Hätäkeskuksen johtoon Jussi Varjo

Setlementtiliiton liiton touhu ei ole kovin läpinäkyvää. Millä perusteella Varjo valittiin tähän tehtävään? Insinöörikö on se paras vaihtoehto? Ketä muita hakijoita oli? Mitä osaamista pitäisi olla?
Setlementtiliiton omistama oy käyttää vapaaehtoisia ja kerjää tavaroita kuntalaisilta. Eikös setlementti saa joka pv rahaa jokaisesta pakolaisesta? Setlementin omistamalle oy:lle tämä on bisnestä. Uskokoon jokainen, mitä tahtoo.
382471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Setlementtiliitto ilmeisesti ei ole velvollinen hakemaan työntekijöitä julkisesti.
Kenen sukua voi olla Jussi Varjo?
Peliittojen hallituksen puheenjohtaja Jussi Varjo - onko sama henkilö?
Jussi Varjon tausta oli keskustelupalstalla jo tammikuussa 2015.
Onko kyseessä sama henkilö http://www.lionsheinolajyranko.fi/kuvagalleria/kuvia_kaudelta_2012-2013/

Äänestä
  • JV = kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtajan Niina Varjon (Kok.) aviomies ja ex.rikospoliisi Kari Nurmisen vävy.

    Äänestä

  • Jussi Varjohan on eronnut, ainakin omien sanojensa mukaan, jo viime keväänä. Liekö uuden daamin jo baarista pokannut, yritys on ainakin ollut kova

    Äänestä

  • passenger kirjoitti:

    Jussi Varjohan on eronnut, ainakin omien sanojensa mukaan, jo viime keväänä. Liekö uuden daamin jo baarista pokannut, yritys on ainakin ollut kova

    Tietääkseni Jussi Varjo on naimisissa. Ehkä insinööri etsii uusia jalkoväli-seikkailuja.

    Vaihtelu virkistää.

    Äänestä

Taitaapi olla sam

Äänestä

Lions Club Heinola Jyränkö ry

Äänestä

Tähdätkää korkeammalle, toverit.

Äänestä

Näyttää nyt siltä, että ensin palkataan kaverit, heille kivat paikat ja paskahommat muille. Jos arvata saa, niin setlementtiin vahvasti liittyvät mukulat ovat etusijalla. Palaan tähän, kun valinnat tiedossa.

Äänestä
  • Parhaat ja ahkerimmat saavat hommat ensin, niinhän se menee. Preppaat vähän, varsinkin ajattelutapaa, niin sinäkin pääset joskus hommiin.

    Äänestä

  • Juuri niin Enpääsetöihin, synnyttiin väärään sukuun ja pyöritään väärissä piireissä. Ei koulutuksella ja työkokemuksella pitkälle pääse

    Äänestä

Nyt suut suppuun.
Ollaan kiitollisia, että johtoon on saatu Jussi Varjo, jolla on johtamisesta kokemusta ja kykyä. Mietitäänpä, jos meitä on useita kymmeniä ihmisiä, ja tarttis saada jotain aikaiseksi, eikä kukaan "käskytä", niin meno on kuin päättömillä kanoilla. Mutta heti alkaa tapahtumaan kun joku antaa navigointiohjeet, eikös vain. Nyt en todellakaan ole arvostelemassa talkoovoimaa, mutta me vaan tarvitsemme henkilön, joka ottaa ohjakset käsiinsä ja osaa käskyttää.

