Huippu sairaala

rouvalle, että menen leikkaukseen Karoliiniseen instituuttiin, niin hän innostui täysin. Hän alkoi kehumaan, että se on todellinen huippusairaala.

Mukavaa, kun valtio maksaa leikkauksen siellä. Ei enää todellakaan niin paljon harmita, että Suomessa olisi vaihtoehtona purkukuntoinen Töölön sairaala
58135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

Kuka menossa leikkaukseen karoliiniseen sairaalaan ja miksi?

Äänestä

Kas kuinka sattuikin, että naapurisi rouvalla on kokemusta ko sairaalasta. Onko hänkin entinen mies?

Äänestä
  • niin ei ymmärrä sitä tosiasiaa, että sairaaloissa hoidetaan muitakin potilaita kuin sukupuolenkorjauksessa olevia.

    Sille ei voi mitään, että osa nyt vaan on luonnostaan tyhmiä.

    Äänestä

Uskoo ken haluaa

Äänestä

Eiköhän tämä "naapurin rouva" kehuisi aivan samoin Meilahden sairaalaa, siellä kun on hieno uusi Kolmiosairaala ja juuri uusittu Tornisairaala.
Plastiikkakirurgia on kylläkin keskitetty Töölön sairaalaan, mutta rakennuksena vanha sairaala ei ole laisinkaan huono. Kalustus ja henkilökunnan ammattitaito on aivan samanveroista kuin muuallakin. Mahdollisesti näiden korjausleikkausten vuoksi saatiin aikanaan leikkaussaliin erityistyyppinen leikkauspöytä jota käyttämällä saadaan torjuttua jalkojen lihasaitiopaineongelmia.

Äänestä
  • kirjoituksista. Tukholmassa tehdään paljon enemmän leikkauksia kuin Suomessa joten eiköhän siellä ole kokemuskin toisella tasolla.

    Vai mistäköhän syystä lähdetään Thaimaaseen jos ei kokemuksen takia?

    Äänestä

  • KateusLoistaa kirjoitti:

    kirjoituksista. Tukholmassa tehdään paljon enemmän leikkauksia kuin Suomessa joten eiköhän siellä ole kokemuskin toisella tasolla.

    Vai mistäköhän syystä lähdetään Thaimaaseen jos ei kokemuksen takia?

    Siinä olet kyllä harvinaisen oikeassa, että monessa muussa paikassa tehdään paljon paremmin leikkaukset. Kyllähän näin on, ettei sinne Töölöön mene kuin ne, joille ei avaudu muita vaihtoehtoja. Taimaahan olisin itsekin mennyt, jos se olisi ollut mahdollista, vaan minkäs teet köyhänä ja kipeänä.

    Äänestä

Ai nyt olet jo menossa sinne leikkaukseen? Vastahan sitä alettiin sinne suunnittelemaan etkä varmasti ole siellä vielä käynyt edes lääkäreitä tapamassa. Hehkuta vasta sitten kun on leikkausaika tiedossa.

Äänestä

Ihanko sinne instituuttiin olet leikattavaksi menossa? Tuskinpa vaan.

Äänestä
  • on Karoliininen instituutti

    Äänestä

  • SairaalanNimi kirjoitti:

    on Karoliininen instituutti

    Kuinka sinä aina osaat tyriä ja puhua vastoin parempaa tietoa.

    Karoliininen Instituutti ei ole sairaala, vaan lääketieteen yliopisto!
    Se on lajissaan maailman suurin ja sen komitea valitsee mm lääketieteen Nobel-palkinnon saajat.

    Siellä on kyllä Karoliininen ykiopistosairaala, jonne sinunkin varmaan piti kertoa meneväsi, mutta Karoliininen Instituutti ei hoida ketään, se kouluttaa lääkäreitä.

    Tai tietysti voivat hoit sinut jos he ovat päättäneet tehdä sinusta opetus-potilaan ja kaikki instituutin lääkärit sekä opiskelijat tulevat tutkimaan revaasi operaationjälkeen.

    Kenen syy asia nyt on? Varmaan sen naapurinrouvan joka sinulle vakuutti Karoliinisen Instituutin olevan huippusairaala?

    Äänestä

  • täällä kirjoittavia vituttaa, kun minulle puuhataan leikkausta huippusairaalaan, jossa tieto ja kokemus on aivan toista luokkaa, kuin Töölön kyläsairaalassa.

    Lääkärit saavat huippukoulutuksen ja kokemusta riittää.

    Äänestä

  • SairaalanNimi kirjoitti:

    on Karoliininen instituutti

    Karoliininen sairaala hoitaa potilaat ja Ainoa leikkaus jota Karoliininen instituutti tekee on ruumiinavaus. Melkein pitää toivoa, että pääset leikkaukseen nimenomaan instituutin puolelle.

    Äänestä

  • opettavat yliopistossa tekevät myös hoitotyötä. Onko sillä asiassa suurikin merkitys?

    Äänestä

  • Sinäkö jo tiedät mikä on Karoliinisen Instituutin ja sairaalan henkilöstöjen työnjako ja ketkä heistä ovat työssä molemmissa, niin yliopistossa kun sairaalassa?

    On sinulle annettu perusteelliset lähtötiedot, vai tiesikö naapurin rouva kertoa tämänkin?

    Äänestä

  • edellytettään, että yliopistossa opettava lääkäri tekee myös hoitotyötä.

    Äänestä

  • AinakinSuomessa kirjoitti:

    edellytettään, että yliopistossa opettava lääkäri tekee myös hoitotyötä.

    Mutta lääkärin ei ole pakko opettaa yliopistossa.

    Et sinä pääse hoitoon yliopistoon vaan sairaalaan.

    Äänestä

Hekin voivat todeta, ettei terveytesi kestä leikkausta ja kieltäytyä operaatiosta.

Äänestä
  • fyysisen kuormituksen mitä minulla on viimeisen kuukauden aikana ollut, niin varmasti on terve. Sairas ei sellaista kestä.

    En myöskään joudu mihinkään sairauteen syömään lääkkeitä. Odotan innolla mikä jankutus taas alkaa,

    Äänestä

  • Mistä muualta he saavat terveystietosi kuin Töölön sairaalasta? Tulos on siis sama leikkauspäätöksessä.

    Äänestä

  • sai terveystietoni? Kuten olen monta kertaa sanonut, niin leikkauspäätöstä ei tehty sillä perusteella, että minulla olisi ollut terveydessä vikaa.

    Se tehtiin pelkästään yhden perättömän puhelinsoiton perusteella jossa asioista valehdeltiin. Se soitto johti henkiseen sadismiin josta lääkärit lähtevät linnaan.

    Koska nämä ovat niin tyhmiä, että eivät ymmärrä lukemaansa, niin sanon uudelleen, että yksi perätön puhelinsoitto riitti lopettamaan hoitoni. Siis yksi soitto. YKSI SOITTO.

    Äänestä

  • MistäTöölönSairaala kirjoitti:

    sai terveystietoni? Kuten olen monta kertaa sanonut, niin leikkauspäätöstä ei tehty sillä perusteella, että minulla olisi ollut terveydessä vikaa.

    Se tehtiin pelkästään yhden perättömän puhelinsoiton perusteella jossa asioista valehdeltiin. Se soitto johti henkiseen sadismiin josta lääkärit lähtevät linnaan.

    Koska nämä ovat niin tyhmiä, että eivät ymmärrä lukemaansa, niin sanon uudelleen, että yksi perätön puhelinsoitto riitti lopettamaan hoitoni. Siis yksi soitto. YKSI SOITTO.

    Itsehän olet moneen kertaan kertonut kuinka sinua uhkailtiin että kuolet veritulppaan kuukauden kuluttua. Mistä tuollainen mielipide olisi tullut ellei Töölössä olisi terveystietosi saatavilla. Oletko kieltänyt kaikkien terveystietojesi antamisen kaikkialle.

    Äänestä

  • psykiatrille kun olin siellä tutkimuksissa. Psykiatri on kysynyt asiaa Suomiselta ja Suominen oli kiistänyt koskaan niin sanoneensa.

    Mainitsen kuitenkin asiasta vaikka tehän kaiken paremmin tiedätte, että psykiatri sanoi, että tuollaisen asian sanominen on todella törkeää.

    Suominen tuskin tietää sitä asiaa ennakolta, että kenelle tulee veritulppa ja kenelle ei. Vielä vähemmän se sadisti osaa ennustaa sitä, että koska kukin kuolee ja mihin kuolee.

    Äänestä

  • Kyllä lääkäri sinun kuolemasi osaa ennustaa paremmin kun sinä itse. Paitsi jos satut tekemään itsemurhan.

