Mitä hittoa oikeasti. Eräs läheiseni sairastaa lääkärin mukaan vakavaa masennusta. Hän itsekin pitää itseään hyvin masentuneena, joka on loukkaavaa ja ärsyttävää minua kohtaan, sillä hän on paljon minua puheliaampi ja mukavampi. En vain ymmärrä mistä hänen masennuksensa voi johtua (se on kestänyt jo monia vuosia, eikä hän käy työssä sen takia), eli mikä sen syy on. Jos ei ole mitään syytä, mutta vaan masentaa niin eikö se ole vähän outoa. Joku syy on aina pakko olla.. Jos tietäisin sen syyn, voisin auttaa... Mikä hitto hänen ongelmansa on.?
Entä jos hän onkin masentunut ilman syytä... ja se näkyy ahdistuksena. Se on silti loukkaavaa... Kertokaa kiltit mielipiteitänne.
En enää tajua
5
59
Vastaukset
- Masentuneenkanssaeläny
Loukkaavaa!? Ei masennukseen tarvita erityistä syytä. Se saattaa laueta jostain tapahtumasta tai hiljaa hiipiä ihmisen elämään. Se, jolla on kaikki asiat kunnossa - on ystäviä, on joku seurustelukumppani, kiva työ/opiskelupaikka, kiva kämppä, rahaa ja kaikki hyvin fyysisen terveyden kannalta - voi sairastua masennukseen. Masennus ei tule kerta heitolla. Se hiipii sun elämään ja valtaa koko ajan enemmän tilaa. Ja siitä eroon pääseminen voi viedä vuosia.
Jumankauta sen sun ystäväsi masennus ei voi olla loukkaavaa sua kohtaan. Sä et voi syyttää sitä siitä. Saatana- EiEnääLoukattu
....niin, en voi syyttää. Olin typerä. Kiitos mielipiteestä.
- psylosibiini
Työt voisi piristää tätä ihmistä,mutta ymmärrän kyllä että syvästi masentunut ei jaksa nousta pohjalta,piristystä sinne.
Mielenterveyshäiriöt ei ole aivan helppoja/loogisia. Mutta jos masennus todistetusti on, niin ei sinun loukkaantua pitäisi. Ja siitä mukavuudesta ja puheliaisuudesta: mun yks sukulaine on masentunu. Sillon ku se jaksaa olla ihmiste seurassa, se on tosi mukava ja puhelias, puhuu kaikesta; peleistä politiikkaan ja avaruustekniikkaan. Todella hyvä keskustelu- ja lauta/korttipelikaveri.
- OlenAloittaja
Juttu on kuitenkin niin, että haluaisin auttaa häntä pääsemään irti masennuksesta, niin ettei hän pitäisi itseään enää masentuneena. Pitkään masentuuneena oleminen ei todellakaan tarkoita sitä, ettei siitä voisi parantua nopeammin kuin monessa vuodessa. En siis jää enää odottelemaan.
Mielipiteitä taas, kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429