Mikäli kaupungin ydintoimintoihin täysin kuulumattomat Jyväskylän Sinfonia ja kaupunginteatteri ulkoistettaisiin tai lopetettaisiin, säästyisi karkeasti laskien noin seitsemän miljoonaa euroa rahaa vuodessa!
Sillä summalla voisi palkata satoja päteviä lääkäreitä ihmisiä hoitamaan. Summasta jäisi vielä palvelutalojen vahhuksillekin munkkikahvit ja konjakit kerran päivässä.
Sorjonen järjestää sen verran kulttuuria mitä nousukkaat tarvitsee.
Sillä summalla voisi palkata satoja päteviä lääkäreitä ihmisiä hoitamaan. Summasta jäisi vielä palvelutalojen vahhuksillekin munkkikahvit ja konjakit kerran päivässä.
Sorjonen järjestää sen verran kulttuuria mitä nousukkaat tarvitsee.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Just ja revi sinä jousia perseestäs
Kaupungin hallituksen ja virkamiesten puhelin,-autoedut,-kokouspalkkiot,voileipäkakut ja kestitysviinat poistettava.
Katuvalot on sammutettu ja vanhuksien etuja vaan leikataan.
Eipähän rintamamiehiä enää palvelutaloissa kidukkaan.!
Yksi säästökohde olisi olla rakentamatta Tuonelan siltaa (3,5 milj). Mahtaako tämä summa edes riittää. koska maaperä on pehmeää ja vaatii vankat perustukset.
Siltoja on jo riittävästi. Tuonelan siltaa on perusteltu jollakin polkupyöräbaanalla. Ensiksikään koko baanaa ei ole edes olemassa. Sen rakentamisen rahoitus on vielä epävarmaa. Ja kyllä ne pyöräilijät ovat sen verran reipasta porukkaa, että he jaksavat tehdä muutaman pikku mutkankin Laukaan tien sillalle tai Kinakujan sillalle.
Voi hanuri kun on kateellisia
Kun teitä jyväskyläläisiä oikein kenkuttaa, niin ajatelkaa tamperelaisia. Tunkevat vähintään 200 miljoonaa tarpeettomaan tunneliin ja tuplasti sen verran rautatien päälle rakennettavaan jäähalliin. Koukkuniemen vanhainkotiin otettiin satoja turvapaikanhakijoita samaan aikaan kun sinne olisi tulossa pitkät jonot tamperelaisia vanhuksia.
Tampere Filharmoniaan verrattuna teillä on vaivainen pelimanniporukka ilman omaa taloa. Tampereella on kaksi ikuista laitosteatteria ja kaupalliset yritykset lisäksi. Kun taas teidän Kaupunginteatterinne toimii jonkun navettasuunnittelijan piirtämässä ladossa.
Käykää hyvät keskisuomalaiset Tampereella ihailemassa kehitystä. Hyvässä ja huonossa.
Joko helpotti?
Tamperehan onkin kaupunki! Jyväskylä on demarikylä jossa ei ole edes pormestaria. Johtajana joku demari jonka sattumaministerimuija jallitti virkaan.
Kaupungijohtajalla kuitenkin pormestarin palkka!
Nimittäin ainakin edellisellä kaupunginjohtaja Markku Anderssonilla oli yhtä kova liksa kuin New Yorkin pormestarillakin!?
Jos olis vallassani niin saisitte Tampereen typerän pormestariämmän. Ilmaiseksi vielä kyyditsisin Jyväskylään.
No, no kommunisti. Tyttelihän on ihan ajettavan näköinen mopo. Kohtuunuorikin ja loistava kunnallisstrategi. Neito ajaa Tampereesta Suomen ykköskaupunkia ja mahikset on vallan hyvät.
Tosin Koskipuiston Rosson terassia voisi vielä pudottaa lisää enämpi veden äärelle. Nääs. Vois oksentaa ne kaameat pitsat suoraan veteen!
Tampereelle rakennetaan uusi upea jäähalli aseman päälle, Jykylässä vain helevetin iso osuuskauppa suon päälle.
Maksajahan se hullu on, ei pyytäjä. Pyytäjä oli vain epäpätevä, minkä kaupungin velkaisuus todistaa. Satamaisäntä olisi voinut otona hoitaa kaupunginjohtajan virankin, eikätulos olisi ollut yhtään huonompi.
Vieläkö niitä maalaiskunnan häntiä roikkuu elätettävänä?
Pitihän niille kaupungin virastotalon ja rakennusviraston virkamiehille keksiä uudet ammattinimikkeet koska maalaiskunnan liitoksen myötä syntyi luonnollisesti kaksoismiehityksiä.
Housujen nosteluahan ja kahvittelua siellä esiintyy paljolti vieläkin.
Suojatyöpaikka ikuinen ,-suoraan sanottuna monella.
Myös urheilun ja urheilu areenoiden tukeminen pitää lopettaa, eli käytänössä jääkiekko suomisarjaan ja jalkapallo 2. divisioonaan.
Nykytanssijat tarvitsevat erilaisia tiloja ja tietty varoja neopostmoderneihin teoksiinsa. He ovat kiinnostuneita tanssimaan erilaisissa tiloissa, kuten urbaanissa kaupunkiympäristössä ja tunkeutumaan toisten koteihin pääsymaksua vastaan.
Tarkoitatko näitä apurahahuitojia jotka venyttelevät ylä- ja alahuuliaan niin että nikamat paukkuu?
Kaupungin Virkamiesten nuppiluku tarkistukseen! Lähes puolet joutaisi kilometritehtaalle.