Harkitsen tässä tuollaisen Golfin ostoa. Olen varmaan melkoinen tonttutumpelo,kun en löydä kyseisen auton teknisiä tietoja mistään täältä netistä, uuden Golfin tiedot kyllä löytyvät helposti. Myös auton vikalistat kiinnostavat. Onko noin 4000e sopiva hinta alle 200000km ajetusta menopelistä?
Tekniset tiedot Golf III 1,8l autom. 1993?
Aamuvirkku tonttu
4817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tehoa 90hp teknisesti parhaimpia ja luotettavimpia vw:n tuotteita.
----->97 ja eteenpäin alkoi vw:n alamäki, kun vw:n insinööri keksi mättää mielettömän määrän kaikkia sähkövempaimia volkkariin.Unohti tosin sen, että jotkut ajavat täällä pohjoismaissakin autoilla ja niiden pitää toimia erittäin vaativissa olosuhteissa eli lämpöä,pakkasta,kosteutta jne.
Voi olla myös 75 heppanen. Mulla 1.8 yks pisteruisku -95 golffi ja on tuo laiskempi versio. Niihän ne sanoo että varma vehe tuo mutta pörhöllä ollu jo monta kertaa. Sähkövikoja... Tsemppiä!
1.8 75 hv mullakin. Ei ole kuitenkaan sähkövikoja ilmennyt kun on viitsinyt pitää paikat puhtaina. Mitä sähkövikoja näissä sitten on ollut? Mielestäni hyvä peli ajaa, laiskahan tosin. Itse huoltaminenkin helppoa ja halpaa verrattuna mm. omistamiini ranskalaisiin.
Mulla oli yhessä liitoksessa vika joka aiheutti tyhjäkäynnin pumppaamisen ylös ja alas ja ajossa ei välillä antanu kaasua ja sitte itestään kaasutti jne. Anto joutokäyntinopeussäätimen vikakoodin ja vaihoin sen boksin (hirmu kallis!) eikä auttanu mitään. Vein sitte pörhölle korjaukseen ja siellä se oli yhteensä lähes kolme kuukautta. Soittivat aina että nyt on kunnossa ja ku lähin ajamaan sama vika. Tuijottivat vaan siihen vikakoodiin eikä tutkineet sen pitemmälle. Vihdoin sitte katkovat piuhat ja mittasivat jokaisen piuhan erikseen niin johan vika löyty.
Mulla ei oo muita vikoja ollu mutta oon kuullu tutuilta niiden ongelmista golffien kanssa niin sähkövikoja on paljon!