitään,ei se jos käy jonkun tunnin vapaaehtoisen työssä ole sama asia ,kun viikon palkka no ehkä osalle kansanedustajista ja puhemiehistä on kun ovat niin yksinkertaista porukkaa,sääliks käy.


    • 3-19
      • Ehkä Lohelakin tajusi vasta ehdotuksen tekemisen jälkeen, että neljäsosa 11 742 eurosta onkin paljon rahaa, eikä siitä voi luopua edes yhden kuukauden aikana?


    • valtakirjallakin_rajansa

      Pakkolailla vain kansan kanssa yhdenvertainen osuus pois kansanedustajien palkkioista. Eduskunta on yhtä kuin Suomen kansa pienoiskoossa. Perustuslain yhdenvertaisuussäännös koskee myös kansan ja eduskunnan suhdetta.

      • Siinäpä se pieni ongelma onkin esimerkiksi eduskunnan lomien lyhentämisen kanssa, että kansanedustajat säätävät lait — tai ovat säätämättä. Ei taida tulla yhtäkään sellaista lakia, josta olisi kansanedustajille itselleen haittaa.


    • jytkytkytkyt

      Persut näyttelee että tekisivät muka jotain mutta seläntakana puukottavat,nytkin tämä työväenpuolue leikkaa työttömiltä 200 milj. sattumalta sama summa jonka antoivat rikkaille autoveron alennusta.on siinä meillä työväenpuolue,persuille on mamut ja homot tärkeämpiä kuin kotimaiset rehelliset kansalaiset,seuraavaksi Soini siunaa hallintorekisterin että rikkaat voi piilottaa omistuksiaan ulkomaille,uskomaton kusettaja puolue suomen historiassa.

      • No kyllä Leuhka-Lohela korvaa tuollaisen pikkusumman tekemällä vapaaehtoistyötä myös työttömien hyväksi. Tai sitten ei. :D


    • lusmuilu_pois

      Näyttää nyt hallitus (hallituspuolueet) sitä oikeaa johtajuutta ja säätää kansanedustajat säästötalkoissa samaan ruotuun kuin muutkin kansalaiset. Se mikä on pakkoa kansalle pitää olla pakkoa myös kansanedustajille.

      • luottamus_

        Aivan! Teihin luottaen ja teidän kauttanne Suomen kansa päättää yhdenvertaisen pakkolain, joka koskee kansanedustajien palkkioiden pienentämistä. Tavoite on: 5 prosenttia pois - mikä on myös ehdoton, koska tavoitteesta pitää sopia.


      • kuka_puhui_kehtaamisesta

        Kuinka te kehtaatte kurittaa kansaa, mutta ette itseänne - ja kyllähän te kehtaatte!


      • ettäs_tiedätte
        luottamus_ kirjoitti:

        Aivan! Teihin luottaen ja teidän kauttanne Suomen kansa päättää yhdenvertaisen pakkolain, joka koskee kansanedustajien palkkioiden pienentämistä. Tavoite on: 5 prosenttia pois - mikä on myös ehdoton, koska tavoitteesta pitää sopia.

        Kun kansanedustajia kuuntelee niin kyllä se on palkkiotoimikunta, joka on valta-asteikossa Suomen kansaakin korkeammalla.


      • ettäs_tiedätte kirjoitti:

        Kun kansanedustajia kuuntelee niin kyllä se on palkkiotoimikunta, joka on valta-asteikossa Suomen kansaakin korkeammalla.

        Voitaisiin ottaa kansanedustajan palkkiossa mallia Saksasta. Siellä kyllästyttiin korotuksista vänkäämiseen ja päätettiin, että edustajan palkkio nousee tai laskee joka vuosi heinäkuun 1. päivänä täsmälleen saman prosentin verran kuin kaikkien palkansaajien tulot ovat nousseet edellisen vuoden aikana.

        Nosto tai lasku tehdään 1.7. sitä varten, että sikäläinen tilastokeskus ehtii kerätä edellisen vuoden palkkatiedot. Kohtalaisen reilulta vaikuttava systeemi.


    • 12-4

      "Leuhka-Lohela ei antanutkaan, vaikka lupasi"

      Ihme nainen, kun ei anna. Turhaan pihtaa.

      • eiirtoaei

        Ei ihme, onhan allekirjoittanut Kuivan manifestin


    • vvddjlk

      PERSUT OVAT PETTÄNEET ÄÄNESTÄJÄNSÄ MITÄMITÄ TÖRKEIMMÄLLÄ TAVALLA. NAURETTAVAA TOUHUA TUO KANSANEDUSTAJIEN SÄÄSTÖHOMMA. LOMAILEVAT JOKAVUOSI YLI4kk ja 4 päiväinen työviikko.eikö tällaisena aika missä
      maa makaa pidä lisätä tehokkuutta.

      Välittömästi kansanedustajien lomat 1kk niinkuin muilla. Tutkipaa muiden maiden parlamenttien lomia onnimittäin vertalupohjaa!!!!!

    • onko.joku.kuullut

      Osaavatko persut muuta kuin valehdella?

    • ÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ

      Tekeekö Anti-Perse muuta kuin keksii valheita Persuista.

    • näinsevainmenee

      Turhaa leukojen loskutusta, kuten persuilta aina.
      -ei vastustaneet kansanedustajien palkkojenkaan nostoa, kun asia tuli äänestykseen, siihen asti olivat niin vastustavinaan PRKle sanon.
      -Loppui puheet säätiöiden verottamisesta, kun Soini sai säätiöitettyä miljoonansa PRKLE ja toisen kerran prekele.
      Se on nin täyttä paskaa ollut kaikkien lupaukdien kanssa persuilla, että ei kai kukaan täysjärkinen enä edes äänestä tuollaisia koijareita.
      Ja selitykset ovat kyllä olleet niin naurettavia, että niistä saisi ihan oman hupiohjelman telkkariin.
      Minä sanon, että Persujen kannatus on seuravissa vaaleissa 3,5 %:a, ja Soini on häippäsyt miljoonineen ennen niitä vaaleja.....

      • Se säätiö, jonka persut kaappasivat SMP:ltä, onkin Soinin ja Vistbackan eläkesäätiö.


      • Uskomattominta on, että kaikkein fanaattisimmat perspöljät puolustelevat Soinin ja muun koplan takinkääntöjä aivan suu kuolassa!


    • jeeeees

      Ai se olikin kyse rahan antamisesta, minä jo luulin, että muusta.

      • Katso sen kuva, niin ymmärrät, ettei voinut olla kyse muusta. :D


    • RealOenonen

      Hei, kansanedustajillehan on vapaaehtoista miten haluavat "talkoisiin" osallistua. Nyt se sitten viimeistään selvisi etteivät halua...

      • Eikä yksikään työpaikkansa säilymistä haluava toimittaja kysy mitään!


    • kentälläonwiisaus

      -Ei pitäisi antaa ymmärtää, jos ei ymmärrä antaa, sanovat wanhat.

      • Tuota ei kai kukaan oo kertonu Lohelalle.

        Liekö muuten antanu kaikille, mutta nyt tuli tenkkapoo, kun puhuttiinkin rahasta?


      • mkjnhgb

        Siis antanut rahasta?


      • Timo.kardemummanyöstä

        "Se ei ole pahasta, jos antaa rahasta, kunhan ei myy persettään kokonaan. Se on kenkkua, jos ei ole kankkua. Silloin ei voi mustaan Audiin istahtaa ja köyhille pöyhkeänä vilkuttaa".

        Isä Timo


      • mkjnhgb kirjoitti:

        Siis antanut rahasta?

        En kysynyt sitä, mutta kai se olisi rahalla onnistunut?


      • Liike
        Timo.kardemummanyöstä kirjoitti:

        "Se ei ole pahasta, jos antaa rahasta, kunhan ei myy persettään kokonaan. Se on kenkkua, jos ei ole kankkua. Silloin ei voi mustaan Audiin istahtaa ja köyhille pöyhkeänä vilkuttaa".

        Isä Timo

        Isä Timon peräsuoli taitaa olla jo niin moneen kertaan käytetty, ettei elämäkerran kirjoittajakaan saa nähdä kävijöiden määrää — nimistä puhumattakaan.

        Lavrov?


      • MakeiskauppiasH

        Laskut menneet sekaisin kuin markkinakauppiaalta?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5654
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      54
      1775
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      24
      1241
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      70
      1050
    5. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1017
    7. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      137
      957
    8. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      938
    9. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      935
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      60
      928
    Aihe