Mazda 5 öljynkulutus

tympäsee

Auto syö hitosti öljyä ja ohivuotomittauksen mukaan männänrenkaat päästää läpi.
Osaako joku heittää arviota paljonko männänrenkaitten vaihto maksaa? Ja mitä muuta kannattaa samalla vaihtaa? Auto on 2007 vuosimallia ja 2 litran 146hv bensakoneella.

5

2704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskin_männänrenkaat

      Ei luulisi männänrenkaiden loppuvan tuon ikäisessä. Ehkä sylinterit soikeat eli pitää porata.

    • hrhthrth

      Jos samaa konetta kuin hopassa pitää sitä omaa halpaa litkua laittaa.Jokin hienompi 0-40w longlife ei kuulemma käy jos talvikäyttö?

    • motorrempa

      Öljyrenkas pitää öljyt alapuolella männänrenkaat vain puristukset kohillaan!

    • RMB

      Selvitetään nyt perusasiat.
      Moottoriöljymäärälle on ylä- ja alaraja. Öljyntaso ei siis saa ylittää ylärajaa. Se ei ole kuitenkaan merkki, jossa öljyn pitää pysyä. Alaraja on taas vastaava raja öljyn minimimäärälle.
      Huolestua ei siis saa jos taso on laskenut puoleen väliin.
      On moottoreita, joiden öljyn taso ei kerta kaikkiaan pysy ylärajassa, vaan taso laskee hieman. Ei tarvitse heti olla lisäämässä öljyä.
      Kyllä näin saa öljyä lisätä, kun yrittää väkisin pitää ylämerkissä.
      Myös auton asento mitattaessa on tärkeä. Jos vähänkin keula pystyssä tai kallellaan, näkyy alentunut öljytaso tikussa ja taas menee puolikas öljyä.
      Et ilmoittanut ajomäärää. Suuri ohivuoto on yleensä suhteessa siihen.
      Ohivuoto on suuntaa antava tieto. Tarkoittaa sitä, että paine karkaa männän päältä sytytysvaiheessa jonnekin. 20% on vielä sallittu ja jopa vähän enempikin. Jos vuoto on reilumpi, vikamahdollisuuksia on joko venttiilivuoto tai mäntä-/sylinterivaurio.
      Mikäli öljyä pääsee vuotamaan venttiilien varsien kautta palotilaa, aiheuttaa öljyn karstoittuminen esim. venttiilien istukkakohtiin ohivuotoa.
      Siis hyvin vaikea kertoa mitä remontti maksaa. Epäilen kuitenkin ettei öljyrengasvauriota.
      Öljylaatu tulee olla vähintään tehdasvaatimus.

    • juupajuu

      Mulla sama auto ja öljyä syö 2 litraa tuhanella kilsalla... missä vika?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3854
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3718
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2594
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2266
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1956
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe