Thaimaalainen saa oleskeluluvan Suomeen ja vaihtaa Thaimaalaisen ajokorttinsa suomalaiseen. Thaimaalainen ajokortti otetaan poliisin haltuun. Thaimaalaisen ajokortin voimassaoloaika umpeutuu, joten se täytyisi Thaimaassa uusia. Onko kenelläkään kokemusta asiasta?
Ajokortin uusiminen
4
388
Vastaukset
- väärämenettely
Ei sitä taikkukorttia pois oteta. Meillä on ollut jo satoja taikkuja marjahommassa, ja kyllä täällä molemmat kortit on jäänyt omistajalleen.
- Thaimaantalollinen
Kyllä vaimolta otettiin, kun vaihtoi suomalaiseen, aikoinaan.
- Thaimaantalollinen
Käypäs poliisilaitokselta kysymässä, ehkäpä nykyisinkin vielä antavat uutta korttia vastaan vanhan matkan ajaksi mukaan. Yli kymmenenvuotta sitten antoivat vaimolle mukaan. Tosin, kun matka-ajankohdat eivät aina sopineet kortin uusimisen kanssa yhteen, annoimme vanhentua myöhemmin.
- ksxnj
En tunne asiaa , mutta Suomen tuntien voisi kuvitella , että poliisi ottaa kortin pois vaikkei sillä ole mitään virkaa täällä.
Thaimaassa pidempään oleskelevien farangien kannattaa muuten hankkia thaimaalainen ajokortti se toimii ID:nä jolla saa esimerkiksi sisäänpääsymaksun ( luonnonpuistot , huvipuistot jne) thai kansalaisen hintaan joka voi olla vain kymmenes osa ulkomaalaiselta perittävästä hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164456Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv622567Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61123- 66864
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 40806
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768