Mitä sotilaskodissa tehdään? Puvut? Kertokaa joku perusteellisesti minkälainen sotilaskoti on, mitä jaostoja, yms. Kiitos vastauksista.
Sotilaskoti
1
217
Vastaukset
- Kirsi
Kysymys on vanha, mutta tuli nyt vasta haaviin.
Sotilaskodissa tehdään vaikka mitä. Toiminne yhdistysperiaatteella, joten meillä on hallinnollisia töitä: puheenjohtaja, sihteeri, tiedottaja, koulutusvastaava, kouluttaja, taloudenhoitaja jne. Eri yhdistyksissä on vähän erilaisia jaostoja osittain riippuen ihan siitäkin, onko sotilaskotiyhdistyksellä suoraa asiakaskuntaa eli varusmiehiä ja minkä verran.
Varuskunnassa toimivan yhdistyksen tärkeimmät jaostot ovat tarjoilu-, liikkuva- ja kirjastojaosto. Tarjoilujaosto vastaa sisartoiminnasta sotilaskodeissa, joissakin he pitävät yksinään koteja auki arki-iltaisin ja viikonloppuisin, toisissa avustsvat henkilökuntaa. Liikkuva taas vastaa sotilaskotipalvelujen tuottamisesta maastossa: leireillä ja erilaisissa PV:n tapahtumissa. Kirjastojaosto ylläpitää sotilaskodin kirjastoa.
Meillä on oma yhdenmukainen työasu, josta löytyy kyllä variaatiota laidasta laitaan. Monilla yhdistyksillä on lainattavaksi tarkoitettuja vaatteita, joten heti ei tarvitse lähteä vaateostoksille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791