vatsantoiminta

pekekpl

Ulosteeni on ollu kohta 2kuukautta koostumukseltaan erilaista. Ulosteeni on perusväriltään vaaleampaa kuin ennen, mutta mukana on lähes aina limaa jossa on sulamatonta ruokaa, vihreitä, tummia ja punaisia paakkuja. Uloste on myös usein todella löysää ja ajoittain myös ummetusta. Muutaman kerran uloste on ollut koostumukseltaan normaalia kahden kuukauden aikana. Uskoisin että paakut eivät ole verta, koska ulosteen väri on muuten vaalean ruskeaa. Hemoglobiini otettiin muutama viikko sitten ja se oli täysin kunnossa. Vatsakipuakin on ajoittain vasemmalla navan korkeudella. Minulle on diagnosoitu välilevyn pullistuma vasemmalle selkään ja miettinyt säteileekään se vatsanpuolle, kun kivut tuntuu ainoastaan vatsassa maatessa ja istuessa.
Olen ymmärtänyt että pahanlaatuiset kasvaimet ovat nuorilla harvinaisia, ikää minulla 27v. Muita oireita ei minulla ole ollut jotka viittaisivat johkin tiettyyn. Jos jollain on kokemuksia moisesta niin kaikki tieto on tervetullutta. Vielä en ole lääkärissä käynyt, mutta täytyy varmaan pian mennä jos ei ala muuttumaan.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekekpl

      Pahoittelut kysymyksen huonosta äidinkielestä.

      Lisäisin vielä onko jollain kokemuksia kuinka tämmöisiä vaivoja tutkitaan? Alkaa oleen jo stressi sitä luokkaa että pakko mennä lääkäriin ja mahdollisia tuloksia saa pääkaupunkiseudulla varmasti odottaa.. Itsellä on iso kynnys lääkärille mennä. Pelottaa käydä vessassa kun ei tiiä minkälaista hirvitystä tulee ja sekin pelottaa jos ei oo päiviin tarvinnut käydä.

    • Hotaja

      Ootko lukenut ärtyneen suolen oireista? Oireita mm. vatsakivut, ulosteen muuttuminen ripuliin tai ummetukseen ja voivat vaihdella päivittäin, pienet papanamaiset ulosteet ja lima niiden joukossa.

      Mitkä ovat ruokailutottumuksesi? Mitä syöt ja kuinka usein? Jos hb ollut normaali, kertoo ainakin, ettei suolistossasi ole missään verenvuotoa.

    • luontaiskaupasta

      Jos on suolenoireita niin alappa käyttään aboa medican boulardiitapletteja niin muutaman viikon kuluttua vatsa toimii normaalisti ja ärtyneen paksusuolen oireetkin häviävät. Muidenkin firmojen tuotetta myydään mutta ei ole niin tehokkaita. Ja toinen mainio tuote on serrapeptaasitabletit. Minulla toiminut molemmat ja auttavat toistuviin virtsatulehduksiin myöskin.

    • pekekpl

      Kiitoksia. Pitää käydä apteekissa. Ruokailutottumukset on kyllä pielessä. Välillä menee kaljaa, pizzaa ja kaikkea mitä ei tarttisi syödä.. Verilättyjä syömällä näytti ulosteen väri normaalilta vaikka koostumus ei näyttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe