missään suomalaisessa aviisissa ei ole mainittu,että tämä "uusi" v8 onkin ford taurus sho:n 1990-l alun edelleen kehitetty moottori. volvo ja yamaha säästivät vinon pinon ja suv-kuskit ajelee onnellisena "modernilla" tekniikalla.
volvo xc90 v8
9
4615
Vastaukset
- hv:T
noh eipä toi moottori oli noin varsinaisesti muuttunu mihkää reilussa 10 vuodessa että ihan yhtä lailla toi nykyinen volvon T5 kone oli jo 850 sarjassa 90 luvun alussa ja on käytössä edelleen ja moderni edelleen. niin että eipä v8:siin tarvii sen enempää muutoksia että se on moderni ku T5:seen..
- ford
sitä vaan ihmettelen,ettei volvo ole kertonut koko totuutta ko. moottorista. vaan on hehkuttanut moottoria uutena. esim. viimeisin volvo-viesti( "ettei mitkään vanhat ratkaisut kelvanneet volvolle, vaan haluttiin uutta"). sinänsä moottori varmaan vastaa tehtäviinsä...
- minäääää
ford kirjoitti:
sitä vaan ihmettelen,ettei volvo ole kertonut koko totuutta ko. moottorista. vaan on hehkuttanut moottoria uutena. esim. viimeisin volvo-viesti( "ettei mitkään vanhat ratkaisut kelvanneet volvolle, vaan haluttiin uutta"). sinänsä moottori varmaan vastaa tehtäviinsä...
juu no voihan se noinki sanoo mutta totuus on se että moottorissa on varmaa haluttu uutena kaikki venttiilitekniikka sun muu.. itse en tosta fordin koneesta tiä mitää mutta onko se poikittain sijoitettu niinku tää volvon kone..?? se siinä on sit ainaki uutta ku käsittääkseni noita poikittai asennettuja v8 koneita ei kauheesti ole
- ford
minäääää kirjoitti:
juu no voihan se noinki sanoo mutta totuus on se että moottorissa on varmaa haluttu uutena kaikki venttiilitekniikka sun muu.. itse en tosta fordin koneesta tiä mitää mutta onko se poikittain sijoitettu niinku tää volvon kone..?? se siinä on sit ainaki uutta ku käsittääkseni noita poikittai asennettuja v8 koneita ei kauheesti ole
ko. moottori esiteltiin m.96 taurus sho mallissa, 3.4l,235 hv,sij.poikittain kuten volvossa. moottorissa valtavasti ongelmia nokka-akseleissa, toiv. yamaha on korjannut rakennetta.
- minääää
ford kirjoitti:
ko. moottori esiteltiin m.96 taurus sho mallissa, 3.4l,235 hv,sij.poikittain kuten volvossa. moottorissa valtavasti ongelmia nokka-akseleissa, toiv. yamaha on korjannut rakennetta.
okei no sit... noh luulisin että jos noinkin suuri tyyppivika on ku nokka-akselissa jotai et se on korjattu. käsittääkseni yamahan koneet on kuitenki melko hyviä että uskoisin että volvo ja yamaha tollaset viat on ottanu pois niistä...
- Anonyymi
ford kirjoitti:
ko. moottori esiteltiin m.96 taurus sho mallissa, 3.4l,235 hv,sij.poikittain kuten volvossa. moottorissa valtavasti ongelmia nokka-akseleissa, toiv. yamaha on korjannut rakennetta.
Ettei vain olis tasapainotus akselin ongelma jota korjailtu vesireiillä ja sen jälkeen ongelma poissa.
- Anakonda
Vähän vanha threadi, mutta jatketaan nyt samaan syssyyn.
Tänään töistä kotiin ajellessa poikkesin Volvoliikkeeseen kyselemään käytettyjä XC90:iä. Ei ollut ensimmäistäkään tarjolla, joten menin uusien autojen ostatolle ja myyjä alkoi esitellä T6 mallia.
Myyjä totesi että autossa on automaattisesti kytkeytyvä AWD jos renkaan pyörimisnopeus on 1/7 osan suurempi kuin muissa renkaissa. Ja totesi että jos haluan auton joka on jatkuva awd niin sitten täytyy ottaa vieressä oleva V8. Vaihdettiin autoa ja hyppäsin kuskin paikalle.
Ensivaikutelmalman loi mukava V8 mörähdys heti koneen startattua. Kiihdyttäessä mörinä tuntui tuon hintaluokan autoon vähän turhan kovalta.
Myyjä kehui vieressä autoa yhdeksi hiljaisimmista SUV:stä. Itselläni kyllä hieman eriävä mielipide asiaan.
Tuntui vähän vaikealta uskoa että autossa oli yli 300 hv. Mitenkään sporttisen rivakkaalta auto ei tuntunut, ja ihmettelen suuresti 0-100 km/h arvoja alle 7 sekunnin. Kysyin myyjältä auton painoa ja hän muisteli panon olevan 3070 lB, eli n. 2600 kg. Tehopaino jää selvästi alle Audi Allroad V8:n josta jäi viime keväältä tuntuma kohtuullisen nopeasta autosta.
Rautatiekiskojen ylitys Volvolla meni varsin pehmeästi 18" korkeaprofiilisista kumeista johtuen ja asfalttitien isohko monttu ei paljoa melua aiheuttanut.
Moottorijarrutus toimi kohtuullisesti volvon "tiptronicilla".
Hyvää autossa oli peräkontin tilat ja mahdollisuus kolmanteen penkkiriviin. Tuolle penkkiriville mahtuu lapset vaivattomasti, tai riittävän humalassa olevat kanssamatkustajat :-)
X5 Bemarin peräkonttiin verrattuna tilaa oli ruhtinaallisesti.
Auton ulkonäkö ulkoa päion oli hyvä johtuen lisävarusteena asennetuista alumiinisista kynnykistä. Sisältä auto oli volvomaisen muovinen. Jalopuuratti tuntui lämpimänä päivänä kädessä ihan mukavalta. Lämmitystä rattiin ei kuulemma saa, kuten ei takapenkeillekään.
Hintaa koeajoautollani 56 000 dollaria. Toimitukset alkaen maaliskuusta. Koeajoauto oli tullut viime viikolla.
Kaupan pihaan takaisin ajeltuani kyselin muutamien autojen hintoja. Myyjä kertoi karvalakkimallin uuden (2004) XC 70 lähtevän hintaan 30600 dollaria ja
uusi (2004) V70R hintaan 36000 dollaria (28125 euroa).
Sisällä myyjä vielä kyseli yhteystiedot, näytti pari kuvaa kolaroidusta XC70:stä, joka oli kulmaosumasta siirtänyt törmänneen auton nätisti sivuun. Lisäksi myyjä näytti 4 kertaa katonkautta ympäripyöritetyn XC90:n kuvaa, jossa auton korirakenne oli melko muuttumaton.
Referenssinä myyjä näytti Acuraa, jossa oli katto painunut pahasti sisälle. - Anonyymi
Vai onko sittenkin yamahan 4.4l V8?
- Anonyymi
moottorille on ihan oma wikipedia sivu, josta nuokin asiat selviää:
https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_B8444S_engine
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492458Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on582216- 421946
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2101728Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681650- 201570
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok881430Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s151419Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var111352Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191344