Hei ! Olen noin 13v tyttö ja äidilläni on pakko-oireinen häiriö. Äidilläni ei ole lääkkeitä eikä hän käy terapiassa yms. Aina kun joku ottaa sen puheeksi hän ei vastaa mitään ja vaihtaa aihetta. Minä turhaudun nykyään helposti ja tuntuu etten enää kauaa jaksa tätä. Yritän ymmärtää äitiäni, että tämä on hänellekin hirveää mutta se on vaikeaa. Mitä pitäisi tehdä?
Apua äidin kanssa
3
175
Vastaukset
- fgfdhgfdhfdhfds
Olet aika vahvasti alaikäinen. Jos olet vailla asiallista tukea ja hoivaa, ota yhteys lastensuojeluun (sosiaalitoimeen). Tuskinpa sinä voit äitiäsi mihinkään painostaa, mutta omaan elämääsi voit vaikuttaa. Pakkohoidon kriteerit ovat varsin tiukat ja resurssit niukat.
- HaeRohkeastiApua
Hei Sinä!
Mene rohkeesti juttelemaan ensin kouluterkkarille. Sinun ei tarvitse ruveta hoitamaan omaa äitiäsi, vaan Sinä itse tarvitset tukea ja ymmärrystä kasvaessasi nuoreksi naiseksi. Pyydä, että saat tukihenkilön, jonka kanssa voit tavata säännöllisesti ja liikkua ja harrastaa kaikkea kivaa. Nuorille on myös muita tukipalveluja, joissa voit käydä purkamassa pahaa mieltäsi luotettavalle henkilölle. Sano terkkarille, että kotitilanteenne tulisi myös kartoittaa, ehkä äitisi oloa helpottaisi tuki kodinhoidossa? Ehkä hän tarvitsee keskusteluapua mielenterveydellisissä asioissa?
Toivon, että asiat järjestyvät. Tule tänne sitten kirjoittamaan kuulumisia!
Voimahalaus! - skinnybob
voit periä samat oireet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18111307
- 575392
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 382311
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441735Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381393Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61226Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261179