    Äänestä

  • etevä mahtaakaan olla.? Lääkäri siis osaa ennustaa koska perusterve ihminen kuolee?

    Äänestä

  • KukahanLääkäriNiin kirjoitti:

    etevä mahtaakaan olla.? Lääkäri siis osaa ennustaa koska perusterve ihminen kuolee?

    Sinä olet itse kertonut käyttämistäsi lääkityksistä ja saamistasi kohtauksista, niin sinun kutsuminen perusterveeksi on loukkaus perusterveitä kohtaan. Puhutaan sitten ruumiista tai sielusta.

    Äänestä

  • lääkkeitä sillä terveenä ihmisenä en niitä tarvitse. Jos on loukkaus terveitä kohtaan se, että en käytä lääkkeitä, niin kerro, että mistä syystä.

    Koska kaiken tiedät, niin kero miksi käyttäisin lääkkeitä? Mikä sairaus minulla on johon tarvitsisin lääkkeitä?

    Onko minulla siis joku sairaus josta en itse tiedä? Jos sinä tiedät asian paremmin, niin kerro minullekin, että tiedän mennä lääkäriin sillä pitäähän minun lääkkeet saada.

    Äänestä

  • EnKäytäMitään kirjoitti:

    lääkkeitä sillä terveenä ihmisenä en niitä tarvitse. Jos on loukkaus terveitä kohtaan se, että en käytä lääkkeitä, niin kerro, että mistä syystä.

    Koska kaiken tiedät, niin kero miksi käyttäisin lääkkeitä? Mikä sairaus minulla on johon tarvitsisin lääkkeitä?

    Onko minulla siis joku sairaus josta en itse tiedä? Jos sinä tiedät asian paremmin, niin kerro minullekin, että tiedän mennä lääkäriin sillä pitäähän minun lääkkeet saada.

    Sikäli kun omiin kertomuksiisi voi luottaa, niin olet kertonut syöväsi mm verenohennuslääkkeitä estämään uutta TIA kohtausta.

    Vaikka toisaalta tarinasi ovat olleet niin valheellisia muutenkin, että voivan sekin olla valhetta.

    Äänestä

  • on hyvä olo söisi mitään lääkkeitä? Yleensä sairaat syövät lääkkeitä eivät terveet. Mutta sinähän kaiken tiedät.

    Kerro nyt mitkä tarinat ovat olleet valhellisia?

    Äänestä

  • Epäselväksi jäi valehteletko nyt vai valehteliko aiemmin lääkkeistäsi.

    Mutta olethan sinä aiemmin väittänyt olleesi jo leikkauksessa thaikuissa, miksi nyt sitten olet menossa operaatioon Ruotsiin?

    Äänestä

  • mitä sinunlaisellesi sekopäälle sanoo. Väännät kuitenkin asian aivan muuksi. Mieti sinä sitä, että missä olen ollut ja minne olen menossa.

    Äänestä

  • Myönnä siis valehdelleesi kun olet täällä antanut ymmärtää jo olleesi leikkauksessa. Paljonko muuta paskaa olet tullut kertoneeksi?

    Äänestä

  • myönnän tuossa valehdelleeni? Tiedän, että aivokapasiteettisi ei ole suuri, mutta, että myönsin valehdelleeni.

    Äänestä

  • MitenIhmeessä7 kirjoitti:

    myönnän tuossa valehdelleeni? Tiedän, että aivokapasiteettisi ei ole suuri, mutta, että myönsin valehdelleeni.

    Taas jäi valeesta kiinni ja sehän sinua vituttaa.

    Kumma että isolla miehellä on pakkomielle valehdella melkein kaisesta.

    Äänestä

  • nyt on jääty kiinni?

    Äänestä

  • Oletko tyhmä kun et sitä tiedä. Lue ketjun edelliset viestit ja asia selviää sinulle.

    Äänestä

  • jalkovälini ja tiedät mitä minulle on tehty?

    Äänestä

  • Ei tarvitse nähdä, kun kerran olet kertonut olevasi vasta menossa leikkaukseen. Ja siitä kivestenpoistostakin olet täällä useasti kertonut. Isoon ääneen itkit kuinka Mattila lähetti sinut niiden poistoon ja aiheutti sinulle vakavan ruumiinvamman.

    Äänestä

  • MitäOletKertonut kirjoitti:

    Ei tarvitse nähdä, kun kerran olet kertonut olevasi vasta menossa leikkaukseen. Ja siitä kivestenpoistostakin olet täällä useasti kertonut. Isoon ääneen itkit kuinka Mattila lähetti sinut niiden poistoon ja aiheutti sinulle vakavan ruumiinvamman.

    mutta sehän ei ole sinulta mitään uutta. Minusta on aivan samantekevää mitä sinulle sanoo. Sinähän niin vuorenvarmasti tiedät, onko minut leikattu vai ei.

    Äänestä

  • TaasSinullaTökkii kirjoitti:

    mutta sehän ei ole sinulta mitään uutta. Minusta on aivan samantekevää mitä sinulle sanoo. Sinähän niin vuorenvarmasti tiedät, onko minut leikattu vai ei.

    Sehän sopisikin tyhyliisi. Että sinut olisikin jo leikattu ja valehtelet olevasi menossa operaatioon ruotsiin.

    Vai olitko tukanleikkuussa joka epäonnistui ja siksi joudut pitämään peruukia?

    Äänestä

  • että minne olet unohtanut peruukin. Olin jo suorastaan huolissani, kun et siitä pitkään aikaan maininnut.

    Äänestä

Kysykää peepingtommi1:tä mikä sairaala paras se on 38-39v mies joka ollut laitos hoitodassa 15v lähtien ja tietää asiat paremmin kuin yksikään lääkäri tai hoitsu :D

Äänestä

Miten Suomen valtio maksaa t-leikkaukset Ruotsissa? Ollaanko me liitytty takaisin Ruotsin valtakuntaan, vai onko asioita olemassa jokin sopimus, että voi hakeutua naapurimaahan tällaisiin erikoishoitoihin suomalaisella lähetteellä ja korvauksilla?

Äänestä
  • Suomalainen henkilö voi hakeutua hoitoon mihin EU-maahan tahansa ja saada maksusta kelakorvaukset kuten Suomessakin vastaavasta hoidosta.
    Tässä on kyse vähän eri asiasta, potilas hoidetaan Ruotsissa ennakkopäätöksellä kun leikkaus ei onnistu Suomessa henkilökohtaisten syiden vuoksi.

    Äänestä

  • henkilökohtaisilla syillä? Miksi ei sanota suoraan, että Ruotsiin lähtö johtuu lääkäreiden tekemästä rikoksesta.

    Äänestä

  • MitähänTarkoitetaan kirjoitti:

    henkilökohtaisilla syillä? Miksi ei sanota suoraan, että Ruotsiin lähtö johtuu lääkäreiden tekemästä rikoksesta.

    Siksi varmaankin, kun siitä rikoksesta ei ole mitään näyttöä. Ainoastaan sinun oma harhaluulosi joka ei oikeudessa ole minkään arvoinen. Muuten eoam olisi vienyt asian eteenpäin.

    Äänestä

  • että tervetuloa lukemaan papereita.
    Onneksi minulla on oikeus haastaa nuo lääkärit yksityishenkilönä oikeuteen. Saavat sitten siellä selvittää rikoksensa.

    Juu juu tiedän, että on kuluriski. Kirjallisia todisteita vastaan lääkärit eivät voi mitään.

    Äänestä

  • Eduskunnan oikeusasiamies on lukenut ne paperit eikä ole todennut rikosta tapahtuneeksi.

    Äänestä

  • loputtomasti ja siihen älysi juuri ja juuri riittää. Ymmärrän hyvin, että et halua tutustua papereihin sillä silloin joutuisit myöntämään tyhmyytesi koska et ymmärtäisi niistä mitään.

    On paljon helpompi jatkaa täällä loputonta jankutusta sillä silloin ei tarvitse osoittaa tyhmyyttään.

    Äänestä

Voi kuinka sattuikaan, että naapurisi rouvakin tietää pohjoismaiden sairaaloiden huiput.
Eikö joku lääkintöalan asiantuntija olisi tässä suhteessa luotettavampi tietolähde?

Äänestä
  • minkä alan asiantuntija naapurin rouva on? Jospa hän on lääkintäalan asiantuntija.

    Äänestä

Että voinkin inhota tään yhen kaltoinkohdellun sekopään kirjoituksia! Transasiat on ihan ulkona tällä palstalla, vain tuon sekopään kirjoituksia ja joittenkin yllyttämiskirjoituksia!!

