Valtavan kokoinen asteroidi lähestyy maapalloa.
Vasta äsken havaittu iso murikka ei liiku normaalin kaavan mukaan.
Onko se edes mikään asteroidi vai onko se keinotekoinen pieni avaruuskaupunki, joka on eksynyt matkallaan kohti kaukaisia galakseja.
Miksi tämä huomattiin vasta pari viikkoa sitten?
Avaruuttahan tarkkaillaan jatkuvasti ja maata lähestyvät kohteet pystytään huomaamaan jo kauan ennen niiden saapumista maapallon lähelle.
Huimaavalla nopeudella liikkuva ja suuntaansa vaihteleva taivaankappale ohittaa meidän pienen pallomme turvallisen etäisyyden päästä.
Sanovat asiantuntijat, joille koko tämä välikohtaus tuli täysin yllättäen eteen.
Keneen on nyt luottaminen?
Pitäisikö heti alkaa hillittömät kulutusjuhlat, tehdä velkaa ja ottaa kaikki ilo irti tästä loppuajasta?
Onneksi tämän katastrofin pitäisi tapahtua sopivasti Halloweenin aikaan, joten pahimmat kuolonirvistykset peittyvät mukavasti naamioiden alle.
Ja parhaimman naamiaisasun valinta pitäisi järjestää jo ennen juhlia:
"Tämän vuoden ehdottomasti ylivoimaisin voittaja on asteroidiksi naamioitu avaruusalus"!
Niin että, pärjäilkää ja hymyä huuleen.
Kerran se vain kirpaisee...
Päättyykö tämä kaikki suureen leimahdukseen?
14
100
Vastaukset
- eppu2
Älähän turhia murehdi, ihan just ovat keksimäisillään sellaisen vehkeen,jonka sitten lähettävät avaruuteen. Se on sellainen vehje, joka vetelee kauemmas kaikki kappaleet, jotka uhkaavat maapalloa.
Se suuri leimahdus tulee sitten 4,5 miljardin vuoden päästä - äijä-
-kantsii mennä keittiön pöydän alle suojaan; menin ja löysin maukkaita pullanmuruja...
- kylmätotuus
Kauhea uutinen!
Nyt menivät viimeisetkin yöunet.
Kyllä asiantuntijoiden päitä on nyt kiireesti vaadittava vadille!
Olen niin pettynyt Esko Valtaojaan, etten voi sanoin kuvailla.
Kuinka voi olla mahdollista, että hänkin petti luottamukseni?! Kehtasikin pimittää minulta näin tärkeän tiedon.
Kostoksi poltan kaikki hänen teoksensa nyt kun vielä happea riittää.
En luota enää keneenkään.
URSAN sivut on suljettava oitis, mokomakin "pelleseura"!
Onneksi olemme olleet edes yhdessä asiassa viisaita.
Kulutusjuhlia olemme viettäneet jo kauan ennen tätä karmeaa uutista.
Suuri osa suomalaisista on korviaanmyöten veloissa, hyvä he!
Lähden mukaan juhliin heti huomenna viimeisillä euroillani.
Mitähän juhlavaa niillä saisin?
Kurpitsaa en ainakaan osta, koska naamiot eivät lemppareihini!- kylmätotuus
Korjaus viimeiseen virkkeeseeni.
Kurpitsaa en ainakaan osta, koska naamiot eivät kuulu lemppareihini!
- GiovanniJäkälä
No, kyllä Jari "Bull" Mentula hoitaa tämän(kin) homman nappaa asteroidin ennen maahan iskeytymistä ja sinkoaa takaisin sinne mistä tullutkin. Samalla varmasti nostaa koko Suomenkin suosta. On se vaan niin riski kaveri.
Turhaan ei ole saanut palstatilaa iltapäivälehdistössä. - AssadinAsteroidi
Neuvostoliittolais aikojen kopio Putin Sputnik se siellä leijailee. Pitäneet tiedon visusti piilossa, se on ikään kuin suoja-mokkula Amerikan tähtien sota ohjuksille. Mitäpä siitä huutelemaan isoon ääneen.
On ollut runsas ampiaisia pörräävä syksy. Ettei vaan ampiainen ole mennyt kaukoputken linssille lepäämään. Sitten vielä ryypätään rahat.
- kerranki-hyvä-uutinen
IHANAAA,,,
vihdoinki maailman loppu tulee,
tämä sekopinen kansaivaellus on merkki ihmiskunnan huluudesta,
jumalat tulee ja ottaa omasa pois,
se on raamatussa ennustettu ja tuhansia vuosia sitten,
nyt se tapahtuu, - valvokaa-kohta-haetaan-
maailmanlapset pois,
-
NYT kaikki rukoilemaan syntinsä anteeksi, luoja on tulossa hakemaan omansa pois,
nyt on näytetty taivaan merkit,
nyt maailma keskittyköön vain hyvyyteen,
sodat loppukkoon,
tulkoon tuhatvuotinen rauha maanpäälle,- ent.siivoojaparka
Mistäköhän sinä nyt höyryät?
Siis tulee tuhatvuotinen rauha maanpäälle, kun luoja hakee omansa pois (sotimasta)? - loppu-on-lähellä-
ent.siivoojaparka kirjoitti:
Mistäköhän sinä nyt höyryät?
Siis tulee tuhatvuotinen rauha maanpäälle, kun luoja hakee omansa pois (sotimasta)?hyvä niin,
-
mieti sitä,
ei se sitä tarkotanu lue uudelleen, - Eimenaamen
Eipä jää uudelleen rakentajia saati rauhanrakentajia JOS asteroidi pamauttaisi maapallon pois radaltaan tai aiheuttaisi elämän tuhoutumisen.
Vain sitkaimmat jäisivät henkiin ja ne eivät olisi ihmisiä. Henkiin jäisi skorpionit, rotat ja hämähäkit ja muutama apina sademetsiin. Ehkä merenalainen elämä missä vesi ei pääse kiehumaan. Niin ja perunat tietenkin.
- siinä-olis-ratkaisu-
JOOO,, siinä oliski ratkasu pakolaisongelmaan,
koko maailma olisi tuhkana avaruudessa törmäyksen jälkeen,
siitä ootellessa koiteaan selviytyä vaikka huonolta näyttää, - zirlitta
Eipä olisi pahaan mieleen muuten, mutta kun lapsilleni toivoisin vielä onnellista elämää kun niitä vuosiakin olisi vielä edessäpäin.
Muutoin tervetuloa avaruusalus vai mikä lie. Pieni tukkapölly avaruudesta vaikkapa maahanmuuttajille ja muille vääryyden tekijöille olisi kyllä tarpeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2245240Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465070Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2062797Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171362380- 652002
- 671814
- 2081694
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1841333Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3121151Talokauppoja
Mikä tuo huutokaupassa Ahventiellä olevan talon historia on kun ei näytä tarjouksia tulevan ? Jo toisen kerran tarjollaj8936