Hyvä Jussi, Ja TSEMPPIÄ

Äänestä
  • Julkinen haku olisi ollut paikallaan ja johtamiskokemuksen lisäksi olisi pitänyt edellyttää tehtävään soveltuvaa korkeakoulututkintoa, insinööritutkinto ei ole sellainen. Ilmeisesti Setlementiliitto voi poiketa kelpoisuusehdoista

    Äänestä

  • En tiedä miten koulutettu olet, ja pahoittelut siitä että et pääse töihin. Tottakai voit osallistua vapaaehtoisena, näin olen ymmärtänyt. Toivon, vilpittömästi että saat, siis jos olet todellakin työtön, työpaikan.
    Mietitnpä nyt tätä tilannetta, Suomen hallitus uutisoi lähes päivittäin kiristyksistä, säästöistä jne. mutta silti Suomessa autetaan turvapaikanhakijoita / pakolaisia...
    Ei tämä kaikki mene minun järkeeni, mutta minkäs teet.

    Vielä palatakseni tuohon johtaja nimitykseen, oisko niin, että piti toimia nopeasti, kun turvapaikanhakijoita tulikin nopealla aikataululla.
    Ehkä julkista hakua ei siten ehditty hoitaa, en puhu faktana, kunhan nyt ajattelin ;)

    Äänestä

  • Julkinen haku voidaan tehdä nopeastikin ja haku olisi voitu aloittaa jo aiemmin Setlementtiliiton ollessa tietoinen keskuksen perustamsesta. Hennalassa paikat olivat julkisessa haussa. Toki jokainen voi ammattiaan harjoittaa ilman palkkaa vaikka vapaaehtoistyönä, mutta useimmat kuitenkin opiskelevat saadakseen työstään korvauksen

    Äänestä

  • Miten mies pystyy johtamaan tuollaistakaan kun edellisetä paikastakin on potkittu pois väärinkäytösten vuoksi

    Äänestä

  • tunari10 kirjoitti:

    Miten mies pystyy johtamaan tuollaistakaan kun edellisetä paikastakin on potkittu pois väärinkäytösten vuoksi

    Paljonko vei?

    Äänestä

  • julkineneläin kirjoitti:

    Julkinen haku olisi ollut paikallaan ja johtamiskokemuksen lisäksi olisi pitänyt edellyttää tehtävään soveltuvaa korkeakoulututkintoa, insinööritutkinto ei ole sellainen. Ilmeisesti Setlementiliitto voi poiketa kelpoisuusehdoista

    Varmaan yritys saa palkata haluamansa henkilön jos siltä tuntuu ja yrityksen johto sen hyväksyy. Laissa ei ole määrätty avoimesta hausta mitään tässä yhteydessä, eikä kyseiseen tehtävään tarvita tiettyä koulutusta. Eri asia on jos halutaan painottaa tiettyä osaamisaluetta, mutta silloinkin se on palkkaajan ihan oma asia.

    Äänestä

  • eurot kirjoitti:

    Paljonko vei?

    Laminointikoneen... Versowood ei tykänny... Aika hyvin saada kahdet potkut kuukaudessa

    Äänestä

No voi hitsin hitsi sentään taas... Tästäkin Hönöläiset saa riidan aikaan. Voi teitä rassukoita..

Äänestä

Jyränkölän hallitus on Kokoomuksen etupiiriä, tottakai työtön Varjo(kok)
on oikea valinta.

Äänestä
  • Työttömälle ikääntyneelle demarille tämä näyttää olevan kivulias valinta.

    Äänestä

Onko Heinolalaiset tosiaan noin typerää porukkaa. Joku Jussi Varjo on elätti, eli aivan turha tyyppi. Oli sitten typerä Peliittojen mies tai mikä tahansa. Herätkää jo Heinolalaiset. Maailma on paljon muutakin.

Äänestä
  • Onko tämä Varjo sama mies josta oli aiemminkin puhetta?
    Se joka viettää nenäpäivää ympäri vuoden.

    Äänestä

  • nenäpäivä_tulee kirjoitti:

    Onko tämä Varjo sama mies josta oli aiemminkin puhetta?
    Se joka viettää nenäpäivää ympäri vuoden.

    Sama nenä on.

