Nyt vittu auttakaa

Huolestunut02

Moi. Oon 13v poika, ja mul on ongelmana se, että vasen kives on isompi kuin oikea. Tiedän että se on normaalia, mutta viime aikoina kivekset ovat ruvenneet särkemään, ja kipu on enemmän vasemassa eli isommassa kiveksessä. En myöskään tiedä että mista asti vasen on ollut isompi kuin oikea, ja se huolestuttaa, sillä olen kuullu et jos toinen kives suurenee äkkiä, ja samaan aikaan alkavat kivut, se voi olla vakavaa.
Onko kyse vain murrosiästä, vai jostain pahemmasta?

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vee

      Tohon kipuasiaan en osaa sanoo mitään, mut melkein kaikilla vasen kives on isompi kuin oikee. Se on täysin normaalii. Voi olla et se kipu liittyy murrosikään ja menee ohi, toivottavasti.

    • En usko että kyse on mistään kovin vakavasta asiasta. Toinen kives on yleensä hiukan isompi kuin toinen ja se yleensä myös roikkuu hieman alempana kuin toinen. Kipu voi johtua liian tiukoista kalsareista tai housuista. Toinen syy on se että olet ehkä kylmettänyt alapään joskus ja tuo kylmä ei koskaan ole hyväksi alapäälle eikä varsinkaan kiveksille. Pahimmillaan voi aiheuttaa eturauhasen tulehduksen joka on kivulias vaiva ja vaatii lääkärin käynnin ja antibiootit. Hyvä neuvo helpottaa oireita on se että laitat kädenlämpöistä vettä vatiin, ammeeseen tms ja reilusti istut siihen joksikin aikaa. Myös lämpimän suihkun avulla voi helpottaa oireita.

    • Jos kipuilu jatkuu, niin mene vaikka kouluterkkarin juttusille, jotta saat lähetteen lääkärille. Asia kannattaa tutkia ihan oikeastikin, ei pelkästään täällä netissä.

      Tiedän että se ei ole helppoa mennä tuollaisesta vaivasta puhumaan. Tsemppiä sinulle.

    • kivessyöpä

      kives

    • aids22

      Vitun helari älä jaksa kiljua korviin sattuu jo...

      • Hyvin sanottu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      543
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      182
      401
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    Aihe