Kissan pissaaminen mihin sattuu..

vinkkejäneuvottomalle

Hei,

minulla on kaksi tyttökissaa (1,5 vuotias ja n.3 vuotias).
Nuorimmalla on ilmennyt seuraavanlaisia ongelmia:

naukuu normaalia enemmän (ei ole kiimamouruamista).
eräänä päivänä kävi hiekkalaatikolla tiheäänkin tahtiin, muttei mitään tullut (naukui laatikolla)..
nyttemin käy harvoin laatikolla ja pissailee enimmäkseen ympäri kämppää.
Aluksi oli parikertaa myös oksentanut (en havainnut karvapalloja oksennuksessa), mutta oksentelua ei sen enempää ole ollut.
Tätä pissailua ympäri kämppää on nyt jatkunut noin vajaa kolme viikkoa.

Olen yrittänyt miettiä päänipuhki mistä tämä johtuisi.. olen lukenut virtsatieonglmista, reviirimerkkailusta, kiimamerkkailusta, hiekkalaatikon vaikutuksesta, stressikäyttäytymisestä ja ihmisen stressin tarttumisesta.
(itselläni on ollut viime kuukaudet paljon stressiä).

en vielä ole ollut yhteyksissä lääkäriin, kun ajattelin ensin kysellä onko muilla ollut vastaavanlaisia kokemuksia omankissan kanssa (ja kissani kuitenkin muuten on käyttäytynyt normaalisti, syö ja juo, leikkii ja nukkuu). Olen myös pohtinut leikkuuttamista, mutta auttaisiko tuo nyt näihin vaivoihin?
Kissat ovat sisäkissoja, kesäisin ulkoilutan valjaissa.

5

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elvoisiauttaa

      JOs laatikolle pissaaminen sattuu,kissa tekee pissat pehmeille pinnoille,silloin on kyse virtsatulehduksesta.Joka siis vaatii el käynnin,ja lääkekuurin.Virtsatulehdus pitkittyessäään voi olla kohtalokas.Vaikeata arvella mistä kissasi kohdalla on kyse.Aika monilla kissoilla, oli ne sitten ulko tai sisäkissoja,on tuota pissaamisongelmaa.Voi siis johtua kissasta itsestään,stressistä,likaisesta wc lootasta/se on väärässä paikassa,virtsatulehduksesta,tai jostain muusta.Itse veisin kissan el,joka varmistaisi ettei ole virtsatulehduksesta kyse,ja sieltä varmaan saa neuvot miten toimia jatkossa.
      Yksikään kissa ei ole lopettanut oikeasti sisälle pissailuaan siksi,että se on päästetty vaaroihin vapaaksi ulos.Kissa ei protestoi,se on ihmisten harhakäsitys.
      Apua ulos jättäminen tuo siksi ajaksi kun kissa on ulkona, silloin se ei tietenkään pissi sisälle,ulos jättäminen ei paranna kissan sairautta.Vaan voi jopa pahentaa sitä,jos on tulehduksesta kyse. On ihan sama kun itse menisit pihalle sairastuttuasi,ettei perheen jäsenten tarvitse nähdä sairasteluasi.Se on vain ongelman pois silmistä laittamista,vastuutonta siis.Tuon kerroin siksi,koska täällä on yhdellä ihmisellä tapana ehdottaa ulos laittamista kaikkiin kissaan liittyviin ongelmiin, vaikka kissa olisi hyvinkin sairas.Tietysti siinä kun saa kissan pois silmistään,niin ei näe sen kärsimystä,mutta ei se kyllä kissaa valitettavasti paranna.

    • kissip

      Minäkin kyllä epäilen että kissallasi on virtsatientulehdus tai virtsakiviä. Eläinlääkärille ja ei missään nimessä mihinkään ulos heitetä!

    • vapausparasta

      Aloituksen viimeinen rivi paljasti ongelmien ytimen. Sisäelämä on kissalle silkkaa kärsimystä, eikä kissan rehaamisesta valjaiden jatkona ole kissalle todellista iloa. Kannattaa luopua itsekkyydestä ja ajatella kissan parasta. Vapaus on kissalle parasta.

      • mitäpäässäsiliikkuu

        Aloittaja kertoi kissojen olevan sisäkissoja ja esimerkiksi taajama/kaupunki alueilla kissoja ei saa pitää vapaana, joten aloittaja toimii ihan oikein pitäen kissat sisällä ja vain kiinni kytkettynä käyttää ulkona, kuten on laissakin määrätty.
        Maalla kissoja voi pitää vapaana, mutta loppujen lopuksi ei sekään turvallista ole ja siksi olisi hyvä olla aidattu piha-alue jolloinka on kissan hengissä pysymis mahdollisuus parempi. Toki kissat osaa kiipeillä jne, mutta ainakin on yritetty panostaa turvallisuuteen.

        Onko mielestäsi hyvä asia että kissoja on jopa villeinä valtoiminaan kulkemassa ja lisääntymässä? Mielestäni kissojen ei tarvitse vapaina kulkea ja ihminen joka kytkettynä pitää kissan ulkona on fiksu ja ajattelee rakkaan lemmikkinsä turvallisuutta.


    • rakkauseläimiin

      Kissallani ollut muutamaan otteeseen samanlaista ongelmaa,saanut antibiootti kuurin ja kipulääkettä.Herkimmät kissat saavat virtsaus ongelmaa,jopa stressin,omistajan poissaolon ,joskus reviiri ongelma.Hiekkalaatikoita olisi hyvä olla 2,koska 2 kissaa ja hiekka-astiat on pidettävä siistinä.Kipeä eläin on vietävä heti lääkärille,eikä viikkojen päästä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe