Tähän ketjuun voit kertoa, miltä miehen torjunta tuntuu. Mitä ajatuksia heräsi heti tapahtuman jälkeen?
Terapiaketju
Kerrosehelpottaa
14164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllähän se vähän syö miestä :)
Tarkoitatko henkistä vai fyysistä torjuntaa? Ei kai kerta tunnu missään.
Nainen, rakkaudella satu on mielessä vaikka vähän kyrpii, mutta odotutta ei laiteta
Kylmä koura otti ja puristi sydämestä.... Oli vaikea hengittää.... Silmistä valui kyyneleet.... Käperryin itseeni kuin haavoittunut eläin.... Ihmisten ilmoille vasta, kun pokka piti....
Helkkarin pahaltahan se tuntuu. Tuntui että koko elämä loppui siihen paikkaan.
Kaikki normi asiat menettivät merkityksensä eikä mikään tuntunut miltään enää.
"Niin minä luulin että voin elää ilman sua, erehdyin"
Vähän rankalta kuulostaa tähän mennessä.
Kuin isku vyön alle, pettymyksen määrä ihan järkyttävän suuri. Täystyrmäys. Suru. Etenkin jättäminen viestillä ilman selitystä tuntui loukkaavalta, kuitenkaan kyse oli suhteesta, ei parin kk tapailusta tms.
Edelleen tuntuu pahalta.
Enpä olisi uskonut tuollaista tulevan eteen hänen kanssaan, vaikka nopea käänteissään olikin. Tunteeni olivat siis ilmeisesti yksipuolisia. Oikeastaan hän ei toiminnallaan "ansaitse" ees tätä tunnemyrskyä, mutta olen heikko, rakastuin. Ei ne tunteet vaan katoa yhtäkkiä.
Jätetyksi tuleminen on aina rankkaa, koe läpi ne kaikki tunteet, olet oikeutettu siihen vihaankin. Toivottavasti se ihminen kertoi sulle edes syyn miksi jätti, jos ei, niin sellainenkin tuntuu aika ikävälle, oot kuin kysymysmerkki ja yrität miettiä mitä tapahtui ja oliko vika kenties omassa itsessä. Kaikista ikävintä on, kun ei kerrota sitä oikeaa syytä, vaikka asia on jättäjällä varmasti hyvin selvillä, vaan vielä kaunistellaan tai keksitään valheita. Itsellä on aina suhteen päättyessä kuitenkin tapana kertoa, että missä meni vikaan, jotta seurustelukumppani oikeasti miettisi ja kävisi läpi asioita oman itsensä kanssa sekä kasvaisi ihmisenä, ettei toistaisi niitä samoja virheitä seuraavassa suhteessaan. Eli vaikka ne sanat sattuu ja tuntuu kipeältä sekä pahalta, niin tilanne pitäisi ymmärtää niin, että toiselle kuitenkin toivotaan vaan hyvää. Tärkeintä on ettei jää itse katkeraksi ja se toinen säilyy kuitenkin siellä sydämen sopukassa hyvänä muistona.
Kiitos vaan tsempeistä. Selitystä en saanut, minkäänlaista. Peiliin oon katsonut tuhansia kertoja ja tutkinut itseäni, miettinyt ja vatvonut. Mutta ei, valitettavasti hän on valehtelija ja pakenija. Ja minä olin liian kiltti ja ymmärtäväinen.
Halusin uskoa ja luottaa, ja hän esitti olevansa jotakin muuta kuin olikaan. Sanat ja teot eivät kohdanneet hänellä. Surullista. Totuus- se ei pala tulessakaan, koskaan. Tarkoitusta tälle ei vielä löydy, aika rankkoja pettymyksiä ollut aiemminkin elämässä. En ehkä usko enää hyvään niin paljon, ennen uskoin, että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Mutta ei se menekään aina niin.
KUOLIN.
Se on kuolinisku suoraan sytämeen. Happi loppuu, sytän pysähtyy. Mutta on siinä se hyvä puoli, että ei jää mitään epäselväksi, joten toipuminen voi alkaa. Isku on kova ja tunteita kuollettava. Se siinä iskussa ainut hyvä puoli onkin. Sitten voi alkaa nuolemaan haavojaan. Mutta toista iskua ei enää kyllä sytänkään kestä. Se on varma se.
Kirpasee, mutta tietääpähän tilanteen.
Hyvältä tuntui. Torjuin miehen ja tunsin voitonriemua miehen epäonnistumisesta.
T: Miehentorjuntayksiköstä päivää