Ja taas piti oikein pahoinpitelyn jälkeen koiraharrastajan poistua paikalta, eikä jäädä selvittämään asioita, kiva juttu hei! Täytyy tosin todeta, että varmaan moni koiraharrastaja jää kyllä selvittämään asiaa koiransa pahoinpideltyä uhrin. Näitähän tapahtuu useita päivittäin, mutta lehtiin päätyy vain se pieni marginaali, jossa koiraharrastaja on huolissaan enempi naurettavan pienistä sakoista kuin lähimmäisensä terveydestä(ja tekee valinnan karkuun lähtemisestä).
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101320513465_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101320513465_uu.shtml
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se vasta uutinen olisikin, että omistaja jäisi selvittämään asian. Silloin tietysti kun omistaja varmasti tiedossa, pakko selvittää ja yrittää sopia ettei menettäisi rakkejaan.
Toivottavasti jää kiinni ja koirat joutuvat kaikki piikille, ainakin se isoin.
Kun koiria on monta, liian monta.On omistajan vaikea niitä hallita, ja laumana koirat ovat rohkeampia kun yksin, joten myös vaarallisempia.Omistaja ei välttämättä tajunnut mitä tapahtui, mutta luulisi että tulisi juttelemaan jos laumansa käy vieraan luona.Koirat eivät ole hallinnassa jos menevät vieraiden luon.Mahtoikohan olla edes lupaa koirien vapaanapitoon maanomistajalta,yleensä ei ole.
Koiria ei ole pakko pitää vapaana, ja tuollainen lauma on jo muutenkin liikaa.Jos kohdalle osuisi ihminen koiransa kanssa, tappelu olis ollut kovaa.Koira joka ei suvaitse vierasta ihmistä, ei varmaankaan suvaitse vierasta koiraakaan.Joten olisi purrut sitten molempia.Jos olisi lapsia ollut mukana tai koiran kanssa liikkeellä, lopputulos myös kauhea.
Toivottavasti koiran omistaja saadaan vastuuseen,rahallisesti korvaamaan aiheuttamansa ja tiedot ylös, että kun seuraavaksi koiransa taas purevat.Asia ei ole enää vahinko, vaan omistajalla tiedossa että koiransa on vaarallinen.
Varmasi naapurit,ja alueella liikkujat tietävät kenen koirat ovat, joten ilmoittamaan tiedot viranomaisille, niin asia saadaan loppuun taputeltua.