Valmet 502:sen startti ei pidä.

Mistä alkais vikaa etsimään kun startti pyörittää hetken mutta siten tuntuis kuin ote kirpoaa ja lakkaa pyörittämästä.Onko vika solenoidissa,tarttireleessä?
4586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pendixissä, se luistaa siinä kun kone on lähdössä käymään ja vastustaa vähän enemmän. Jos et itse osaa vaihtaa osia, ei kannata vieraalla korjauttaa, osta uusi startti. Nykyään Valluihinkin kohtuu hintaisia.

Äänestä

Voihan se vika olla siinä varokatkaisijassa tai mikälie onkaan, eli vaihde vapaalla tai kytkin pohjassa olevassa estokytkimessä. Talvella se on pahempi oireilemaan, ittellä viissatkussa tämä oire on huomattavissa talvella useasti. 500:ssa tämä katkaisin on vaihdekepin juuressa ja taitaa 502:ssa olla samoin. Eli startatessa saattaa hiukan pyöräyttää starttia, mutta sitten virta katoaa. Tämä estokatkaisija saattaa olla kulunut tai likainen tms.

Äänestä

Itsellä ei ollut kenttäkäämitys enää kunnollinen. Kannattaa vaihtaa uusi startti.

Äänestä

Kiitän vastauksista.Bendiksi sökö.Vaihdettu alkuperäinen uusi startti .Ei paljon hinnalla eroa tarvikevärkkiin.Nyt pyörittää ihan erimalliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toimiikohan kirjoitti:

Mistä alkais vikaa etsimään kun startti pyörittää hetken mutta siten tuntuis kuin ote kirpoaa ja lakkaa pyörittämästä.Onko vika solenoidissa,tarttireleessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu