Meillä on rintamamiestalo täynnä puupaneelia. Sen maalaaminen on tosi kova urakka. Onko kellään kokemuksia paneelin maalaamisesta ruiskulla. Montako kerrosta tarvitaan ja paljonko tarvii ohentaa maalia, jotta maali menee ruiskusta läpi? Aiheuttaako ruiskuttaminen jotain ongelmia, jotka pitää huomioida tai onko joitain tunnistettuja syitä epäonnistumiseen tai onnistumiseen?
Neuvoista kiittäen
Paneelikaton ja seinien maalaaminen ruiskulla?
6
3708
Vastaukset
- valkoista-valkoista-vaan
Miksi maalaat? Ei ymmärrä.
- viltzz
Sisällä ruiskuttaminen aika villiä touhua. Telalla ennemmin. Mut rankkaa hommaa kaikki remontointi. Ite revin viikon tapeteita irti lastulevystä ihanvain keksiäkseni laittaa gyprocit tilalle
- BauHerr
Sisällä ruiskumaalaaminen on helppoa ja tehokasta, kunhan muistaa suojata kaikki ei-maalattavat pinnat mukaan lukien itsensä.
Hengityssuojain on aika ehdoton laite. Kertakäyttöhaalari on hyvä, joskin hiostava laitos.
Maalien ohentaminen riippuu sekä kompuran paineesta, ruiskusta että maalista. Öljymaalien ohennus on paremminkin kokeiluun perustuvaa kuin tiedettä.
Ruiskuista kannattaa hankkia 10 litran paineastia tai ns. suurtehopumppu. Halpismallit (n. 100 euroa) toimivat ihan hyvin, mikäli kompressori jaksaa puuskuttaa riittävästi ilmaa.
Hajoitusilman säädöissä auttaaa kokemus.
Aloita sellaisesta seinästä tai katosta, jota ei päivittäin katsota. Siinä ehtii sitten oppia ruiskumaalariksi ennen olohuoneen maalausta. - Ruiskuttaja17
Käytä ilmatonta korkeapaineruiskua. Maalia ei tarvitse ohentaa. Tosin tässäkin kannattaisi kääntyä ammattilaisen puoleen.
- Anonyymi
Ostin kokeilu mielessä wagner 950 flexio matalapaine sähköruiskun.Tarkoituksena maalata vanha paneelikatto.Seinät suojasin 3M suojamuovilla jossa tarrapinta valmiina.Työ onnistui yli odotusten,maalaus oli helppoa kun ei tarvinnut mitään työtasoja.Maalausjälki oli uskomattoman hyvä 250€ ruiskuksi,käyttö ja puhdistus vaivatonta.Olen jonkun verran maalannut korkeapaineruiskulla ja siihen verrattuna maalin pölyäminen on olematonta.Tämän kokemuksen jälkeen en enää pensseliin koske varsinkaan sisäkaton maalauksessa!
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/rakentaminen/Maalaus-tapetointi/testisssa-maaliruiskut-71144 Täällä vertailua maaliruiskuista! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1836622- 1511841
- 1131608
- 511330
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️481059Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢41991Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98952Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5889Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan248881- 41849