Hei, kävin tuossa taannoin neurologilla ja hän kertoi että tällainen sairaus olisi kehittymässä.
En edes saa mitään kohtauksia mutta ilmeisesti eeg-käyräni ovat koko ajan poikkeavia. Tiedä sitten saanko huomaamattani poissaolokohtauksia ja kohta olen vain kuolaava ja sekava pyörätuolissa istuva immeinen..
Jokatapauksessa lääkäri sanoi että kokeiltavana olisi vielä yksi lääke, ilmeisesti keppra tai deprakine yhdistettynä kenties lamotrigiinin. Sen jälkeen edessä kuopion tutkimukset.
Nyt haluaisinkin kysyä mitä siellä tehdään? Ilmeisesti häikkää olisi aivojen aineenvaihdunnassa. Eli tehdäänkö tällöin PET tutkimus? Jostain olen lukenut että se tehtäisiin ja kenties parempi magneettikuva mitä aiemmin. Minun vanha magneettikuvani on ainakin pään osalta ollut puhdas.
Epilepsiaa olen lapsesta asti sairastanut mutta olen ollut oireetonkin teini-iässä. Olen nyt aikuisiällä saanut joitakin kohtauksia jotka tunnistan itsekin. Nyt lääkityksen aloitettua saan lähes viikottain deja vu-tuntemuksia monesti peräkkäin(?) Lisäksi yhtäkkiä saattaa tulla oikein ihanan onnellinen tunne joka kuitenkin pian katoaa. En tiedä ovat nämä niitä auroja, en edes saa selvää vastausta lääkäriltä. Ajoittain on tosi turhautunut ja epätoivoinen olo tämän sairauden kanssa ja vieläpä jos joudun sinne kuopioon psykiatrien ja neurologien tutkittavaksi, huoh. No hyvä juttu se varmasti on. Jokatapauksessa haluaisin tietää, olisiko vastaavanlaisia tapauksia tällä palstalla?
Lääkeresistenssi epilepsia
7
152
Vastaukset
- Voiettasentaan
Eikö ketään?
- Video
Kuopiossa monesti tehdään video eeg 4 pv ilman lääkitystä. Sitten psykologi testaa muita ominaisuuksia. Vaikeahan toisen tapausta on arvailla mitä tehdään. Minulla onnistui video eeg hyvin saatiin kohtauksia talteen.
- Pääpipi30
Minulle tehtiin tutkimusta jos toista ennen kirurgiaa: Video EEG kaksi kertaa, PET-kuvaus, psykiatrin haastattelu, neuropsykologin muistitestit, magneettikuvaus ja kaiken ratkaisuna kallonsisäinen eeg-rekisteröinti. Tuo viimeinen oli välttämätön, jotta saatiin paikallistettua kohtausteni lähtöpaikka (normi veeg ei kertonut tarpeeksi). Tiedettiin sen ja magneetin avulla tarkka paikka kaikelle. Leikkauksesta oli iso apu minulle, oli mennyt lääkkeitä varmaan 10 eri kokeilua ennen tuota :)
- Aloittelija123456
Selvä, hyvä tietää, auttoi paljon. Minulle lääkäri sanoi että mahdollisesti saattaa olla rakennepoukkeama ja jos mahdollista leikata niin kannattaa ehdottomasti mennä. En kuitenkaan tiedä onko siinä järkeä kun en kouristele. Luultavasti toistuvat pikku kohtaukset rappeuttavat aivoja.
- Pääpipi30
Ehdottomasti rappeuttavat, minäkään en koskaan 21 vuoden aikana kouristellut. Sain "vain poissaolijana" ehdottomasti suosituksen leikkaukseen. Kysissä asiaa hoitavat lääkärit ovat huippu tiimi.
- kiitosKYS
Mainitsemiesi lisäksi minulla tehtiin myös SPECT-kuvaus ennen kirurgiaa. Elämäni ensimmäinen toimiva epilepsialääkitys tuli Vaajasalossa (samat lääkärit kuin KYS:ssä), joten Kuopiossa on maailman parhaat epilepsianeurologit.
Leikkauksen jälkeen minulla ei ole ollut yhtään kohtausta, mistä valtavat kiitokset KYS:lle!
- joonini
Hei,
mulla on pitkälti lääkeresistentti epi. Saatiin kuriin vasta kolmen lääkkeen yhdistelmällä, joista yksi on justiinsa toi Keppra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380