pizza keskustelu yle / kainuu

Paikallisen pizzerian omistaja kehuu haastattelussa, että kaikki on maksettu. Kappas vaan, näkyy olevan yli 10te verovelkaa... myykää halpoja pizzoja..
13170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Joopajoo, mistä se verovelka on tullut?

Äänestä
  • mistä minä tiedän, mistä se on tullut, alvit maksamatta, tavan verot maksamatta?? se on ihan julkista tietoa verotoimiston sivuilta.

    Äänestä

Eipä tuota paljoa ole.

Äänestä

huijatut sadat miljoonat veroeurot häviää kuin torninosturit lihavan mustalaisakan hameen alle!

Äänestä

näissä karvaranteitten paikoissa ei käy kuin idiootit.

Äänestä

miter eroaa kotimainen pizza ählämipizzasta? No siinä kotimaisessa on karvan verran vähemmän täytettä

Äänestä

Raaka-aineet on erillaisia, maku on siten erillainen.
Jos ette usko niin ostakaa sama pizza molemmista paikoista ja
maistakaa.

Äänestä

Yrittäjällä on yleensä erilaisia velkoja. Maahanmuuttajien pizzerioissa on paljon talkootyötä, minkä vuoksi voidaan myydä halvemmalla. Mamuille riittää Kelan korvaukset menetetystä vapaa-ajasta.

Äänestä

Pizza enrico eli mitä mitä mitä mitä sinä sanoa...

Äänestä

Kävin illan päätteeksi etnisessä pitseriassa. Pyysin kuittia. Sain sen. Kehoitin myös paikalla ollessani muitakin pyytämään kuittia ja sanoin tiskin takana suomalaiselle nuorelle naiselle, että kuittia on tarjottava aina.

Nuori tarjoilija sanoi, että asiakas saa kuitin MIKÄLI hän sitä pyytää. Suvakkiämmä alkoi huutamaan minulle ja kysyi miksi olen ravintolassa.

Vastasin: Minulla on nälkä. Suvakki jatkoi räksytystään ja käänsi keskustelun siihen kumpi maksaa enemmän veroja minä vai hän. Lopulta pitserian työntekijä ruttasi pitsani ja käski minun mennä ulos.

En suostunut. Hän soitti poliisit, jotka ohjasivat minut ulos.Kansalaisvelvollisuudesta sain niskaani huorittelua,ivanaurut ja pitsan rutistelun työntekijän toimesta josta maksoin.Tällaista Kajaanissa!

Tarjoilija sanoi myös poliisille, että asiakas saa kuitin MIKÄLI hän sitä pyytää.Eli kuitti ei ole automaatio.

Pitseria Axu Kajaanissa. Satun myös tietämään että ko.paikassa on vain yksi palkallinen työntekijä. Ja tiskin takana on 4 !

Lähde: Lukija

http://mvlehti.net/2015/10/19/lukija-kavin-pizzalla-lauantaina-kajaanissa/

2345r23

Äänestä

Se kuittikikkailu pissapaikoissa on ihan yleinen. Rahaa ei lyödä kassaan jos asiakas ei pyydä erikseen kuittia. Näin ei tule siten kassaan myyntiäkään. Silloin harvoin kun asiakas haluaa kuitin niin sen kerran sitten laitetaan kassaan. Illassa 5 pissaa, loppu ohi kassan Näin se menee.

Äänestä

Kulmahousu oli akkansa kanssa varastamassa marketista. Ukko käski akan piilottaa hameen alle kokonaisen pakastekalkkunan. Akka teki työtä käskettyä.
Kassajono oli pitkä ja kalkkuna alkoi luistaa hameen alta lattialle. Kun kallkuna lopulta kopsahti lattiaan kajautti ukko huudon:
-Heihei, kuka se heitti meidän Huldaa jäätynellä kalkkunalla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bonvojagee kirjoitti:

Paikallisen pizzerian omistaja kehuu haastattelussa, että kaikki on maksettu. Kappas vaan, näkyy olevan yli 10te verovelkaa... myykää halpoja pizzoja..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu