On ollut jo kauan aikaa haaveissa koiranpentu ja juuri saksanpaimenkoira kiinnostaisi.
Itselläni ei ole koskaan saksanpaimenkoiraa ollut, mutta muutamien kanssa ollut joskus tekemisissä kun kavereiden tutuilla ollut.
Mistä kannattaisi pentua kysellä?
Minulle ei ole niin tarkka se onko pentu jossahi kennelissä tai näin, kun en ole viemässä näyttelyihin. Kotiin seuraksi ja lenkkikaveriksi. <3
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan.
Itselläni ei ole koskaan saksanpaimenkoiraa ollut, mutta muutamien kanssa ollut joskus tekemisissä kun kavereiden tutuilla ollut.
Mistä kannattaisi pentua kysellä?
Minulle ei ole niin tarkka se onko pentu jossahi kennelissä tai näin, kun en ole viemässä näyttelyihin. Kotiin seuraksi ja lenkkikaveriksi. <3
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä en suosittelisi sinulle saksanpaimenta, jos tulee kotiin ja lenkkikaveriksi. Saksanpaimenkoira on käyttökoirarotu, ja tarvitsee paitsi runsaasti(todella runsaasti) liikuntaa, myös aktivointia. Sakemannia ei voi jättää ulkoiluttamatta, jos ei huvita mennä sateeseen. Sille pitää keksiä tekemistä, kuten säännöllistä harrastamista.
Tutustu sakemanniin kirjoista tai netistä, käy kasvattajilla ja niin edespäin. Huomaat kyllä, ettei saksanpaimenkoira oli se sinun rotusi välttämättä. Useat kasvattajat evättaida myydä edes pentuja harrastamattomaan kotiin. Mutta, jos olet valmis liikkumaan pitkiä lenkkejä, valmis kouluttamaan kunnollisesti jottei sakustasi tule ongelmakoiraa, harrastamaan ja aktivoimaan niin tervetuloa meidän saksanpaimenkoiraihmisten joukkoon :)
Mikäs vitun akka se sinä oot kun oot heti tuomitsemassa! Mähän otan itselleni tasan sen koiran kun haluan. Kyllä mä ihkun saksarin itselleni saan - halusit sinä sitä tai et! Ja ihan lenkkikaveriksi! - Kyllä niitä myydään!
Ok mitä just luin? Minähä tuota kommenttia en laittanut... Jollain on taas vaikijaa tuo elo että täytyy kommentoija tollasta potaskaa "toisen nimellä" :(
Meillä on saksanpaimenkoira kotona ja lenkkikaverina. Kuuluuko sitä pitää ulkona ja jättää pihan perälle kun muut lähtee lenkille?
Se pitää kouluttaa ja sosiaalistaa jo ihan pentuna.Niin sen voi ottaa mukaan lenkille, kun se osaa käyttäytyä.Tärkeää on myös vanhempien luonteet.Jos vanhemmat on arkoja,rähjääjiä,sellanen tulee myös pennusta, luonne periytyy.Koulutus ei siis auta siihen, jos suvussa on heikkohermoisuutta,ja levottomuutta.
Koskee kaikkia koiria. Ei ole saksanpaimeenkoirien erikoistarve.
Saksanpaimenkoira ei ole enää nykyisellään sopiva käyttökoiraksi. Jalostettu näyttelylinja, eli valtaosa rodusta, ovat sairaita ja kärsivät kivuista myöhemmällä iällä. Eläinlääkärilaskuihin kannattaa varautua, sillä koiran takapää on jalostettu niin epäluonnolliseksi, että koiran on vaikea kävellä saati sitten juosta.
Käyttölinjaiset sakemannit ja sekarotuiset saksanpaimenet ovat puolestaan upeita ja terveen näköisiä koiria. Suosittelen harkitsemaan! Kun katsot pentuja, katso, että emon selkä on suora tai vain vähän alaspäin kaartuva, siten minimoit lonkka-ja selkävaivojen riskin.
Liikajalostuskidutusta : Höpönlöpön! Mulla on näyttelylinjainen saksanpaimen,eikä sen takapää ole epäluonnollinen. Ja ihan kuule yhtälailla on käyttölinjaisillakin niitä lonkkavaivoja! Ei se linja takaa,et millaset lonkat tulee!
Yhden yksilön tiimoiltahan se kannattaa rotu terveeksi tuomita. .... Perin sairas rotu on kyseessä, kuten edellä todettiin. Itse en ottaisi sakua edes miljoonasta eurosta... syynä enimmäkseen se, että en voisi perustella itselleni eläinrääkkäysaspektia, joka sakuihin liittyy; köyryselkäisiä hiippailijoita, kipupurentaa, jne. Toki rodussa on noin puolet kivutonta sakkia, mutta ne loput ovat tietenkin historiaa, jonka tiimoilta ei edes innokkain rotuharrastaja halua äänessä olla.
Kaikkein innokkaimpien fanaatikkojen kannattaa katsoa natsifilmejä. Noissa mainituissa tämä rotumme juoksee ylväänä, hoikkana, terveenä ja suoraselkäisenä tapauksena. Mutta katsokaapa tämän päivän näyttelysakuja; siitä hommasta on terveys kaukana.
