Miten on mahdollista että postiluukusta tipahti tänään päivällä lasku jonka päiväys on 17.10.2015? Eräpäivä on 2.11.2015.
Onko tietokonejärjestelmissä vikaa? Voidaanko tällainen luokitella petokseksi?
Laskun päiväys
2
275
Vastaukset
Hei kriminaalienluvattumaa!
Laskun päiväys asetetaan lähetyspäivästä aina muutamaa päivää eteenpäin, jotta lasku olisi varmasti perillä laskuun merkattuna ajankohtana :)
Jouni / Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta- kriminaalienluvattumaa
Entä voinko jatkossa allekirjoittaa sopimuksia siten että kirjoitan päiväyksen muutaman päivän eteenpäin mikäli allekirjoituksen yhteydessä vaaditaan päiväyksen kirjaus allekirjoituksen viereen? En siis tarkoita pelkästään Elisan kanssa allekirjoitettuja sopimuksia, vaan myös muiden osapuolten kanssa tehtyjä sopimuksia? Jos vastaatte ainoastaan Elisan sopimuksista, niin voinko kirjoittaa allekirjoituksen viereen tulevaisuutta koskevan päiväyksen? Onko se petos?
Mikä funktio tuolla päiväyksellä on jos päiväys ei tarkoita sitä päivää kun se on asiakkaalle lähetetty? Eikö lasku ole virallinen asiakirja? Voiko virallisiin asiakirjoihin väärentää päiväyksen? Onko sellainen päiväys väärennetty kun _toivoo_ että kyseinen asiakirja tipahtaa asiakkaan postiluukusta sisälle? Entä jos asiakas asuu Molkokönkäällä tai jossain mihin postimies kulkee ainoastaan kerran viikossa?
En tiedä vaivaudutteko vastaamaan koska tällaiset asiat luultavasti vaatisivat lakimiehen näkemyksen. Ihmettelen vain miten uskallatte sortua tällaisiin ratkaisuihin. Halutaanko tällä sortaa Elisa brandina niin että kuluttajat eivät enää voi luottaa kyseisen yrityksen ammattitaitoon? Ajataanko Elisa tahallaan alas niin että tilalle tulee jokin muu yritys? Kyllä tämän kokoluokan yrityksessä tällaiset jutut huomataan ja luulisi että tällaisten asioiden osalta näistä ratkaisuista kysytään myös firman lakimieheltä. Jos tästä asiasta on kysytty lakimieheltä, on ratkaisumalli silti minusta täysin järjetön asiakkaan kannalta. Yritys asettuu tällöin täysin eriarvoiseen asemaan suhteessa kuluttajaan jos yritys saa laittaa päiväyksen tulevaisuuteen, mutta kuluttajan tulee laittaa sopimusten allekirjoituksen viereen se päiväys milloin kyseinen sopimus on allekirjoitettu. Tuollainen touhu antaa kuluttajalle sen käsityksen että yritys saa toimia hälläväliä tyyliin niin että yritys on lain yläpuolella, kun taas kuluttajan tulee orjallisesti noudattaa kaikkia lakipykäliä. No ehkäpä rikkaudet ovat sokaistaneet teidän henkilökunnan ja tällaista sallitaan. Ehkäpä jollekin on jopa maksettu siitä että tällainen ratkaisumalli on saatu aikaiseksi jotta kuluttajat ymmärtäisivät minkälaista peliä suuret yritykset Suomessa harjoittavat.
Pahoittelen jo etukäteen jos tuotin päänvaivaa. Voitte jatkaa samaan tyyliin, eli siis hälläväliä tyyliin. V-tyyli voi olla ihan hauskaa ajanvietettä eikä elämässä kannata stressata. Mutta hieman ihmetyttää haetaanko tällä tarkoituksenomaisesti jotain julkisuutta siten että kuluttajien hälytyskellot alkavat soimaan tai jotain muuta. Elisa saa tietysti tehdä omat ratkaisunsa jos Elisa katsoo että asiakas on Elisaa varten, eikä toisin päin. Minua ei liiemmin kiinnosta muu kuin se että _miksi_ tällaisia ratkaisuja tehdään. Saatte jatkossa kyllä sekoittaa kuluttajien päät omituisilla ratkaisuilla, mutta oishan se ihan kiva tietää miksi elämässä kannattaa pilailla toisten kustannuksella. Ehkä tämä on liian filosofinen kysymys ja tuskin teillä Palstatiimillä on sen kummemmin tietoa siitä minkälaisesta ajanvietteestä Elisan sikariporras pitää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265143
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533482Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu223375Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282710Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381886