Nastat rapisee

Mikä on kun nastat rapisee kaduilla? Jengi tarvii nastaa alle, kun yötä-päivää on plus-asteita? Eikö auto pysy tiellä, kun alla on kohmeinen, aamunkostea asfaltti?
Tänäänkin aamulla jengi lykkii kävelyvauhtia poliisilaitoksen ympyrässä. Mikä mättää? Antakaa hanaa! Jos auto lähtee sladiin, niin lisää kaasua ettei luisto lopu! Nautiskelkaa autoistanne, pitäkää hauskaa! Jos perä ei heitä, niin olette unohtaneet napsauttaa ajovakaudenhallinnan pois päältä.
(Totuus on se, että jengi ajaa ihan tajuttoman surkeasti. Suurin osa ihmisistä ei hallitse autojaan äärirajoilla. Suurin osa ihmisistä pelkää ajatusta, että perä on poikittain ja vieressä menee toinen auto. Jos sinun ja toisen auton väliin mahtuisi sunnuntain Hesari, niin tilaa on riittävästi. Muistakaa se ja antakaa hanaa!)
2186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Eniten ärsyttää uusien premium-autojen kuskit, jotka lykkii nastoilla kuin impotentit. Ei ole kykyä eikä osaamista hallita autoa. Siihen uuteen pienimoottorisimpaan eli kommunistimallin Audi A4:een on pitänyt laittaa nastarenkaat alle. Miksi ihmeessä? Mihin niitä nastoja tarvitsee?

Äänestä

Nykyään on joka kinnerissä ABS, EBD, TRC, ASC ja HIV, niin paskempikin kuski pysyy tiellä. Teitä ei kannata rouhia pölyksi keuhkoihimme, koska uutta päällystettä saadaan ehkä kymmenen vuoden kuluttua. Nykyisen maahantuloinvaasion vuoksi ehkä ei koskaan.

Äänestä
  • No sehän siinä onkin, että uudet autot on ladattu täyteen avustimia ja jengi tahtoo silti laittaa nastarenkaat alle!
    Kuka käski lopettaa omien aivojen käytön? Tyhmempikin tajuaa, että nastattomalla talvirenkaalla selviää talvesta erittäin hyvin. Ei tee kuulkaa edes tiukkaa!
    Olen ajanut joka talven nastattomilla talvirenkailla, alkaen helmikuu 2000. Puhun siis yli 15 vuoden kokemuksella. Senkin myönnän, että kitkarenkaiden kehitys on ollut huimaa viimeisen vuosikymmenen aikana. Vuonna 2000 ostettu kitkarengas ei ollut vielä hyvä talvirengas, vaikka silläkin selvisi. Miettikää kuinka hyviä kitkarenkaita tehdään 2015.
    Ehkä on jo aika unohtaa nastarenkaat, jotka ovat jäänne viime vuosikymmeneltä. Rengasmyyjätkin voisivat myydä oikeita talvirenkaita eli nastattomia. Nastarenkaiden myynti on moraalitonta ja edesvastuutonta.

    Äänestä

  • Tolloja olette. Ajakaa pokupyörällä. Ei tarvitse kuminvaihtoja kuin makuuhuoneessa.

    Äänestä

Toyota Verso, alla nastarenkaat. Nopeus 50:n alueella 45.
Onko mitään säälittävämpää näkyä? Ruma auto, nastarenkailla pilattuna, ja rapistaa 10 asteen kelissä paljasta asfalttia alinopeudella.
Ei hyvää päivää!

Äänestä
  • Epäilen, ettei ketään kiinnosta sinun mielipiteesi siitä, mikä on säälittävää ja mikä ei.

    Äänestä

  • Minua ainakin kiinnostaa. On se vitun säälittävän näköistä homostelua. Opetelkaa ajamaan ja parkkeeraamaan taskun ilman apuja.

    Äänestä

  • KakaranjututAikuistu kirjoitti:

    Epäilen, ettei ketään kiinnosta sinun mielipiteesi siitä, mikä on säälittävää ja mikä ei.

    Toyota ja nastat alla. On se säälittävä yhdistelmä. Audi ja nastat. BMW ja nastat. Kyllä se vaan sälittää, kun pitää laittaa nastaa rapisemaan.
    Minne ihmisten ajotaidot katosivat?
    Nuori sukupolvi tumputtaa jossain instagramissa. Kun ne pääsevät auton rattiin, niin eiväthän ne osaa ajaa. Älypuhelin pysyy hanskassa, mutta auton hallinnasta ei ole tietoakaan.

    Äänestä

Mitä v....n väliä sillä on vaikka nastat rapisee??? Enemmän häirittee se basson jumputus joka helkkarin mopoautossa ja muissa teini-peleissä. Ja se on onneks ihan jokaisen itte valittavissa millä renkailla ajaa...vai?

Äänestä
  • Eihän se muuten haittaisi, mutta kun minunkin verorahoistani kustannetaan uutta asfalttia, kun nastakuskit raiskaavat teitä. Itse ajan nastattomilla talvirenkailla, jotka eivät käytännössä teitä kuluta.
    Miksi ne eivät maksa, jotka kuluttavat? Minä olen se, joka kaksi vuotta sitten ehdotin nastaveroa Suomeen. Se nostaisi uusien nastarenkaiden hintaa noin 50 %. Nastattomat talvirenkaat olisivat siis selvästi halvempia. Tyyliin:
    kitkarenkaat, koko setti 500 euroa
    nastarenkaat, koko setti 750 euroa
    Kummathan menisivät jatkossa kaupaksi paremmin???

    Äänestä

  • No kyllä ne verorahat joutuu maksamaan, vaikka ajaisit pelkillä vanteilla. Mulla on kesärenkaat kesällä ja nastat (ne ainoat talvirenkaat) talvella. Makso mitä makso!

    Äänestä

Tää Kokoomuksen ex-ehdokas, nuori poika, Audi TT kuski. Muka oikein pelimies ja yrittäjä. Se Mikael Ropo.
Nuori kundi ajelee nastarenkailla! Kyllä tunnen suurta myötähäpeää. Eikö Audi pysy tiellä nastattomilla kitkarenkailla?
En vaan tajua ihmisten nastaintoa. En vaan tajua. Minulle pitäisi maksaa aika paljon, että laittaisin nastarenkaat autoni alle. Jos joku tarjoaa 5000 euroa, että laittaisin nastat, niin minä nauran ystävällisesti päin naamaa! Minun autooni EI TULE nastarenkaita. PISTE. Nastat on tissiposkille.

Äänestä
  • No joo, sehän se on se miehen mitta.

    Äänestä

Itsellä ensimmäistä kertaa kitkat viime talvena, kun vaihdoin keväällä autoa ja aivan käsittämättömän positiivinen kokemus, vaikka epäilyksiä toki oli. Melkein sanoisin että pitoa paremmin, mutta kerään ensin tulevan talven kokemusta.

Viime talven perusteella esim. risteyksistä lähdettäessä nastoilla ajavat jää sutimaan rinnakkaiselle kaistalle, kun itsellä matka etenee. Kertoo se jotain kitkarenkaista.

Äänestä

Tämä ketju - siis kokonaisuutena - on juuri sitä osaa porilaista bensahöyryjä saksasta trokatuissa romuissaan imppaavaa tumputtajakulttuuria joka saa vähänkään fiksumman naisväen lähtemään opiskelemaan ja seurustelemaan aivan muualle. Eivätkä pahemmin peruutuspeiliin enää katsele.

Siinähän sitten kaasuttelette aivopierujanne keskenänne ja vertailette ... :)

Äänestä
  • Niin.

    Äänestä

Sain äsken lauantaipimppiä.Kyllä oli hyvät pimpit taidan kohta käydä tööttäämässä uudestaan tuota laadukasta tavaraa.
Mites teillä nasta/kitka rengas apinoilla,onko pimppiä saatu?Epäilen nimittäin vahvasti että noilla jutuilla ei pääse edes näkemään pimpsakkaa.

Äänestä

No, laitoin nastat alle kun on nii liukasta! Jäätä ja lunta Porin kaduilla melkein yötä-päivää!
Jos suoraan sanotaan, niin nastoja ei tosiaankaan tarvita: yöllä 5 päivällä 10 astetta.

Äänestä
  • Muistakaa vaihtaa myös ilma niihin talvirenkaisiinne!!!

    Äänestä

Audia ja Bemaria on nastarengastettu urakalla. Korvakuulolta rapisee, ja kovaa!
Mutta on se hyvä olla nastat, kun on vaan 12 astetta lämmintä.
Ihan varmuuden vuoksi.

Äänestä

Kävin tänään vaihdattamassa. Viime vuonna olin ensilumien aamuna kesäkumeilla ja jumalavita mikä kryysis rengasfirmoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hanaa_vaan kirjoitti:

Mikä on kun nastat rapisee kaduilla? Jengi tarvii nastaa alle, kun yötä-päivää on plus-asteita? Eikö auto pysy tiellä, kun alla on kohmeinen, aamunkostea asfaltti?
Tänäänkin aamulla jengi lykkii kävelyvauhtia poliisilaitoksen ympyrässä. Mikä mättää? Antakaa hanaa! Jos auto lähtee sladiin, niin lisää kaasua ettei luisto lopu! Nautiskelkaa autoistanne, pitäkää hauskaa! Jos perä ei heitä, niin olette unohtaneet napsauttaa ajovakaudenhallinnan pois päältä.
(Totuus on se, että jengi ajaa ihan tajuttoman surkeasti. Suurin osa ihmisistä ei hallitse autojaan äärirajoilla. Suurin osa ihmisistä pelkää ajatusta, että perä on poikittain ja vieressä menee toinen auto. Jos sinun ja toisen auton väliin mahtuisi sunnuntain Hesari, niin tilaa on riittävästi. Muistakaa se ja antakaa hanaa!)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu