Ulkomaille muutto

TulevaMaahanmuuttaja

Moikka, eli tyttöystäväni kanssa ollaan jo kauan sitten päätetty, että muutetaan ulkomaille kun opiskelut on molemmilla hoidettu täällä kylmässä ja pimeässä suomessa.

Eli muuttoon aikaa vielä semmonen plus miinus 8 vuotta aikaa, mutta itse jostain syystä hirveä hinku pois jo nyt ja en voi olla miettimättä asiaa.

Ollaan molemmat sitä mieltä, että kerta kun täältä päästään pois niin uuden maan täytyy olla lämmin. Itselläni on viimeiset pari vuotta ollut hinku aasian suuntaan, enimmäkseen japaniin mutta kiinnostus on kova myös singaporea, etelä-koreaa, hong kongia sekä kiinaa kohti. Naikkonen taas on kiinnostunut enimmäkseen espanjasta ja austraaliasta joista jälkimmäiselle minäkin lämpeän erittäin paljon. Jenkit taas tupsahtelee mieleen on/off tyylisesti aika paljon mutta vaihto-vuoteni perusteella olen sitä mieltä että hieno maa mutta asua en siellä haluaisi.

Olisiko kenelläkään täällä mitään inputtia ja ehdotuksia toimintatavoista ja maista mihin muuttaa? Itse olen erittäin avoin uudelle kulttuurille sekä kielelle, mutta olisihan se vaivatonta jos englannilla pärjäisi kuten ausseissa.

Lisäpointtina vielä, tosiaan lapsia halutaan, mutta se että hankitaanko ne suomessa vai tulevassa maassa on vielä auki.

Olisi kiva jos jakaisitte kokemuksianne ja mielipiteitänne eri maista.

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ExPatr

      Opettele ensi suomen kieli. Kun äidinkielen taso on tuota, niin et opi vierasta kieltä.

      Sen jälkeen voin kertoa kokemuksia niistä 8 maasta, joissa olen asunut.

      • canned_meatballs

        Taisit pistää syyksi aloittajan pienet kirjoitusvirheet kun et yksinkertaisesti jaksanut kirjoittaa kokemuksiasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe