Onko alakuloisuus ja surullisuus vaihdevuosioire? Ihmettelen kun menkkojen jälkeen alkoi niin surullinen ja alakuloinen fiilis. Yleensä olen kierron tässä vaiheessa aina ollut iloinen ja touhukas mutta nyt ei huvita yhtään mikään. Ensin kovasti suututti ja kiukutti, sitten tuli surullinen olo ja alakuloinen masentunut fiilis. Elämäntilanteessani ei juuri nyt ole uusia muutoksia. Tuntuu vaan siltä, että haluaisin kuolla pois juuri nyt. Elämä on turhaa, vaivaloista ja ikävää. En halua enää elää.
Vastaukset 5
- tarviitapua
Kannattaa käydä lääkärissä. Sinulla voi olla masennusta ja vaihdevuosioireita.Myös kilpirauhanen syytä tutkia kuten hormonitasosi perusverikokeet.
- fdgsdfhfdshfdh
Jos yhdessä ainoassa kierrossa on vähän poikkeava fiilis, niin se ei automaattisesti tarkoita vaihdevuosia tai mitään muutakaan sairautta. Minkä ikäinen olet? Minkä pituinen on kuukautiskiertosi? Kuinka runsas on vuotosi? Onko jotain verikokeita otettu, kuten FSH? Onko jotain muuta tapahtunut, kuten oletko laihduttanut? Oletko yleensä herkkä ihminen, eli voivatko esim. maailman tapahtumat vaikuttaa sinuun?
Eilen olin kuuntelemassa eräällä lääkäriasemalla erittäin hyvää vaihdevuosiluentoa. Vaihdevuosiasiassa kannattaa seurata nimenomaan suomalaisia tutkimuksia, nimittäin täällä on omanlaisensa olosuhteet, ravinto ja geenit. Vaikkapa amerikkalaiset tutkimukset tai hoidot eivät ole suoraan verrannollisia täkäläisiin oloihin. Joku nainen valitti vaihdevuosioireiden suhteen pahinta kesää, ja professori otti siinäkin asiassa huomioon menneen kesän sääilmiöt. Eli kelläpä olisi kovin mukavaa surkeana kesänä. Mistä johtui mieleeni, että oletko muistanut aloittaa D-vitamiinin syönnin? Moni kärsii sen puutteesta, D-vitamiinin puute vaikuttaa mielialaan. Viime kesänä tuskin D-vitamiinivarastoja sai kerättyä, ja ne vähätkin hupenevat nopeasti.
Suomalaisissa vaihdevuositutkimuksissa hormonien puuten lisäsi mm. ahdistusta ja unihäiriöitä, mutta masennusta ja itsensä viehättäväksi kokemista se ei muuttanut. Eli masennukesi johtuu mitä suurimmalla todennäköisyydellä jostain ihan muusta kuin estrogeenin puutteesta.- Kplolkumnopmghf
Kyllä vaihdevuosiin ja jo esivaihdevuosiin voi kuulua masennus. Suomessa sekä kilpirauhassairaudet että vaihdevuodet on tilanteita, joihin lääkärit eivät osaa suhtautua oikein. Joko saat reseptin tai et. Toimii tai ei. Ei välitetä etsiä enempää apuja. Valitettavasti, kokemusta on.
- JuuJuuJuuuu
On.
- Kestäää
Suomalaisissa vaihdevuositutkimuksissa hormonien puuten lisäsi mm. ahdistusta ja unihäiriöitä, mutta masennusta ja itsensä viehättäväksi kokemista se ei muuttanut. Eli masennukesi johtuu mitä suurimmalla todennäköisyydellä jostain ihan muusta kuin estrogeenin puutteesta.
Missä tällaisia tutkimuksia? Hah! Sarjassamme tutkimus, jossa otos n 100 naista ! Voi anna mun kaikki....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1641637Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1491263Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216909- 70846
- 55746
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63727- 46715
- 87647
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt196616- 52592