    Äänestä

Mikä tämän viestiketjun pointti on? Siis muu kuin kateus. Minua kuntalaisena ei ainakaan tällä hetkellä askarruna mikä koulutus johtajalla on, kenen sukulainen on, minkä näköinen on tai mitä puoluetta edustaa. Paljon tärkeämpää, että johtaja saa homman toimimaan niin, että vastaanottokeskuksen toiminta sulautuu niin hyvin kuin mahdollista tähän pikkukaupunkiin, kun se kerta tänne sitten tuli. Mieluummin olisin nähnyt Opekon ihan muussa käytössä, mutta nyt siinä on vastaanottokeskus ja olisi parasta, että hommat sillä tontilla hoituisi jatkossa mallikkaasti.

Äänestä
  • No....sillä tontilla ei tule mikään sujumaan mallikkaasti, joten...olisi ollut kaikki järkevintä kaikkien boikotoida kaikkea siihen liittyvää toimintaa. Jokainen toimihan on siellä Suomen vastaista. Jokainen joka sinne ottaa työtehtävän on kansan petturi. Joten jonkun Jussi Varjon tulisi hävetä ottaessaan tehtävän vastaan.

    Äänestä

Miksi johtaja haku ei ollut julkinen? Varmasti olisi löytynyt paljon hyviä hakijoita. Olen ollut vapaaehtoistöissä Opekolla. En mene enää. Työpanokseni vie joltakin työttömältä työpaikan.
Enkä halua enää ostaa omalla rahalla hygieniapusseihin meneviä tarvikkeita (käytettyjä hammasharjoja ei voi antaa). On todella hyväksikäytetty olo.
Hyväsydämisyyttä käytetään nyt rankasti hyväksi.

Äänestä

Miksi haku ei oluut julkinen? Millä perusteilla valittiin?

Äänestä

Niin minkä helvetin hätäkeskuksen?? Ei tietääkseni Heinolassa sellaista edes ole. Vai onko se joku paskahätäkeskus? Sinne se Varjo voisi kyllä sopiakkin.

Äänestä

No jos se kuitenkin on hätämajoituskeskus?

Äänestä
  • No totta hemmetis se on hätämajoituskeskus nyt vielä kun siellä on 200 päätä mutta hakemus on sisällä jo sillä siitä halutaan VASTAANOTTOKESKUS jolloin pääluku lisääntyy eli voidaan ottaa useita satoja jopa tuhansia. Vastaanottokeskus sitten palkkaa lisää poppoota näiden armelijaiden vapaaehtoisten kaveriksi.

    Äänestä

  • Mutta hei, Peliitat porskuttaa, ei työ haittaa harrastuksia. Pitäisi Jussin paita nostaa kattoon nippusiteillä muiden joukkoon. Hyvä Peliitat:-)

    Äänestä

Onks saanu oikeitakin töitä?

Äänestä

Älkää nyt väärää Jussia nyt soppaan sotkeko, Varjoja on kaksi Heinolassa. Ja soppakin on palanut jo pohjaan.

Äänestä

Mitä, jokos Jussi on päässyt kaukalo hommista suojatöihin kun halli hiljeni?

Äänestä

Tietääkö kukaan onko Jussi saanut töitä?

Äänestä
  • MItäpä jos soittaisis hänelle itselleen ja kysyit. Saisit oikean tiedon heti.

    Äänestä

Kyllä Heinolasta töitä "työmiehelle" aina löytyy☺

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Enteeilmaiseksi kirjoitti:

Setlementtiliiton liiton touhu ei ole kovin läpinäkyvää. Millä perusteella Varjo valittiin tähän tehtävään? Insinöörikö on se paras vaihtoehto? Ketä muita hakijoita oli? Mitä osaamista pitäisi olla?
Setlementtiliiton omistama oy käyttää vapaaehtoisia ja kerjää tavaroita kuntalaisilta. Eikös setlementti saa joka pv rahaa jokaisesta pakolaisesta? Setlementin omistamalle oy:lle tämä on bisnestä. Uskokoon jokainen, mitä tahtoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu