Temana asunnottomuus, ruoka ja nälkä mm.

Mieti_asunnottomuutta

Nyt 16.10. ruokapäivä ja myös nälkäpäivä (ja sen mukaan ruokahävikki-teemana), on selkäviikkoa, isovanhemmuuden päivää yms. viikkoa!
Ja 17.10. köyhyyden poistamisen pv.

Mutta asunnottomien päivään jne. liittyen tässä muutama rivi:
Tänään 16.10.-15 Ylen Radio Suomi (Uusimaa) haastatteli asunto-teemaa sivuten Helsingin kaupungin asuntotoimiston päällikköä Markku Leijoa, jonka arvion mukaan nyt saapuneet "pakolaiserät" ja niiden asunnontarpeet, - ja jos heistä ehkä puolet saavat turvapaikan ja sen mukaiset oikeudet ja järjestelyt - on pääkaupunkiseudulle painetta eniten ja siten myös asunnottomuuden kautta erittäin polttava kysymys. Asuntotoimiston (vuokra-asunnot) päällikön arvion mukaan pks:le voi tulla n. 7000-8000 asunnon tarvitsijaa näistä pakolaisryhmistä, siitä suurin osa hakee asuntoa Helsingissä ja lähiseudulla Vantaalle ja Espooseen on myös hakijoita.
Leijon mukaan 'etusijaa ei heille annettaisi' jo pitkään jonossa olleiden edelle ei olisi "ohituskaistaa", vaikka samalla mies tähdetää kaikki perustuu tarveharkintaan - ja mikäpä silloin olisi muutostekijä jos ei täysin jostain keskuksista asuinpaikka a hakeva ja tarvitseva maahanmuuttaja?!

Helsingissä on pitkä kaupungin asuntojono, n. yli 20 000 henkilö ja perheet mukaan lukien ovat jonottaneet pitkään, monista eri syistä.

Jos on jonkunlainen vaikka tilapäinen asunto ja katto päällään ei aseta kiireelliseen asemaan jonotuksessa. Asunnon vaihtajia on huomattavasti myös mm. Helsingissä, sitä voidaan toteuttaa asukkaiden kesken sekä myös asuntotoimiston kautta.
Ja samalla kun sosiaalista monimuotoisuutta haetaan eri alueille ja linjaushan on ollutkin jo mm. sijoittamalla erilaista väkeä joka puolelle, on siinä myös se tarveharkinta mukana. Ja vaikka muuta väitetään ovat nämä tulokkaiden etuoikeus asuntoihin ilmeinen! Vaikka em. päällikkö virkansa puolesta sanoisi mitä tahansa!

Tärkeä huomio myös asuntojen vapautumiseen nopealla aikavälillä on:
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨-
PS: Radio haastattelun ulkopuolella toimittajien kertomana oli ko. asuntotoimiston päällikkö Leijon lausunnoissa tullut esiin että tuetuista halpahintaisemmista asunnoista on tavoitteena "HÄÄTÄÄ" ns. hyvätuloisemmat eli vapailla markkinoilla hyvin ansioidensa ja taloutensa kautta pärjäävät ruokakunnat niin perheet kuin yksinäiset ja miksei myös hyvätuloiset eläkeläisetkin! Tästä on jopa hallituksen kautta nyt tulossa esityksiä kunnille, ei ainoastaan Helsingissä!
Leijo tulee kahden viikon päästä (lokakuun lopulla) asiassa uudemman kerran julkisuuteen ja kertoo "häätötavoitteista" paremmin. seuratkaa myös kaupungin netti-sivuja/ 'asuntotoimisto'!

HUOM: Tätä valtavaa muuttoaaltoa pks:le ovat jo hiljaisuudessa valmistelleet erikoisella tavalla, myös ja edelleenkin jo aikaisemmin ristiriitaisen *suur-moskeijan* tarvetta lausuntojensa kautta esille tullut H:gin apulaiskaup. johtaja Ritva Viljanen jonka Radio Suomen uutisoidun mukaan ovat kartoittaneet kaikki yli 30 kpl muslimien moskeijat eli rukoushuoneet jne.

Mutta kerron vuosien takaisen oman kokemuksen 1990 -luvulla - yksinäisenä aikuisena itsensä elättävänä mies hakijana siis, kuitenkin maksukykyisenä mutta pienituloisena oli mahdottoman vaikeaa edistää omaa jonottamistaan asuntojonossa Helsingissä! Ehtoina oli mm. kun on asunto pään päällä se ei oikeuta jonossa etenemiseen jne. Siis se olisi tarkoittanut olisi asuttava kadulla jonka kautta saisi omaa jonottamistaan etenemään?

Suorastaan toivotonta se oli, hakijana saa olla kuka vaan mutta ne jakoperusteet olivat salaisia ja täysin samaa miten uskon niiden olevan vielä 2000-luvulla !
Mutta viimein ja kriittisellä hetkellä onnistuin erään silloisen asuntolautakunnan naisjäsenen (jolla itselläänkin oli ollut vastaavaa asumisen -90 ongelmaa) avulla ja asiani esille ottamisella kiinteistöviraston johdossa olleen as. lautakunnan puheenjohtajan ym. kautta sain yksiön uudella alueella ja uudessa vuokratalossa.
Jonka olivat jo täyttäneet kaiken maailman kansalaiset, ja asuminen oli sen mukaista.
Mutta se oli välivaihe ja pakko sietää aikansa, vaikka sinänsä ok asunto jne.
Nyt toisen tyyppisessä asumisessa jossa ei ainakaan "ns. vieraskulttuurisia" ongelmia, - joskaan ei kerrostalo asuminen ole koskaan mikään ihanneratkaisu - mutta välttämättömyys toisille!

Hyvää asunnottomien päivää- ja yötä - koittakaa asettautua siihen asemaan mitä se voisi olla näin syksyn kylmissä ja pimeissä oloissa eri puolilla, lämpimiä "kodin valoja katsellen" ulkoa!?

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edrtgfvbrteee

      Pakolais homma kun lähtee lapasesta niin kanta suomalainen ei saa asuntoa enää mistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe