Laskun päiväys

kriminaalienluvattumaa

Miten on mahdollista että postiluukusta tipahti tänään päivällä lasku jonka päiväys on 17.10.2015? Eräpäivä on 2.11.2015.

Onko tietokonejärjestelmissä vikaa? Voidaanko tällainen luokitella petokseksi?

2

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kriminaalienluvattumaa!

      Laskun päiväys asetetaan lähetyspäivästä aina muutamaa päivää eteenpäin, jotta lasku olisi varmasti perillä laskuun merkattuna ajankohtana :)

      Jouni / Palstatiimi
      http://elisa.fi/palsta

      • kriminaalienluvattumaa

        Entä voinko jatkossa allekirjoittaa sopimuksia siten että kirjoitan päiväyksen muutaman päivän eteenpäin mikäli allekirjoituksen yhteydessä vaaditaan päiväyksen kirjaus allekirjoituksen viereen? En siis tarkoita pelkästään Elisan kanssa allekirjoitettuja sopimuksia, vaan myös muiden osapuolten kanssa tehtyjä sopimuksia? Jos vastaatte ainoastaan Elisan sopimuksista, niin voinko kirjoittaa allekirjoituksen viereen tulevaisuutta koskevan päiväyksen? Onko se petos?

        Mikä funktio tuolla päiväyksellä on jos päiväys ei tarkoita sitä päivää kun se on asiakkaalle lähetetty? Eikö lasku ole virallinen asiakirja? Voiko virallisiin asiakirjoihin väärentää päiväyksen? Onko sellainen päiväys väärennetty kun _toivoo_ että kyseinen asiakirja tipahtaa asiakkaan postiluukusta sisälle? Entä jos asiakas asuu Molkokönkäällä tai jossain mihin postimies kulkee ainoastaan kerran viikossa?

        En tiedä vaivaudutteko vastaamaan koska tällaiset asiat luultavasti vaatisivat lakimiehen näkemyksen. Ihmettelen vain miten uskallatte sortua tällaisiin ratkaisuihin. Halutaanko tällä sortaa Elisa brandina niin että kuluttajat eivät enää voi luottaa kyseisen yrityksen ammattitaitoon? Ajataanko Elisa tahallaan alas niin että tilalle tulee jokin muu yritys? Kyllä tämän kokoluokan yrityksessä tällaiset jutut huomataan ja luulisi että tällaisten asioiden osalta näistä ratkaisuista kysytään myös firman lakimieheltä. Jos tästä asiasta on kysytty lakimieheltä, on ratkaisumalli silti minusta täysin järjetön asiakkaan kannalta. Yritys asettuu tällöin täysin eriarvoiseen asemaan suhteessa kuluttajaan jos yritys saa laittaa päiväyksen tulevaisuuteen, mutta kuluttajan tulee laittaa sopimusten allekirjoituksen viereen se päiväys milloin kyseinen sopimus on allekirjoitettu. Tuollainen touhu antaa kuluttajalle sen käsityksen että yritys saa toimia hälläväliä tyyliin niin että yritys on lain yläpuolella, kun taas kuluttajan tulee orjallisesti noudattaa kaikkia lakipykäliä. No ehkäpä rikkaudet ovat sokaistaneet teidän henkilökunnan ja tällaista sallitaan. Ehkäpä jollekin on jopa maksettu siitä että tällainen ratkaisumalli on saatu aikaiseksi jotta kuluttajat ymmärtäisivät minkälaista peliä suuret yritykset Suomessa harjoittavat.

        Pahoittelen jo etukäteen jos tuotin päänvaivaa. Voitte jatkaa samaan tyyliin, eli siis hälläväliä tyyliin. V-tyyli voi olla ihan hauskaa ajanvietettä eikä elämässä kannata stressata. Mutta hieman ihmetyttää haetaanko tällä tarkoituksenomaisesti jotain julkisuutta siten että kuluttajien hälytyskellot alkavat soimaan tai jotain muuta. Elisa saa tietysti tehdä omat ratkaisunsa jos Elisa katsoo että asiakas on Elisaa varten, eikä toisin päin. Minua ei liiemmin kiinnosta muu kuin se että _miksi_ tällaisia ratkaisuja tehdään. Saatte jatkossa kyllä sekoittaa kuluttajien päät omituisilla ratkaisuilla, mutta oishan se ihan kiva tietää miksi elämässä kannattaa pilailla toisten kustannuksella. Ehkä tämä on liian filosofinen kysymys ja tuskin teillä Palstatiimillä on sen kummemmin tietoa siitä minkälaisesta ajanvietteestä Elisan sikariporras pitää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      62
      6863
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      222
      5602
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      71
      4536
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      106
      3782
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2941
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2897
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      116
      2602
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      21
      2044
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1927
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      255
      1831
    Aihe