Ajokortin uusiminen

Nonkai

Thaimaalainen saa oleskeluluvan Suomeen ja vaihtaa Thaimaalaisen ajokorttinsa suomalaiseen. Thaimaalainen ajokortti otetaan poliisin haltuun. Thaimaalaisen ajokortin voimassaoloaika umpeutuu, joten se täytyisi Thaimaassa uusia. Onko kenelläkään kokemusta asiasta?

4

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärämenettely

      Ei sitä taikkukorttia pois oteta. Meillä on ollut jo satoja taikkuja marjahommassa, ja kyllä täällä molemmat kortit on jäänyt omistajalleen.

      • Thaimaantalollinen

        Kyllä vaimolta otettiin, kun vaihtoi suomalaiseen, aikoinaan.


    • Thaimaantalollinen

      Käypäs poliisilaitokselta kysymässä, ehkäpä nykyisinkin vielä antavat uutta korttia vastaan vanhan matkan ajaksi mukaan. Yli kymmenenvuotta sitten antoivat vaimolle mukaan. Tosin, kun matka-ajankohdat eivät aina sopineet kortin uusimisen kanssa yhteen, annoimme vanhentua myöhemmin.

    • ksxnj

      En tunne asiaa , mutta Suomen tuntien voisi kuvitella , että poliisi ottaa kortin pois vaikkei sillä ole mitään virkaa täällä.
      Thaimaassa pidempään oleskelevien farangien kannattaa muuten hankkia thaimaalainen ajokortti se toimii ID:nä jolla saa esimerkiksi sisäänpääsymaksun ( luonnonpuistot , huvipuistot jne) thai kansalaisen hintaan joka voi olla vain kymmenes osa ulkomaalaiselta perittävästä hinnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      5467
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4238
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3685
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2995
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      79
      2678
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2138
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1398
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      62
      1244
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      409
      1224
    Aihe