Windows on juuri asennettu uudelleen. Aiemminkin on ollut ongelmia ko. ohjelman kanssa. Kahta eri ilmaisversiota on testattu eikä silti aina toimi. Ohjelma ei kaadu jonkun tietyn tiedoston kohdalla vaan täysin satunnaisesti. Resurssienhallinnalla kopioituna kopioituvat normaalisti joten vika ei ole tiedostoissakaan
Teracopy kaatuilee kesken kopioinnin
teracopy
768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Seiskassa toimi kuin junan vessa, kympissä kaatuili jostain syystä, tosin en ole hiljaittain kokeilut asentaa uudelleen.
Koeta toista vastaavaa ohjelmaa. Sellainen on Supercopier.
Osoitteesta: http://ultracopier.first-world.info/supercopier.html
Windowsissa on ihan oma kopiointitoiminto, joten itseaiheutettua käyttää tuollaisia.
Karpalo on hiljaa. Kopiointi on nopeampaa käytettäessä erillistä ohjelmaa.
Bugisten roskaohjelmien ongelmien selvitys vie enemmän aikaa kuin se, että normaaliin tapaan kopioi robocopyllä joka TOIMII.
Jos tietokoneen käytössä suurten tietomäärien kopiointi ja peilaus on pääasiallinen juttu niin silloin ei suosita Windowsia vaan käytetään tietysti käyttöjärjestelmiä joissa on robocopyn sijasta rsync.
Miten kopiointi on nopeampaa erillisellä ohjelmalla?
Robocopystä taisi puuttua datakompressio. Sitä kun lennossa pakkaa datan ja purkaa niin on vähemmän siirrettävää. Peilauksessa on myös mahdollista optimoida sitä, että siirtää vain muutoksia.
Mutta sitten kannattaa kyllä tehdä sitä järjen käyttöä, että entäs jos se paska kopiointiohjelma vaikka sotkee datat että miten tuossa sitten oikein SÄÄSTÄÄ?
En nyt välttämättä tyrmää erillisen kopiointiohjelman käyttöä, koska voi olla poikkeustilanteita mutta kun kyseessä on datat niin pitäisi olla vähän varovaisempi kuin muuten ohjelmien kanssa. Pitäisi esim. tietää miten se kopiointi ihan tarkalleen tapahtuu teknisesti.