Ota ap joku normaali ja terve rotu. Niitäkin on. En tuputa mitään rotua tai edes roturyhmää, kun tiedän, että tämä kirjoitukseni nostattaa loputonta ahdistusta sakemannien harrastajissa.
Ei kaikilla sakemanneilla ole köyryselkää! Ja eipä sakemannit ole ainoa sairas rotu! On niitä muitakin sairaita rotuja,kuin vain sakemannit...
Mikäli seropin tai rekkaamattoman haluat ota rescuekoira. Itselläni on FCI rekisterissä oleva cze-linjainen. Täpäkkä ja teräs hermo sekä rakenne. Harvinaisuus! Etsin ja etsin... Kunnes pedigreedatabase.com osui eteeni ;)
En kyllä itsekkään menisi AINAKAAN ekaksi koiraksi, sillä itse olen jo omistanut monia sakuja ja vuidessa menny n. 3000 € eläinlääkärikuluigin, ja vieläkin vähän tauteja. Tosin enään tassuissa hiivaa :\
Meillä oli kanssa hiivaongelmaa, mutta lähti kun vaihdettiin ruoka sellaiseen, mikä sopii hiivaongelmaiselle.
Aika monilla vehnäallergiaa, auttaa kun syöttää vehnätöntä ruokaa, tai ihan barffaa...
Mutta ed. kertoi koirallaan olevasta hiivaongelmasta. Mutta voi siihen toki antaa vehnäallergia-vastauksenkin.
Ota mielummin käyttölinjainen saku,sillä on terveempi takapään rakenne.Sakuillahan yleisesti on takapää se heikoinlenkki,jo nuorilla on ongelmia takapään kantamisen kanssa.Tuolla valinnalla,säästyt siltä ongelmalta, ehkä.
Ja ota pentu ihan sellaiselta joka näyttelyissäkin käy,se kertoo koiran luonteesta myös, kun näyttelyissä tuomari tutkii ja kaivelee hampaatkin.Jos vanhemmat siihen pystyy,kertoo se luonteestakin jotain.Käy kasvattajan luona katsomassa hänen koiriaa, saat käsityksen niiden luonteesta, kun näät miten ne ottavat vastaan vieraat reviirillään.
Valitse reipas ja iloinen pentu, älä ota arkaa ja ihmistä väistelevää pentua.Siitä kehittyy helpommin luonnevikainen, ja vieraille ihmisille ja koirille räyhäävä.Avoin,reipas pentu, joka heti tulee luoksesi iloisena on se paras valinta, siitä on hyvä jatkaa koulutusta.
Arasta,pelkäävästä, haukkuvasta, väistelevästä pennusta, jota saat maanitella tulemaan luoksesi, tulee aikuisena helposti se hankala koira, joka reakoi hyökkäävästi pelottavissa tilanteissa.Kuten vieraiden tullessa kyllän,vastaan ,tai vieraiden koirien ohituksissa.Jos sinulla ei ennalta kokemusta rodusta, ota narttu, se on hiukan kevyempi ja helpompi kuin uros.Kysy asiasta myös kasvattajalta.Hän osaa valita pennuista sinulle sopivimman.Mutta, muista itsekkin tarkkailla pentuja.Älä ota arkaa pentua,se on tärkeintä.
Ja kun otat sen pennu, niin vie sitä kaupungille niin paljon kun suinkin pystyt,ja paikkoihin jossa ihmiset sitä näkee ja koskee, ota kylään mukaan, että ihmiset saa silitellä silittää jne,niin ei tule mitään metässä kasvatettua, joka ei siedä mitään muutosta elämässään.
Käy myös koulutuksissa,ensimmäisen vuoden aikana,niin koira on paremmin hallinnassasi.Eihän näyttelyitä tarvitse harrastaa, jos ei kiinnosta.Mutta,mätsäreissä se koira oppii muihin koiriin, ja vieraisiin ihmisiin suhtautumaan, se on kuitenkin tärkeää koiralle, joka elelee ihmisten ja muiden koirien lähellä.On hyvä aloittaa totuttaminen ihan jo pentuna.
Koiran on oltava sosiaalinen,ja sellainen että se osaa kulkea kaduillakin kauniisti muista ohi, eikä sekoile hihnassa räyhäten jos näkee vieraan ihmisen tai koiran.On hienoa nähdä kaupungilla sakuja, jotka ei välitä ohikulkijoista eikä vieraista koirista mitään, siinä on omistaja onnistunut koiran koulutuksessa ja pennun valinnassa.
Tsekinpaimenkoira
Kannattaa harkita.....
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tsekinpaimenkoira
Liikkeessä Tsekin rakenne näkyy, liikkuu vaivattomasti, ´sulavasti ja kevyesti...mielestäni kaunis rotu, harkintaan menee, jospa joskus.... ;)
https://www.youtube.com/watch?v=l5xomHsAuiY
https://www.youtube.com/watch?v=varWFU8EQw8
Itse rakastan saksanpaimenkoiria, mutta valitettavasti 90% niistä mitä tuolla näkee rähjää toisille koirille. Näin on myös perheen keskuudessa oleva saku. Hermoheikkous on noilla jo aika pahana, niin pennun hakeminen on jo aika vaikeaa, ettei ota sellaista heikkohermoa itselleen.
Valitsisin itse jonkun toisen, päästään (ja kehostaan) terveemmän koiran, joka muistuttaisi sakemannia mahdollisimman paljon.