Miksi lääkkeiden vieroitusvaikutuksista ei kerrota

Olen kohta kymmenen vuotta syönyt erilaisia masennuslääkkeitä. Ihmettelen, miksi lääkärit eivät sanallakaan mainitse lääkkeiden vieroitusvaikutuksista! Olen taas kerran vaihtamassa lääkettä toiseen ja asteittain vähentänyt aiempaa lääkitystä (lääkärin ohjeen mukaan). Ihan järkyttävä olo. En yhtään ihmettele, jos joku ajautuu tekemään jotakin peruuttamatonta tällaisessa sekavassa tilassa.
1970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Siksi eivät kerro koska jos niin tekisivät niin lääkkeiden käyttö vähenisi huomattavasti.Eiväthän ne kerro sitäkään että neuroleptit aiheuttavat riippuvuutta.

Äänestä

Kuinkas kävi sille lääkärille, joka Tv-ohjelmassa erehtyi hieman kertomaan psyyken lääkkeiden sivuvaikutuksista. Kenkää tuli!

Äänestä
  • Oli muuten psykologi, joka tuli maininneeksi,että masennuslääkkeillä on haittojakin.Vois terapia olla parempaa.Duodecim muuti käypähoitosuosituksia, joissa oli vain lääkehoito. Pitää tarjota myös terapiaa, mutta nettiterapian esittely riittää. Aku Kopakkala.

    Äänestä

Totuus on usein huonosta bisnekselle.

Äänestä

Eihän se jamppa mikään lääkäri ollut vaan joku hihhuli.

Äänestä
  • Hän oli/on psykologi.

    Äänestä

Kyllä se kerrotaan siinä lapussa joka tulee lääkepakkauksen mukana.

Äänestä
  • Vitut kerrotaan.

    Äänestä

  • Kerrotaan.

    Äänestä

  • rhethet kirjoitti:

    Kerrotaan.

    Ei kerrota. Lääkepakkauksen ohjeet ovat tuskin koskaan täsmällisiä. Niistä puuttuu tietoa, vaikutusten todennäköisyydet voivat olla aliarvioitu ja vanhentuneita, osa vaikutuksista on tarkoituksella jätetty pois ja niin edelleen. Ohjeet ovat ainoastaan suuntaa-antavia ja niiden tietoihin ei tule suhtautua kuin raamattuun.

    Äänestä

  • Kerrotaan. Lääkepakkauksen ohjeet sisältävät tietoa siitä mitä on odotettavissa kun annostusta muutellaan suuntaan tai toiseen.

    Äänestä

  • DumbiBumbi kirjoitti:

    Kerrotaan. Lääkepakkauksen ohjeet sisältävät tietoa siitä mitä on odotettavissa kun annostusta muutellaan suuntaan tai toiseen.

    eipäs juupas, eipäs, juupas...

    Äänestä

  • DambdiDumb kirjoitti:

    eipäs juupas, eipäs, juupas...

    Luet nyt sen lääkeliuskan ajatuksella läpi.

    Äänestä

Johtuu siitä, että lääkäreillä on vakiintunut käytäntö määrätä psyykeläkkeitä jos potilas sanoo että ahdistaa, masentaa...
Sitten potilas täytää jonkin paperin rasti ruutuun menetelmällä. Lääkäri laskee rastit ja määrääsitten mielialalääkkeitä: Näitä voi syödä kyllä pitemmänkin aikaa, ei tule riippuvuutta.
Näin kävi minulle.Jos menee sanomaan että lääke ei auta, lääke vaihdetaan toiseen.
Siinä vierähti toistakymmentä vuotta. Nyt olen lopettanut itse lääkkeet ja vointi ei ole koskaan ollut parempi.
Lääkkeiden määrääminen ja vaihto tapahtuu konemaisesti lääkäreiltä. Se ei ole oikein!

Äänestä
  • Olen kuullut, että suurin osa ihmisistä voi paljon paremmin, kun ovat lopettaneet neuroleptien ja muiden psyykenlääkkeiden syömisen. Useimmat ovat tunteneet itsensä vain huonovointisiksi ja sairaiksi niitä syödessään. Psyykenlääkkeet ovat sumutusta.

    Äänestä

> Lääkkeiden määrääminen ja vaihto tapahtuu konemaisesti lääkäreiltä. Se ei ole oikein!

Eiköhän se ole ihan sitä käypää hoitoa, ja vain se on sitä OIKEAA hoitoa!

Äänestä

"Totuus on usein huonosta bisnekselle."

Tämä liittyy tosiaan lääkeyhtiöiden bisnekseen. Nyt on vallalla ajatus että bentsodiatsepiinit ovat haitallisia ja että ne aiheuttavat riippuvuutta, joka on totta, mutta tilalle määrätään riippuvuutta aiheuttavia muita lääkkeitä sillä perusteella ettei aiheuteta riippuvuutta. Ihan kusetusta toisinsanoen.

Rehellinen lääkäri sanoisi että kaikki nämä lääkkeet aiheuttavat riippuvuuden. Oletko mieluummin riippuvainen rauhoittavista vai serotoniinilääkityksestä?

Äänestä
  • Potilaalle voitaisiin antaa mahdollisuus kokeilla mikä lääke hänelle tuntuu parhaalle ja valita näin riippuvuutensa ihan itse. Lääkäri tuskin on ajatustenlukija joka pystyy 15 minuutin keskustelun perusteella päättelemään miltä mikäkin lääke potilaasta tuntuu. Kaikki ihmiset ovat yksilöitä.

    Äänestä

Suomi on aika pieni maa, ei meillä tehdä alan tutkimusta, eikä ole viimeisintä tietoa. Meillä on esimerkiksi tehty yksi Mirtatsapiinitutkinus lapsille, jossa annettii ko. Lääkettä, ja kysyttiin että tuliko parempi olo. Ja tuli. Tosin vertailuryhmää ei ollut... Tämän tutkimuksen ja kotimaisen lääketeollisuuden vaikutuksesta suomessa on hurja määrä läskejä, kyseitä lääkettä syöviä lapsia ja nuoria.

Tälle lääkkeelle ei ole annettu hyväksyntää käytölle nuorten ja lasten hoidossa. Tämä siksi, että on tehty kaksi suurta tutkimusta, joissa ei havaittu lääkinnällistä vaikutusta plaseboon verrattuna. Mirtatsapiinin määrääminen lapsille ja nuorille on siis täysin edesvastuutonta toimintaa, se ei ole lääke kalkkitapletteja enempää. Paitsi että kalkkitabletir ovat terveempiä.

Nämä tiedot löytyvät euroopan lääketurvallisuusviraston julkaisusta, jolla evättiin lupa ko. Lääkkeen käytölle lapsille ja nuorille. Siellä nimenomaisesti lytätään tämä suomalaistutkimus.

Lääkkeiden haittavaikutuksia kyllä kerätään ja tutkitaankin, mukaanlukien vieroitusoireet. Peli on kovaa, kyse on miljardeista euroista vuositasolla. Vert tupakkateollisuus, öljy yhtiöt.

Jokainen jolla on vakavia oireita - vaadi niistä tehtäväksi ilmoitus. Tämä on ainoa keino saada asioihin järkeä.

http://withdrawal.rxisk.org

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HämmentynytYyksilö kirjoitti:

Olen kohta kymmenen vuotta syönyt erilaisia masennuslääkkeitä. Ihmettelen, miksi lääkärit eivät sanallakaan mainitse lääkkeiden vieroitusvaikutuksista! Olen taas kerran vaihtamassa lääkettä toiseen ja asteittain vähentänyt aiempaa lääkitystä (lääkärin ohjeen mukaan). Ihan järkyttävä olo. En yhtään ihmettele, jos joku ajautuu tekemään jotakin peruuttamatonta tällaisessa sekavassa tilassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu