"Kaiteita ei ole suunniteltu jalkojen pitämistä varten" Siis MITÄ? VITTUA? Suuri osa saunojista nostaa jalat kiukaan edessä olevalle kaiteelle jos ne on tehty niin, että siinä on hyvä pitää jalkoja. NIIN EIKÖ NIITÄ VITTU OLISI SITTEN VOITU SUUNNITELLA NIIN, ETTÄ NIIDEN PÄÄLLÄ VOI PITÄÄ JALKOJA??? Voi jumalauta että osaa ottaa aivoon insinöörien typeryys. Pitäisi todella suolistaa tällaiset suunnittelijat ja syöttää elimet sioille. Ja kyseessä vielä ns. suomalaista huippulaatua. Fail.
Taas olisi perkuuveitselle käyttöä jumalauta
5
117
Vastaukset
- osanottoni
Aika syvällä pitää sukeltaa jos traumojen purkamiseen kelpaa jo saunan lauteiden kaiteetkin?
- eukkopaha
No jos jonkin valmissaunan "Kaiteita ei ole suunniteltu jalkojen pitämistä varten", niin pitäköön tunkkinsa. Muut saunasuunnittelijat (insinöörit/rakennusmestarit/arkkitehdit sentään tietävät kaiteen päätarkoitukset: turvallisuus ja koipeliinien rentouttaminen. On erittäinkin traumaattista, jos jalkaorsi puuttuu.
Siis ihmeestä mistä sinä tämän viisauden olet bongannut? Vai ei kai asuntoosi ole rakennettu tällaista saunaa? - Ehdottomastikyllä
Kyllähän jalkakaide pitää lauteissa olla!!
- jokuvaanmeistä
yleensä siinä on kaksi kaidetta. Tai kaide on huono sana. Mutta jokainen tietää mistä puhutaan. Ylempi tulisi olla tasainen (ei siis vinossa), jotta sen oluttölkin voi laskea siihen. Se alempi kaide taas vinossa, jotta siihen voi jalkansa laittaa.
""Kaiteita ei ole suunniteltu jalkojen pitämistä varten" "
Mielenkiintoista sinänsä, että tuo kaide on osittain myös turvallisuustekijä, mutta turvallisuustekijä ei kestä jalkojen lepuuttamista. Miten se kestäisi esim. horjahtamisen? - saunaeversti
Kiuas on rakentamismääräyskokoelman mukaan ympäröitävä kaiteella ei jalkapuulla. Miten ihmeessä olet saanut huippulaatua etkä ole siihen ollenkaan tyytyväinen, asutko vuokrakämpässä vai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003447
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413153- 2202709
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?382289- 351626
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241456Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411446- 141341
- 131279
- 221261