Kitulias pioni

Parannusta

Tuli joskus laitettua pionin juurakoita maahan raparperipuskien jatkeeksi. Maa on melkos savista. Ei ole pionit pahemmin rehoittaneet. Hyvin pientä, harvaa ja matalaa on lehdetkin. Yleensä pioni on tehnyt vain yhden kukan kesässä, mutta on ollut sellaisiakin kesiä, että nuppu on kuivahtanut, ennen aukeamistaan. Joka vuosi siinä nupussa kulkee pieniä mustia sokerimuurahaisia, joita joskus puhaltelen ja ravistelen alas.
Tämä vuosi olikin yltäkylläisyyden aikaa, johtuen varmaan runsaista sateista siinä parhaaseen aikaan. Ja nyt, todellakin, pionimme jaksoi kasvattaa ja avata peräti kaksi kukkaa. :-D Olen tästä kyllä ollut niin iloinen.
Olisiko mitään vinkkiä, millä saisi kolmannenkin kukan tulemaan? Ei meillä mitään lannokkeita ole, mutta jos joku menetelmä olisi? Miten on tuhkan laita?

2

1248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sarah.B

      Taitaa vika olla siinä savisessa maassa. Kannattaisiko etsiä toinen paikka pionille? Tai sitten muokata muhevampaa multaa alustaksi.
      Muurahaiset nousevat pioniin, koska sen nuput ovat makeita, ei muurahaisista ole haittaa. Ainahan kasveissa ötököitä liikkuu.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Onhan tässä mennyt jo tovi, mutta vastailen silti.
        Olet varmaan oikeassa siitä savisesesta maasta, eihän se kyllä mikään ideaali kasvualusta ole.
        Mutta olen siihen päälle hieman laitellut uutta puutarhamultaa ja se, sekä varmaan niiden parhaiden puutarhan ystävien, eli onkimatojen työskentely, on parantanut maaperää niin, että tänä kesänä pioni rehotti jo aika mukavasti. Teki nyt ensimmäistä kertaa peräti kolme iiisoa kauniin punaista kukkaa 😁
        Varmaan aikakin on auttanut, koska tuossa keskusteluissa kerrotaan, että pioni vaatii aikansa siirron jälkeen, että sopeutuu. Ja saihan pioni tänä kesänä vettäkin aivan kiitettävästi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      107
      6241
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      368
      5906
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      62
      5282
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      337
      3880
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2315
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      143
      2287
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      112
      1354
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1151
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      178
      987
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      813
    Aihe