Äänestä

Onhan se aika väärin että valtio maksaa leikkauksen. Sulla kuitenkin 100% terve kroppa... Olisi mielummin maksanut psykiatrin käynnit sulle :D

Noh vitsi vitsinä...

Itsekin olen poju ja pukeudun poikamaisesti ja ainoat karvat on tyyliin hiukset ja kulmakarvat. Lisäksi tykkään pojista.... Pitäisikö päättää että olenkin hetero tyttö, kroppa vaan väärä... ja valio maksaa viulut....

Äänestä
  • Onneksi se ei mene ihan noin vain päättämällä. Lentäisit ensimmäisestä tutkimusistunnosta ulos.

    Äänestä

  • Suunsoittajat_ulos kirjoitti:

    Onneksi se ei mene ihan noin vain päättämällä. Lentäisit ensimmäisestä tutkimusistunnosta ulos.

    Juurihan moni on todennut että tutkimuksissa EI tutkita lainkaan kehoa...

    Väititkö siis muuta???

    Keho siis mulla täysin kunnossa kuten aloittajallakin???

    Äänestä

  • lukea jos noin kovin ahdistaa. Mielestäni on mitä suurimmassa määrin transasiaa, kun täällä kerrotaan lääkärien mielivaltaisuudesta. Kun transihminen menettää hoitonsa pelkästään yhden valheellisen puhelinsoiton perusteella, niin asioissa on mätää ja paljon

    Sadistiset kusipäät Suominen, Kolehmainen ja Tukiainen lähtevät linnaan, kunhan olen ensin käynyt Tukholmassa hoidossa.

    Äänestä

  • EihänTätäOlePakko kirjoitti:

    lukea jos noin kovin ahdistaa. Mielestäni on mitä suurimmassa määrin transasiaa, kun täällä kerrotaan lääkärien mielivaltaisuudesta. Kun transihminen menettää hoitonsa pelkästään yhden valheellisen puhelinsoiton perusteella, niin asioissa on mätää ja paljon

    Sadistiset kusipäät Suominen, Kolehmainen ja Tukiainen lähtevät linnaan, kunhan olen ensin käynyt Tukholmassa hoidossa.

    Lukea kovin ahdistaa????

    Noh itse olen ammattilainen mitä tulee terveydentilaan... Esim. armeijasta sain ekana A-paperit, eli pää ja kroppa täysin kunnossa... ja myöhemmin C-paperit kun vähän satuilin

    Ja mistä tiedän että en ole tyttö ja vain kroppa väärä? Tosiaan tykkään pitää ulkonäöstä huolta, vihaan itsessäni "miehisiä" piirteitä kuten karvoitusta ja kaljuuntumista, miesmäistä pukeentumista jne olen pitänyt 13 vuotiaasta lähtien täysin normaalina ja luonnollisena

    Tokihan tuohon poikamaiseen tyyliin ja asenteeseen voi vaikuttaa se että olen vain 157 pitkä eli voisin olla juurikin joku 14-15v.... Mutta toisaalta, onhan tytöt yleensä miehiä lyhyempiä

    Äänestä

  • EihänTätäOlePakko kirjoitti:

    lukea jos noin kovin ahdistaa. Mielestäni on mitä suurimmassa määrin transasiaa, kun täällä kerrotaan lääkärien mielivaltaisuudesta. Kun transihminen menettää hoitonsa pelkästään yhden valheellisen puhelinsoiton perusteella, niin asioissa on mätää ja paljon

    Sadistiset kusipäät Suominen, Kolehmainen ja Tukiainen lähtevät linnaan, kunhan olen ensin käynyt Tukholmassa hoidossa.

    Haaveile sinä siitä Suomisen linnareissusta mitä haluat. Seuraavaksi täällä saadaan lukea siitä kuinka mielestäsi tuomaritkin ovat puolueellisia kun asettuvat heidän puolelleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KunKerronNaapurin kirjoitti:

rouvalle, että menen leikkaukseen Karoliiniseen instituuttiin, niin hän innostui täysin. Hän alkoi kehumaan, että se on todellinen huippusairaala.

Mukavaa, kun valtio maksaa leikkauksen siellä. Ei enää todellakaan niin paljon harmita, että Suomessa olisi vaihtoehtona purkukuntoinen Töölön sairaala

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu