Mustasukkaisuus pilaa elämäni

Auttakaaminuaa

Jollain tavalla luulen että minulle on syntynyt jonkinlainen riippuvuus ihmisistä ja menettämisen pelko huonon itsetunnon seurauksena. Tapasin ihanan miehen ja sain tehtyä aloitteen. Olemme tapailleet monet kerrat ja joka kerta tilanne on pahempi. Minua ahdistaa joka kerran enemmän ja enemmän. Tunnen itseni todella turhaksi ja minulla on jatkuva pelko että mies jättää minut. En uskalla olla oma itseni miehen seurassa, koska pelkään mokaavani. No se ei ole oikeastaan se ongelma tässä vaan mustasukkaisuus. Olen salaa kiitollinen siitä että mies on ujo eikä tykkää juoksennella baareissa. Mutta en kestä yhtäkään naispuolista henkilöä hänen luonaan. Sattui sellainen tilanne että mies tapasi minun siskoni. He juttelivat keskenään ja silloin sisälläni tuntui hyvin tuskaiselta. Olen siitä lähtien oikeastaan ollut jopa masentunut. Kestin tilanteen vaivalla loppuun asti ihan hiljaa, koska en halunnut nolata itseäni ja alkaa huutamaan. Mutta kun mies oli poissa, käskin siskoani painumaan ---->. Se tilanne oli todella ahdistava minulle. Kuulin nyt että mies oli käynyt kahvilassa, juuri siellä missä minun entinen kaveri oli töissä. Olen aina ihaillut kaveriani koska hän on laiha ja kaunis, hyvin sosiaalinen, mukava ja hauska. Miehet on roikkunut siinä tyttösessä jo kouluajoilta lähtien. Hän oli niin "suosittu" miesten keskuudessa. Ette arvaa miltä se minusta tuntui? Heti tuli tunne että mies jättää minut. Tämä mustasukkaisuus on todella ahdistavaa. Olen yrittänyt päästä siitä eroon, mutta en keksi mitään keinoa. Olen nykyisin ollut ihan masentunut ja todella surullinen. Pelkään että masennun ihan oikeasti vakavasti ja kohta olen jossain nurkassa syömässä lääkkeitä. Mustasukkaisuus pilaa elämäni. Karkotan kohta miehen ihan oikeasti, jos en pääse eroon tästä vaivasta. Mies on varmaan jo huomannut sen, että en ole samanlainen, pirteä kuin ennen olin. En jaksa olla iloinen.. :( en pysty.

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niintuleepilaamaan

      Kannattaa mennä hakemaan apua, yksin et ongelmasi kanssa selviä ja suhteesi tulee varmasti päättymään ennen pitkää, jos ajatuksenjuoksusi on tuollainen. Ammattiauttajalla selviää ne syyt mistä johtuu, että ajattelet noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe