Minulla on aikuinen rescue-vinttikoira mix, ja haluaisin ottaa sille kaveriksi kissan. Mutta tottuuko aikuinen riistaviettinen koira kissanpentuun? Ulkona yrittää kyllä kissoja jahdata, mutta äidilläni on 9 kissaa ja muutaman kuukauden asuimme samassa talossa -koira yläkerrassa ja kissat alhaalla. Joka päivä kuljimme kissojen ohi remmistä ja loppujen lopuksi koiraa ei kissat juuri enää kiinnostaneet.
Kerran koira pääsi vahingossa irti alakertaan, jolloin vain innostuneesti ajoi kissat kylpyhuoneeseen, muttei seurannut avoimesta ovesta sisään tai yrittänyt napata kiinni. Heti, kun kissat olivat pois näkösältä, koira tuli itse luokseni eikä jäänyt ovelle kyttäämään.
Voisiko koirani tottua kissanpentuun, jos vaikka aluksi pidän ne eri huoneissa ja koiralla kuonokopan tutustumisien ajan?
Vinttikoira ja kissanpentu samassa talossa?
2
173
Vastaukset
- vintvint
Kyllä voi. Olen jo vuosia pitänyt sekä kissaa että vinttikoiria. Vinttikoirat on hyvin laumavaistoisia. Pidät jöötä vaan ja kiellät oman kissan jahtaamisen. Hyvät kaverit niistä tulee. Mutta tee se itse, äläkä jätä kissaa ja koiriaa "selvittelemään välejään". Tontillemme eksyvät vieraat kissat kohtaavat loppunsa silmänräpäyksessä, ikävä kyllä.
- enottaisees
Etkö näe äitisi luona riittävästi kissoja, saat varmasti niitä silitellä ja hoivata ihan mielin määrin.Sinuna en ottais kissaa, niiden hoito maksaa saman verran kun koiran.Vessahiekat ruoka el kulut.Sinuna keskittyisin siihen omaan lemmikkiin, enkä alkais haalia isoa laumaa.Vaikka äidilläsi selkeästi onkin taipumusta elukoidenb hamstraamiseen.Oikeesti, ei ole järkevää haalia itselleen useita eläimiä.HOito kärsii,ja elukat.Asuntokin haiskahtaa kissojen vuoksi yleensä ihan kamalalta, itse sitä ei huomaa, kaikkeen tottuu.
MUn äidilläni oli kaksi kissaa,hän kehui aina miten eivät haise.Oikeasti, haju oli siellä porraskäytävässä vastassa kun alaovelta sisälle mentiin.Ihan kamalaa se oli.
Koira on sentään sisäsiisti, eikä haise naapuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614398KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523221Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512465- 1022154
- 241893
- 231642
- 301616
- 1611484
- 351261