Hartausten ja jumalanpalvelusten skippaus

Kenenkään ei tarvitse osallistua jumalanpalveluksiin tai hartauksiin. Siis ei enää kirkon jäsentenkään. Ei kenenkään.

Kun vielä muutama kuukausi sitten kirkon jäsenilleä oli osallistumispakko, niitä jotka eivät olleet jäseniä eivätkä osallistuneet, saatettiin simputtaa. Ehkä ei enäää, mutta takavuosina enemmäänkin.

Semmoinen simputus on loppu nyt! Vai onko muita kokemuksia?

Onko vaihtoehtoinen ohjelma ollut ok?
71077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se nyt ei ainakaan miltään simputukselta tuntunut, että kävi porukan mukana muutaman minuutin kasarmin käytävällä muodossa seisomassa.

Äänestä
  • Oliko pakko vai vapaa valinta??

    Äänestä

Kenttäpiispan lehtihaastattelussa syksyllä 2015 heittämä herja "uskontoallergisista" -koskien hartaudesta pois jääviä - oli historian havinaa. Uskonto on yksityisasia.

Tämä uusi valinnan vapaus pitäisi nyt tehdä selväksi uusille alokkaille kunnolla.

Jumalanpalveluksista pois jäänti on normaalia siviilissä. Pian myös Intissä.

Sotilaspapit saattavat yrittää markkinoida hartauksiaan alokkaille, mutta mutta ne eivät ole ENÄÄ pakollisia kirkkoon kuuluvillekaan. (Ikävä kyllä vielä vuosi siten olivat pakollisia!) Sotilasppapien pitäisi ymmärtää sopeutua tähän.

Hartaudesta pois jäävien leimaaminen "uskontoallergisiksi" korkea kenttäpiispan toimesta tuntuu henkiseltä vai hengelliseltä simputukselta? (Eikös allergia ole sairaus?)

Äänestä
  • Kyllä se on sekä henkistä että hengellistä simputusta!

    Äänestä

Onpas aloittaja nyt kovin allerginen tyhjänpäiväisestä asiasta. Kuulostat ihan fundamentalistilta. Et olisi laulanut varmaan suvivirsiäkään, vaikka olisit omannut lauluäänen.

Maassa maan tavalla.

Äänestä
  • Kirkolla on lähetyskäsky, jota sotilaspapit noudattavat. Sellainen käännytyspyrkimyshän se on ääriajattelua. On ihan normaalia olla ei-uskovainen. Sen mukaan voi hyvin olla osallistumatta rukoiluihin ja kirkkojumalanpalveluksiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SanonKysynVaan kirjoitti:

Kenenkään ei tarvitse osallistua jumalanpalveluksiin tai hartauksiin. Siis ei enää kirkon jäsentenkään. Ei kenenkään.

Kun vielä muutama kuukausi sitten kirkon jäsenilleä oli osallistumispakko, niitä jotka eivät olleet jäseniä eivätkä osallistuneet, saatettiin simputtaa. Ehkä ei enäää, mutta takavuosina enemmäänkin.

Semmoinen simputus on loppu nyt! Vai onko muita kokemuksia?

Onko vaihtoehtoinen ohjelma ollut ok?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu