Taloyhtiön parkkipaikalla on octavia joka on aamuisin roikassa. Octavia pitää kuitenkin konepellin alla omituista "pirinää" lämmityksen aikana. Miten ihmeessä on osattu tehdä lohkolämmitin joka pitää tuollaista ääntä? Ääni on siis sellanen tyyppiä "suristin" ja kuuluu vaimeana auton matkustajan puolelta edestä. En ole viitsinyt kysyä naapurilta...
Naapurin octavia pitää kummallista ääntä
raju.kyykytys.qyyq
16125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joku venäläinen p-päristin lämmittää kabiinia. Eihän siinä muuten ikkunat sula alle sadan kilsan ajolla.
Hei kykkänen, kysypä sitä lohkolämmittimen valmistajalta. Skodalla tuskin on osaa eikä arpaa lämmittimen tekniikkaan.
Mikä valmistaja on kyseessä?
Mieti sitä hiljaa ittekses. Venäläinen tuote se ei kuitenkaan ole.
Ei nämä asiat kuule miettimällä selviä.
Kyykkäressu, kyseessä on sisätilanlämmitin. Mopossa semmoista ei ole vaan kyseessä on puhallin jossa on sähkövastus.
Miksi se on sitten asennettu konetilaan? Oma 2,1 kW puhaltimeni on kiinni keskikonsolissa eikä ulos kuulu mitään jos ovet ja ikkunat ovat kiinni.
Skodassa on turhaa käyttää lämmitintä, skodat räjähtävät muutenkin helposti. Itäkabiinin kori on kiero ja lämpö karkaa ja aiheuttaa vaan ikkunoiden huurtumista ja jäätymistä.
Moottoriakaan ei skeidassa kannata lämmittää, kun sen vesitila on ylisuuri, vaikka useamman tunnin käristäisi sitä moottorinlämmitintä, ei se pysty sitä tehokaasti lämmittämään se defa tai calix.
Skeida on tunnetusti kylmä talvihelvetti. Siperiassa niihin on jäädytty ja ruumiita on sitten kuskattu ortodoksihautuumaille pitkin ihanan itänaapurimme laajoja siperian lakeuksia.
Meidänkin naapurin skozdasta kuuluu outoja ääniä, aina kun hän on lähdössä liikenteeseen. Muistuttaa ihan miehen huutoa ja raivoa.
Skodistit on herkkää porukkaa, jos kysyisit siitä melusta, vois ottaa nokkiinsa, jopa suuttua. Tämä itätekele sokota on niiden heikko kohta, jota niiden täytyy jatkuvasti hävetä.
Sokotasta nyt vaan kuuluu kaikenlaisia ääniä, niillä on hyvin elävä ja realistinen äänimaisema. Siihen kuuluu ulinaa, ulvontaa, popkornin valmistuksen tapaista pauketta, jne.
Kyykkäressu, jos ääni kuuluu konetilasta kyseessä on polttoainetoiminen lämmitin. Webasto, eberi, mikuni, artic tms. Piuha on ylläpitolaturia varten. Ylläpitolaturi on hyvä jos ajomatka on lyhyt kas kun kylmä akku ottaa huonosti virtaa vastaan. Kyse ei ole laturin koosta, tuossa allekirjoittaneen nakufabiassa on 1,7kw bochin voimalaitos joten lataustehoa on enemmän kun riittävästi.
Skeidaan ei voi hankkia webastoa tai eberiä, kun niissä on niin pienet akut, että ne ei kestä lisälämmittimen kuormitusta. Vaikka käyttäisi ohjeiden mukaan. Tämän on oikein skodaliikekin myöntänyt. (metro-auto)
Ahtaaseen konetilaan ei sovi iso tehoakku, joka ratkaisisi ongelman.
Tai voihan sen toki hankkia mutta ei se pitkään toimi skeidassa. Monissa autoissa, mm. fordin mondeoissa ja s-maxeissa ja monissa muissa on ainakin dieselkoneella olevissa malleissa ilman muuta vakiovarusteena tehdasasennetut weberit.
Skeidaan sen saa lisävarusteena, mutta myyjät eikä huollot eivät suosittele sitä em. akkuongelman takia. Monet kieltäytyvät jopa laittamasta skeidaan.
Ja mitä lämpiämiseen tulee, tuo fabia(1,2tdi -11. my10) on kymmeneen vuoteen ensimmäinen auto jossa minulla ei o "webastoa" Nin, autotallissa on hyllyllä melkein käyttämäton eberi, ei vaan o ollu tarvetta.
Höpöhöpö, tuossa nakkikattilassa on 120A.
Ja minulla on kyseinen auto.
Vein tuossa roskat ja katsoin samalla pimeyden turvin että kyse on tutusta vihreästä Defan johdosta. Jos naapuri ei ole TI-tapaus niin voi olla että koko laitteisto Defaa.
PS. nyt ei pirissyt mutta varmaankin aamulla taas pirisee? Ihmettelin myös miksi takaikkunalla on kypärä ja kuulosuojaimet (meluongelma?)