Nyt kun poliisit ovat päättäneet, että maahanmuuttajien ja turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista EI ENÄÄ tiedoteta, niin Onneksi meillä on Some. Esimerkiksi se Salossa naista suuseksiin pakottanut mies saatiin kiinni, kertoo some.
Onneksi poliisi sentään tutkii(?) mamujen rikoksia
Onneksi poliisi sentään tutkii(?) mamujen rikoksia
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joo, tämä sama asia huomattiin, kun Turun keskustassa oli ne pahoinpitelyt. Ne oli Somalien tekemiä. Pahimmat vammat sai vuonna 1975 syntynyt sivullinen.
Poliisi ei tiedota mitään. SOMEssa kiertää juttu, jonka mukaan somalit olisivat uhkailleet sivullisia todistajia.
Poliisi vaikenee.
Näin saman jutun. Tekijät ovat Somaleita ja uhkailleet kaikkia todistajia.
Ei hel.....taida kerätä salilta pari kaveria ja mennään oikeustalolle kameroiden kanssa kuvaamaan näitä tyyppejä. Julkaistaan kuvat
Poliisin salailu pahenee koko ajan. Kansanedustaja Ton Packalen:
"Toimin viisi viimeistä vuotta ennen kansanedustajaksi valintaa Helsingin poliisin operatiivisenä yleisjohtajana. Maahanmuuttajataustaisten nuorten jengiytyminen, heidän harjoittamansa rasistinen väkivalta ja aiheen sensuroinnin aiheuttama turhauma olivat suurimpia yksittäisiä syitä, jotka saivat minut turhautumaan ja lähtemään mukaan politiikkaan.
Jo tuolloin maahanmuuttajajengien kantaväestöön kohdistamat hyvin raa’at pahoinpitelyt olivat arkipäivää. Niistä piti kuitenkin tiedotusohjeen mukaan puhua vain tavallisina väkivaltarikoksina ja erityispiirteet piilottaen, koska tekijät kuuluivat vähemmistöön. Kantaväestöön kuuluvien rasistisista rikoksista olisi sen sijaan saanut ja pitänytkin erikseen tiedottaa. Sellaisia ei Helsingissä kuitenkaan juuri ilmennyt."
http://tompackalen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/177481-epaonnistuneen-maahanmuuttopolitiikan-hedelmat-alkavat-kypsya
Poliisin toimintatapa mennyt pelottavaan suuntaan
Johtopäätös on selkeä, poliisi peittelee mamu-rikoksia
Hyvä, että tästä keskustellaan
SAMAA SARJAA. Maahanmuuttovirasto rikkoon lakia: Yksittäisten vastaanottokeskusten vuokrahinnat ja hinnoitteluperusteet ovat liikesalaisuuksia, sanoo Maahanmuuttovirasto. Vuokria ei siksi anneta julkisuuteen.
Jep. Oikeasti aika pelottavaa, kun viranomainen ottaa tällaisen linjan.
Tehdään tarkoituksella lainvastaista, ja perustellaan sitä muka pakkona. Tästä ei ole pitkä matka väärälle puolelle.
Tästä poliisista tulee mieleen tapaus venäläiset mummot useamman vuoden takaa. Heidät oli määrä karkoittaa, mutta poliisijohto ilmoitti, että eivät karkoita sillä odottavat lakimuutosta.. Silloin ensimmäisen kerran kuulin, että poliisi pystyy venyttämään lain valvomista näin. Ja sen jälkeen on mm. Aarnio-case ollut kivasti esillä.
Poliisi on varmaan jäänyt myös odottamaan, että raiskausrikoksista lainsäädäntö muuttuu.
Ei hyvä. Kansalaisten tulee saada tietää.